reklama

Renovace altánu, stavba opěrné zídky a minizahrádky v jednom

V minulém dílu seriálu o renovaci postaršího altánu jsme se věnovali jeho přeměně na modernější a designovou zahradní stavbu. Dřevěná konstrukce byla zbavena původního nátěru, ošetřena a znovu natřena. Velkou změnu doznala také dlažba, která byla z původní zámkové vylepšena na velkoformátovou. A nyní nás čeká stavba opěrné zídky, spojená s výstavbou minizahrádky.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jak dokončit renovaci starého altánu? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Renovace altánu, část 2.

Naše renovace altánu čile pokračuje. Dřevo dostalo nový kabátek a ten byl ještě vylepšen o fungicidní přípravek, který zamezí hnití dřeva a odstraní škůdce. Zámková dlažba byla odstraněna a převezena na jiné místo, kde lépe poslouží. Místo ní se do altánu položila velkoformátová dlažba.

A nyní se můžeme soustředit na obestavění stěn altánu. K tomu nám ideálně poslouží betonové tvarovky - plotovky o rozměrech 600×300×150 mm. A protože jsme při výběru dlažby vybrali odstín Colormix, budeme ve stejném duchu pokračovat i při nákupu tvarovek, abychom sjednotili design a barvy. 

Než ale začneme tvarovky skládat do zídky, je potřeba připravit podklad. Prostor vyčistíme od nánosů nečistot, odstraníme všechny vyčnívající předměty a případně zrušíme i kus záhonu, pokud by nám měl zasahovat do podkladu pro tvarovky. 

Tvarovky usadíme do štěrkového lože
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tvarovky usadíme do štěrkového lože

Tvarovky se budou ukládat do štěrkového lože, na takové případy se nejlépe hodí štěrk o frakci 4/8. Štěrk je potřeba rozsypat v dostatečné výšce a jeho povrch urovnat. Pokud bychom stavěli zídky vyšší, bude rozhodně praktičtější a bezpečnější usazovat tvarovky do betonu a zajistit tak dokonalou pevnost podkladu.

Novinkou mezi plotovými prvky je BEST – MAESTRA.

Jedná se o systém tří typů, které se doplňují a vytvářejí jednoduchou a zároveň zajímavou zeď. Tvarovka BEST – MAESTRA má podlouhlý tvar, rovný povrch opatřený zkosenými hranami a na horní hraně úskok, který vytváří zajímavý detail celého plotu.

Aby vaše zahrada a dům byly dokonale barevně sladěné, nabízíme vám plotové prvky BEST – MAESTRA hned v 7 odstínech. Vybírat můžete z jednobarevných odstínů i z colormixů. Je jen na vás, kterou barvu vyberete. Dokonalý plot čeká na vaše rozhodnutí.  

Betonové tvarovky BEST – MEASTRA jsou nejen nové, neokoukané a nabízí řadu barevných variant, ale také maximálně pevné a mrazuvzdorné. Využijete je tak například pro stavbu:

  • betonových plotů
  • dělicích prvků
  • protihlukových stěn
  • okrasných zdí

Vždy se přitom můžete spolehnout, že vydrží ve skvělé kondici spoustu let. Jednotlivé typy prvků BEST – MAESTRA jsou navrženy tak, aby vám zjednodušily práci a navzájem se doplňovaly. Při stavbě plotu se kladou tvarovky podobně jako cihla na vazbu, spára nesmí probíhat ve více řadách nad sebou.

Všechny plotové prvky BEST – MAESTRA jsou z prostého vibrolisovaného betonu. Vnitřek tvarovky BEST – MAESTRA I je dutý, tříkomorový, vhodný pro probetonování (poloviční prvek má pouze 1 komoru).

Tvarovky mají svůj rozměr daný, což ovšem neznamená, že budou všude "pasovat". U našeho altánu právě k této situaci došlo, a když bylo vysypáno štěrkové lože a začala se pokládat první řada tvarovek, zjistilo se, že u podpěrného sloupu altánu je patka, která výrazně přesahuje. Co teď? Řezat patku nebo tvarovku? My jsme se rozhodli pro řezání tvarovky. 

Hlídáme rovinu pomocí vodováhy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hlídáme rovinu pomocí vodováhy

Použijeme k tomu elektrickou kotoučovou pilu, případně elektrickou brusku s vyměnitelným kotoučem pro řezání velmi tvrdých předmětů jako například kov nebo beton. Tvarovku si usadíme co nejblíže k patce a vyznačíme si místo, které budeme řezat. Zcela postačí, pokud se tvarovka ve vyznačeném místě nařízne a zednickým kladívkem se mírným poklepem požadovaná část vyštípne.

KOTOUČ DIAMANTOVÝ FESTA UNIVERZÁLNÍ 125X1. 5X22. 2MM

  • univerzální řezný kotoučdiamantovou vrstvou
  • vhodný pro nerez, ocel, hliník, zdivo, keramiku, plasty

Abychom mohli tvarovky v zídce vyvázat, budeme je skládat z celých dílů a půlek, které si opět nařežeme na požadovaný rozměr. První řadu po usazení a nezbytné kontrole vodováhou (nepodceňujte dokonalou rovinu v první řadě, jinak vyšší patra už nikdy nesrovnáte) vysypeme první řadu štěrkem.

Proč vysypávat tvarovky štěrkem? Protože se tím jednak výrazně zpevní celá stavbička a za další nám štěrk poslouží jako propustný materiál. Díky tomu bude skrze štěrk odtékat nahromaděná vlhkost a v zimě zde nebude zamrzat. Potom by totiž hrozilo nebezpečí, že nám tvarovky v zimě roztrhá mráz.

Každou řadu vysypeme štěrkem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Každou řadu vysypeme štěrkem

AG2200 - elektrická úhlová bruska 230 mm

Scheppach AG 2200 je velká a velmi výkonná úhlová bruska s kotoučem 230 mm, vhodná pro všechny typy řezání a broušení, odstraňování barvy a rzi, zabrušování svárů, začišťování hran, řezání a broušení betonu, kamenů nebo obkladů. Silný motor s funkcí pomalého rozběhu (Soft Start) má vysoký výkon 2200 W a je vybaven kvalitním měděným vinutím. To zaručuje vysokou rezervu výkonu i při náročných činnostech. Bruska má odolnou kovovou převodovkou, která zajišťuje vysoký točivý moment, rukojeť, kterou lze nastavit do třech různých poloh podle typu práce (vhodná pro praváky i leváky), dále snadno nastavitelný kryt kotouče bez použití nářadí, aretaci vřetene pro snadnou výměnu kotouče a velký spínač pro pohodlnou práci. Rukojeť má komfortní protiskluzové zóny. 

Po vysypání tvarovek štěrkem musíme důkladně vyčistit spáry na okrajích tvarovek. Tvarovky vysypané štěrkem jsou sice poměrně dobře zpevněné, ale aby nás nepřekvapila nenadálá okolnost, která by dokázala tvarovky ze zídky vyvrátit, spojíme jednotlivé dílce i řady pomocí montážní polyuretanové pěny. Pěnu zejména v užších částech nanášíme opatrně, aby nám po složení tvarovek na sebe nevyběhla ze spár a neznehodnotila povrch tvarovek. Takto napatlaná pěna zanechá stopu a vyčistit ji není žádná jednoduchá záležitost.

Tvarovky spojíme montážní polyuretanovou pěnou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tvarovky spojíme montážní polyuretanovou pěnou

Dvě řady necháme vysypané štěrkem, avšak třetí řadu již začneme vysypávat zahradnickým substrátem. Takto vytvořená zídka nám totiž poslouží zároveň jako minizahrádka. Do otvorů v tvarovkách tak můžeme zasadit okrasné květiny, bylinky, zakrslé konifery nebo třeba jahody a borůvky. Právě proto, pro jaký druh rostlin se rozhodneme, zvolíme i příslušný substrát. Nesmíme zapomínat, že každá rostlina potřebuje i své specifické podmínky k růstu.

Do zídky můžeme vsadit i popínavé rostliny, kterým vytvoříme (jako v našem případě) vhodnou opěru. Nebojte se vysadit si třeba vinnou révu. Zde ovšem pamatujte, že takovéto rostliny potřebují hluboce kořenit, a proto jim připravíme i hluboký "truhlík". V podstatě to znamená, že třetí a čtvrtou řadu tvarovek již nebudeme vázat, ale posadíme je na sebe, aby se otvory v tvarovkách nepřekrývaly. Tím nám vznikne v truhlících hloubka cca 300-400 mm, díky čemuž rostliny dobře zakoření.

Závětří z prken

Tam, kde chceme být v altánu chráněni před větrem, deštěm i zvědavými pohledy, si postavíme stěnu z prken. Dřevo nejprve stejně jako předtím celý altán ošetříme fungicidním přípravkem, který prodlouží životnost dřeva, bude odpuzovat vlhkost, zamezí růstu dřevokazných hub a bude odpuzovat i škůdce.

Prkna budeme skládat pouze na jednu stěnu, abychom se zaklopením celého altánu neochudili o výhled do okolí. Prkna budeme skládat šikmo přes sebe. Tím zamezíme pronikání slunečních paprsků, ale zároveň bude celý prostor příjemně větraný.

Prkna ošetříme fungicidem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prkna ošetříme fungicidem

Jako nátěr použijeme stejný odstín, kterým jsme natírali samotný altán. Jedná se o univerzální barvu na dřevo i kov. Při natírání se snažte využít optimální venkovní teplotu i povětrnostní podmínky (za deště a v mrazu prkna opravdu nenatřete tak, aby vám na nich barva vydržela). Na menší plochy můžeme použít klasický plochý štětec, vetší plochy bude lepší natírat válečkem, který barvu lépe rozetře a nezanechá "kocoury".

Abychom následně nemuseli každé prkno, které budeme na volné pole připevňovat, složitě vyměřovat a hledat ten správný úhel, poslouží nám malá, ale šikovná pomůcka. Z kousku kartonu nebo malého odřezku dřeva si uřízneme trojúhelník o straně 10 cm a úhlem 45 °. Po přiložení trojúhelníku rovnou stranou k stojně altánu budeme ihned vidět (a naznačíme si i tužkou) kam a jak prkna skládat, aby vytvořila onen požadovaný přesah. Prkna budeme upevňovat na kovové patky a pomocí vrutů je pevně jedno po druhém usadíme.

Prkna upevníme do pole pod úhlem 45°
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prkna upevníme do pole pod úhlem 45°

Usazení podpěry pro vinnou révu

Když už jsme se rozhodli pro založení vlastního soukromého miniaturního vinohradu, musíme rostlinám poskytnout vhodnou podporu. Budeme postupovat v souladu s designem a místo natahování provázků a stavění dřevěných koster nám může úplně klidně posloužit kari síť nebo pole z gabionu. Síť připevníme zcela překvapivě pomocí samolepicích plastových háčků. Nenechte se mýlit, moderní doba nabízí i moderní a funkční předměty a samolepicí háčky drží snad lépe, než kdybyste použili hřebíky.

Jako opěrnou zeď můžeme použít kari síť
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jako opěrnou zeď můžeme použít kari síť

Po usazení sítě mezi opěrné stojny altánu můžeme vysadit vinnou révu, případně prázdná místa mezi rostlinami doplníme prostokořennými jahodami či pokryvnými květinami.

Rostlinky po zasazení nezapomeneme pořádně zalít, a jakmile uklidíme veškerý stavební materiál a zameteme dlažbu, můžeme si nastěhovat zahradní nábytek a užít si chvíle pohody pod naším staronovým altánem.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; garland.cz; best.cz; levior.cz

Publikováno: 20. 7. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.