Bylinky lze pěstovat na desítky různých způsobů. Velmi pěkný a přehledný je záhon ve tvaru spirály nebo šnečí ulity, kam se vejde velké množství sazeniček bylinek, ale i okrasných rostlin. Nezabere příliš mnoho místa, jeho stavba je jednoduchá a svou neotřelou originalitou zaujme. Pusťte se do stavby bylinkové spirály i vy.
Bylinková zahrádka ve tvaru spirály
Bylinky, ale i okrasné rostliny lze pěstovat volně na záhonech, v truhlících, květináčích, pěstebních nádobách a mnoha dalších podobách. A co takhle vyzkoušet spirálu? Zajímavý a originální nápad je vhodný zejména tam, kde není místa nazbyt, a přitom bychom rádi pěstovali ve velkém. Logické je, že když to nejde na šířku, půjde to do výšky. Nemusíte ale kvůli tomu stavět vyvýšené záhony. Zkuste to se spirálou.
Bylinková spirála má na zahradě hned dvě funkce - jednak ušetří místo, takže můžeme na relativně malé ploše vysázet velké množství rostlin, a další její funkcí je okrasa, neboť spirála může navozovat dojem zahradní dekorace.
Důležité je, jak se bude spirála na zahradě koncipovat. Musí být umístěna na té správné světové straně a s ohledem na skladbu rostlin je potřeba připravit takové podmínky, ve kterých se bude všem rostlinám dobře dařit. Bude potřeba, aby nejníže u země a ideálně u zdroje vody, např. u mokřadu, byly zasazeny rostliny vlhkomilné a čím výše se bude spirála vinout, tím suchomilnější rostliny budeme vysazovat. Zda bude spirála levotočivá nebo pravotočivá je zcela nepodstatné.
Co budete potřebovat:
- cihly, kameny nebo betonové tvarovky (ztracené bednění)
- štěrk
- substrát pro bylinky nebo okrasné rostliny
- bylinky nebo okrasné rostliny
- rýč a krumpáč
- úhlovou brusku s diamantovým nebo multifunkčním kotoučem
Výchozím bodem bude umělé jezírko tvořené dětskou vaničkou, kterou zasadíme do země. Jezírko nebo umělý mokřad umístíme na jižní stranu a odtud budeme vinout spirálu. Abychom zajistili mokřadu stálý přísun vody, můžeme sem svést okap od domu. Vanička by pak měla mít zcela mírný sklon směrem ke spirále, aby přiváděná voda zalévala vysazené rostliny a nerozlévala se k domu.

Příprava plochy
Jakmile máme vybrané vhodné místo, můžeme se pustit do práce na úpravě plochy. Ze všeho nejdříve posečeme trávu, odnosíme všechny vyčnívající předměty a rýčem nebo krumpáčem si vyznačíme spirálu. Odryjeme travní drn a vyhloubíme několikacentimetrovou rýhu. Vaničku usadíme do vyhloubené jámy a okolo ní ještě upravíme povrch tak, abychom mohli "břehy" osázet okrasnými rostlinami, vhodnými pro mokřady.

Vyhloubenou dráhu pro spirálu srovnáme podle vodováhy do roviny a dno vysypeme jemným pískem. Totéž provedeme i pod vaničkou, zde bude potřeba celou vaničku zhruba do poloviny zasypat právě pískem, aby byla dobře a bezpečně usazená. Zbytek prostoru okolo vaničky vysypeme jemným štěrkem.
Nejvrchnější prostor okolo vaničky bude obložený cihlami. Vybrali jsme si tradiční cihly v obvyklé barvě s tzv. ostařeným povrchem. Tyto cihly zaručí dlouhou životnost, pevnost, mrazuvzdornost i odolnost proti vodě i větru.
Betonové tvarovky BEST – CIHLA jsou osvědčené, pevné a maximálně odolné mrazu, vodě i povětrnostním podmínkám. Využití mají opravdu široké, s jejich pomocí vytvoříte ploty, zdi, kontrolní šachty i obezdívky komínů.
Máte na výběr 2 druhy povrchových úprav. Vybrat si můžete rovný hladký povrch Standard v přírodní a červené barvě nebo ostřený povrch ve čtyřech barvách sladěných v červených a oranžových tónech. Velmi zajímavě vypadají i odstíny červenočerné nebo cihlovočerné, které působí trochu zakouřeně a dokonale imitují starou časem poznamenanou cihlu.
Při stavbě z našich cihel se doporučuje použít spárovací maltu a dodržovat spáru 12 mm. Základní cihly jsou díky výrobní technologii pohledové pouze z 5 stran, ostařený povrch je po všech stranách.
Úprava cihel
Lem okolo vaničky i spirála budou oblé, a tudíž je potřeba okraje cihel zaříznout tak, aby na sebe navazovaly a vytvářely kýžený oblouk. K tomu lze použít buď štípačku na dlažbu, nebo velkou úhlovou brusku s multifunkčním kotoučem.

Musíme mít na paměti, že cihly nejsou klasické pálené, ale betonové. Jedená se o je tradiční výrobek z vibrolisovaného betonu, ze kterého si můžete postavit plot, plnou zeď nebo i obezdívku komínu. Na výběr máte základní rovný a hladký povrch nebo speciálně ostařený povrch, který připomíná stoletou cihlu. Cihly vyzdíte pomocí spárovací malty a máte hotovo.

Nařezané a upravené cihly sestavíme okolo horního okraje vaničky a gumovou palicí je srovnáme do štěrkového lože. To samé budeme provádět při stavbě spirály. Dno vysypeme jemným štěrkem a na něj budeme skládat připravené cihly.

Cihly v takovéto stavbě není potřeba ničím spojovat mezi sebou ani v patrech, protože budou zpevněny zeminou. Nezapomeneme je ale vázat stejně, jako bychom stavěli klasickou cihlovou zeď.

V nejvyšším místě by měla cihlová spirála mít výšku 60 cm. Postupně, jak se spirála bude stáčet k vaničce, můžeme výšku ubírat a vytvářet sestupný dojem. Prostor okolo vaničky máme vystlaný štěrkem, mezery mezi štěrkovým ložem a cihlovou obrubou dosypeme pískem. Vnitřní prostor spirály vyplníme substrátem smíchaným s kompostovanou zeminou, aby měly bylinky či okrasné rostliny dostatek výživy a dobře zakořenily.

Zbylou zeminu využijeme k tomu, abychom z vnější strany vyplnili mezeru mezi spirálou a trávníkem. Do zeminy rovnou vysejeme travní osivo a lehce udusáme.

Nejblíže k vodnímu zdroji pak vysadíme sazenice máty peprné. Sázíme standardním způsobem z pěstebních nádob, kdy lehce narušíme substrát okolo kořenového balu a celou rostlinu umístíme do připravené jámy. K mátě přisadíme nebo vysejeme měsíček lékařský. Dále budeme pokračovat výsadbou dobromysle, meduňky a bazalky. Výše ke slunci a dál od vody může mít stanoviště pažitka a petrželka kudrnka společně s yzopem lékařským. Nejvýše pak vysadíme šalvěj a rozmarýn.
Všechny zasazené a vyseté bylinky důkladně zalijeme, a také napustíme vodou naši vaničku coby mokřad. Pokud sázíme v teplejším období, bude potřeba nově zasazené rostlinky zalít minimálně dvakrát za den. Okolo vaničky pak můžete rozmístit vlhkomilné rostliny a některé vodní lze vysadit přímo do vaničky.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor s.r.o.; BEST, a.s.
Publikováno: 17. 8. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová