reklama

Chybí vám na zahradě pařeniště? Vyrobte si ho!

Pařeniště je taková menší náhrada velkého skleníku. Můžeme v něm předpěstovávat ranou zeleninu, bylinky nebo choulostivé okrasné rostliny. Nejčastěji tvoříme pařeniště ve formě fóliáku (fóliovníku), ale můžeme z něho také udělat opravdu designový kousek, který bude ozdobou naší užitkové zahrady.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Návod na stavbu vymazleného pařeniště (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pařeniště

Pařeniště je menší zařízení na zahradě nebo drobná stavba, určená k předpěstování sadby, pěstování některých druhů zeleniny nebo k založení rostlin. V minulosti se pařeniště používala podstatně více, než je tomu dnes. Jejich výhodou jsou nižší náklady a nároky na jejich zhotovení a údržbu oproti skleníkům. Jejich nevýhodou je obtížná manipulace s okny a problémovější používání, a to zejména v nepříznivém počasí.

Pařeniště bývala dříve jednou z nejčastějších stavbiček na zahradách. Většina pěstitelů ocenila, pokud si mohla sadbu předpěstovat nebo sem umístit choulostivější druhy rostlin a zajistit jim zde příjemnou teplotu a optimální podmínky pro růst a vývoj. Pařeniště pak dále sloužila pro pěstování drobné zeleniny, jako jsou ředkvičky, salát, kedlubny a podobně, posloužila také pro pěstování nejrůznějších bylinek, pro které nebylo na záhonech už místo. 

Základem je nákres plánku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Základem je nákres plánku

Nejčastěji zvolený typ materiálu na stavbu pařeniště je dřevo a plast, resp. igelit. Dnešní způsob stavby pařenišť se zaměřuje i na jiné materiály, například hliníkové profily, plastové prefabrikáty, traplast a podobně. Jako krytina se pak využívá sklo nebo polykarbonát. A velmi oblíbené jsou také betonové profily, se kterými je sice trochu více dřiny, ale výsledek je pevný, právě jako beton, a prakticky nezničitelný.

Jak na výrobu pařeniště?

Na začátku nás čekají dva důležité úkoly: Vybrat místo, kde bude pařeniště stát a nakreslit si jeho plánek s rozměry. Podle toho potom vypočítáme, kolik materiálu budeme potřebovat. Aby naše pařeniště bylo opravdu "echt" a vydrželo víc než jednu sezónu, vsadili jsme právě na betonové profily a polykarbonát.

Vybrané místo bude potřebovat trochu zkulturnit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vybrané místo bude potřebovat trochu zkulturnit

Máme vybrané místo, odkud jsme museli odstranit původní nevzhledné obrubníky. Vytěžili jsme také zeminu a celé místo vyčistili a upravili. Místo obrubníků budeme stavět nové betonové profily, a abychom si ušetřili práci se skládáním dílů, máme i rohové díly. Betonové díly uložíme do betonového lože a opět, abychom si ušetřili práci s mícháním betonu, použijeme hotovou suchou směs, kterou rozmícháme s vodou na požadovanou hustotu.

Spodní část pařeniště bude z betonových profilů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spodní část pařeniště bude z betonových profilů

Z betonových dílů sestavíme celou základnu pařeniště, z vnitřní strany navrstvíme betonovou směs a "přimázneme" jí k dílcům. Nejlépe do druhého dne necháme vyzrát a zatvrdnout a mezitím se můžeme pustit do výroby samotného pařeniště, které následně umístíme na betonovou základnu.

Stavba pařeniště

Samotné pařeniště postavíme z hliníkových profilů typu jekl. Tyto profily si můžete objednat na e-shopu, a dokonce vám je zvládnou nařezat na potřebné rozměry, které si zadáte. Tyto profily mají po straně malý výstupek, který slouží pro uložení a upevnění polykarbonátových desek. 

Proč hliník? Je lehký a při přímém kontaktu s deštěm, sluncem a dalšími rozmary počasí nemění barvu ani jiné vlastnosti, takže není potřeba jej natírat. Vyberte si nejlépe profily s eloxovaným povrchem, který zamezí vzniku skvrn.

Hliníkové profily bude potřeba nařezat na míru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hliníkové profily bude potřeba nařezat na míru

Hliníkové profily je možno řezat úhlovou bruskou a kotoučem na hliník (označení ALU), ale protože zde potřebujeme zachovat opravdu přesné rozměry, je praktičtější použít pokosovou pilu.

Kombinovaná pila Scheppach HM 100 T je víceúčelový stroj, který můžete během několika sekund předělat z běžné pokosové pily na malou stolovou pilu. Tím pádem se otevírá mnoho variant řezání, což je zajímavé jak pro řemeslníky, kteří nemusí převážet dva stroje, tak pro menší dílny, ve kterých je problém s dostatkem prostoru. Pila je postavena na velmi pevném rámu z lehké slitiny hliníku, který je nejenom velmi stabilní, ale zaručuje rovněž dostatečně tuhý základ pro přídavný stolek.

Jelikož se stolek nijak nekroutí, pila umožňuje provádění i velmi přesných řezů. Standardně je stroj osazen kvalitním kotoučem s 60 zuby z tvrdokovu, který zajistí hladký a precizní řez bez otřepů. Výhodou pro řezání tvrdších materiálů je i velmi silný motor o výkonu 1800 W a velký prořez při pokosovém řezání 70 mm.

Uříznuté profily lehce zahladíme pilníkem. Na pokosové pile je možné nastavit i úhly řezání, což momentálně potřebujeme. Rohy profilů, resp. výstupky, potřebujeme oříznout na úhel 45 °, abychom pak profily mohli spojit do pravého úhlu. Dále pak budeme řezat pod úhlem další díly profilů, abychom vytvořili bočnice.

Hliníkové profily sestavíme podle plánku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hliníkové profily sestavíme podle plánku

Hliníkové profily budeme spojovat speciálními spojovacími kolíky a roháčky, které zakoupíme pro daný typ profilů. 

Polykarbonát

Dutinkový polykarbonát je tou pravou krytinou. Řeže se jednoduše vylamovacím nožem, takže je s ním jednoduché pořízení. A kladných vlastností má víc než japonská kalkulačka. 

Polykarbonátová dutinková deska o tloušťce 16 mm s novou dvoustěnnou strukturou a roztečí dutinek pouze 11 mm. Nová struktura desky AKYVER 16 mm ECO poskytuje optimální kombinaci dobrých mechanických vlastností, tepelné izolace a při velmi příznivé ceně. Ve srovnání s dvoustěnnými deskami menších tlouštěk poskytuje deska 16 mm ECO vyšší pevnost a odolnost vůči zatížení sněhem a větrem.

Boční strana bude atypická
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Boční strana bude atypická

Polykarbonátové desky jsou ideální díky silné dvoustěnné struktuře a tloušťce 16 mm. Komůrkové desky mají vysokou pevnost a tuhost, výborný prostup světla a jsou cenově příznivé. Díky robustní struktuře a síle zaručují větší odolnost vůči zatížení sněhem a větrem. Proto jsou desky ideální pro instalaci na pergoly a přístřešky, a právě také na pařeniště či skleníky. Polykarbonátové desky upevníme pomocí lepicího tmelu a po celém obvodu konstrukce zajistíme lištami, opět z hliníku, nařezanými na míru.

Boční otevírání vyřešíme pomocí pantů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Boční otevírání vyřešíme pomocí pantů

TOTAL TECH BÍLÝ zvládne všechno. Vysoce mnohostranný jednosložkový hybridní tmel vykazuje vyšší přilnavost než polyuretan v kombinaci s pružností a těsností silikonu. Lepí, tmelí a opravuje všechny typy materiálů v interiéru i exteriéru, a to i pod vodou.

Lepicí tmel má vysokou vyplňovací schopnost, je ultra elastický 370 % a jeho odolnost v tahu je až 300  kg/10 cm². Má maximální přilnavost s okamžitým účinkem, je 100% vodotěsný a nepropustný. Nestárne a odolává UV záření. Lze jej natírat za vlhka.

Když máme všechny díly pařeniště opatřené polykarbonátovými deskami a olištované, zkompletujeme celou stavbičku pomocí nerezových šroubů.

Popisky pro rostlinky

Nařežeme si ze zbytků dřeva malé destičky, které natřeme tabulovou barvou. Na takovou barvu se nám potom bude psát.

Balakryl Tabulová barva je vodou ředitelná barva na dřevo a kov vhodná pro povrchové a renovační nátěry školních tabulí, ploch vhodných pro psaní křídou a pingpongových stolů v interiéru a exteriéru.

A na závěr jmenovky čitelně popíšeme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
A na závěr jmenovky čitelně popíšeme

Díky tabulové barvě, kterou je možno otírat a opakovaně na ni psát, budeme mít do zásoby dostatek destiček, na které můžeme psát aktuální druhy rostlinek. A pokud nechcete při zalévání pokaždé psát nápisy na destičky znovu, použijte permanentní fix.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor s.r.o.; PPG Deco Czech a.s.; AC MARCA Czech Republic s.r.o.; multiplast.cz

Publikováno: 31. 8. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová