reklama

Nestačí vám jednoduchý květník? Vyžeňte ho o štok výš

Mít okolo sebe záplavu květin je snem asi každé ženy. Co ale dělat, když není místa nazbyt? Nedostatek místa může vyřešit víceposchoďový květník. Jeho výroba je díky podrobnému návodu celkem jednoduchá a hlavně - je na míru.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Víceposchoďový květník (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Víceposchoďový květník

Možná se občas potýkáte s tím, že byste rádi pěstovali zeleninu, bylinky nebo květiny ve velkém, ale chybí vám k tomu jedna podstatná veličina, a tou je místo. Do květináče se toho moc nevejde, a pokud chcete mít minimálně kuchyňské bylinky všechny pěkně po ruce, to abyste osázeli celý balkón. No, a když ani ten balkón nemáte, je to trochu problém. 

Pomoci by nám mohl tzv. víceposchoďový květník. Jedná se v podstatě o několikaposchoďovou konstrukci, na které jsou připevněné dřevěné truhlíky. Konstrukce může být jednoramenná, ale může být i do tvaru trojúhelníku nebo čtverce a obdélníku.

Co budeme na výrobu potřebovat:

  • prkna (ideálně ohoblovaná a obroušená)
  • 3 hranolky
  • stolní pilu
  • lazuru pro nátěr
  • štětec
  • vrtačku nebo aku šroubovák
  • vruty do dřeva
Abychom si výrobu snadněji představili, použijeme plánek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Abychom si výrobu snadněji představili, použijeme plánek

Vyzkoušeli jsme za vás....

Pohodlně položte svá dřevěná prkna na velký stůl této stolní pily POWX07595 od Powerplus a pracujte s pracovní výškou 820 mm. S výkonem 2 000 W a rychlostí otáčení 5.000 min-1 provádíte rovné i příčné řezy do dřeva. Získáte perfektně řezané širší desky, protože máte dokonce možnost prodloužit stůl vlevo, vpravo i vzadu. Snadno si nastavíte úhel a výšku pilového kotouče o průměru 250 mm. Pokosové pravítko a paralelní vedení vám dávají možnost provádět velmi přesné řezy do dřeva až do tloušťky 85 mm a pokosové řezy až do hloubky 63 mm. Přítlačná tyč a kryt pilového kotouče zaručují vaši bezpečnost při řezání a ochrana proti přetížení zabraňuje přehřátí. Vývod pro odsávání prachu můžete připojit k vysavači a zaručit tak čisté a bezprašné pracovní prostředí.

Pilu nastavíme tak, abychom mohli řezat prkna pod úhlem
Pilu nastavíme tak, abychom mohli řezat prkna pod úhlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Stolovou pilu nastavíme tak, abychom mohli prkna nařezat pod úhlem. Budeme řezat tři až čtyři  rozměry podle toho, jak chceme mít květník vysoký. Spodní, tzv. základna, bude dlouhá 1 m, strany budou zkoseny pod úhlem 45 °. Taková prkna budeme potřebovat tři.

Samotný řez si vyměříme
Samotný řez si vyměříme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Druhé patro pak bude mít míry 83,5 cm, třetí patro 67,5 cm a nejvyšší patro bude 54 cm dlouhé. K tomu všemu bude potřeba nařezat stojku, tvořenou ze tří hranolků, a na této stojce budou všechna patra květníku připevněná.

Hranolky na stojnu bude potřeba zaříznout do úhlu
Hranolky na stojnu bude potřeba zaříznout do úhlu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve si vyrobíme kousek, který bude zkosený do tvaru trojúhelníku, každá strana bude svírat úhel 30 °a tento trojúhelník bude velký 10 cm. Potom bude potřeba vyrobit 3 nohy stojny tak, že na jednom konci budou mít úhel 60 °a 30 °a na konci druhém pouze 30 °. Délka těchto stojen bude 68,5 cm.

Trojnožku spojíme jedním vrutem z každé strany
Trojnožku spojíme jedním vrutem z každé strany (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Montáž začneme od špičky květníku, což je ono malé, 10 cm velké dřívko. To poslouží jako střed stojny a na každou jeho zkosenou stranu připevníme vrutem jednu nohu stojny. Vznikne nám taková dřevěná trojnožka. Doporučujeme trojnožku nejprve pospojovat v každé straně jen jedním vrutem, protože potom se nám bude dobře manipulovat s jednotlivými nožkami celé stojny a budeme je moci upravit.

Vruty budou lépe držet, pokud je navrtáte do dřeva také pod úhlem
Vruty budou lépe držet, pokud je navrtáte do dřeva také pod úhlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Spojování prken: Prkna jsou na všech svých koncích zkosená, a proto bude potřeba je takto sestavit. Bude vhodnější, pokud do nich budeme vruty šroubovat také pod úhlem, aby v té nejtenčí části nedošlo k vyštípnutí dřeva.

Nařezaní díly na květník spojíme vruty
Nařezaní díly na květník spojíme vruty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ideální bude, pokud vám v této fázi pomůže jeden až osm šikovných lidí. Rozhodně budete mít sami plné ruce práce, protože sestavit prkna do trojúhelníku takto je docela oříšek.

Při spojování prken oceníte pomoc několika dalších párů rukou
Při spojování prken oceníte pomoc několika dalších párů rukou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Stejným způsobem potom sestavíme i zbylá tři patra.

Hotový vícepatrový květník
Hotový vícepatrový květník (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Následně bude potřeba tato patra upevnit na trojnožku. Postavíme si trojnožku na pevný podklad a začneme na ni "navlékat" jednotlivá patra, pochopitelně od největšího po nejmenší. Zde nám poslouží, pokud jsme trojnožku zpevnili jen na jeden vrut na každé straně, protože nyní můžeme jednotlivé nohy vyrovnat tak, aby byly těsně v každém rohu patra. Pokud máme správně vyměřené úhly, nemělo by dojít k problému.

Květník ošetříme povrchově některým z nabízených odstínů lazury
Květník ošetříme povrchově některým z nabízených odstínů lazury (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jakmile nám všechna patra dobře sedí, zpevníme horní část trojnožky dalšími vruty. A než celý víceposchoďový květník trvale zkompletujeme, měli bychom ho něčím vhodným natřít a ošetřit dřevo před hnilobou a škůdci. Pro náš květník jsme si vybrali lazuru s přírodním olejem v odstínu pinie. U nátěrů lazurou nám postačí pouze jedna vrstva.

Náš tip:

PROFI OLEJOVÁ LAZURA O1020 je olejová jednovrstvá polomatná lazura na dřevo, určená k penetračním jednovrstvým lazurovacím nátěrům dřeva, dřevovláknitých desek a podobných porézních materiálů na bázi dřeva, pro exteriérové i interiérové použití.

  • O1020 poskytuje dřevu vysokou a hloubkovou ochranu proti povětrnosti a UV záření již v jednom nátěru.
  • O1020 je určena především pro dřevěné plochy a konstrukční prvky dřevěných staveb jako jsou domy, chaty, sruby, ploty a pergoly ve venkovním prostředí s přímým vlivem povětrnosti.

PROFI OLEJOVÁ LAZURA má vlastnosti přírodních olejů (hluboká penetrace do dřeva a tím jeho vysoká ochrana) při zachování přirozené struktury a kresby dřeva (nevytváří žádnou lakovou vrstvu na dřevě). Paropropustnost nátěru (dřevo bez omezení „dýchá“ – případná zbytková vlhkost se odpaří). Nejjednodušší oprava a obnova starého nebo poškozeného nátěru. Bezbarvá varianta není určena pro exteriér

Natřený květník necháme dobře zaschnout, nejlépe do druhého dne. Potom pevně přišroubujeme jednotlivá patra a můžeme je vysypat zeminou a osázet vhodnými rostlinami.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru; powerplus.cz; colorlak.cz

Publikováno: 17. 7. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.