reklama

Nástěnná police na víno z odřezků dřeva a provazu

Fajnšmekři přes víno mají jistě doma regály plné archivních kousků, ale co ti, kteří by si doma rádi vystavili několik vybraných lahví? Nebo je měli pěkně po ruce, když dorazí milá návštěva? Abyste nemuseli shánět prkna a desky na výrobu velkého regálu, ukážeme vám, jak z několika odřezků a provazu vyrobíme jednoduchou nástěnnou polici na vinné lahve.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyrobte si originální polici na víno (Zdroj: Prima DOMA MEDEA, s.r.o.)

Nástěnná police na víno

Rádi byste si doma vystavili nějakou lahev lepšího vína? Nebo dokonce uvažujete o tom, že si začnete uchovávat archivní vína pro vzácné příležitosti? V takovém případě by to chtělo mít také odpovídající regál. Přece nebudete drahé víno nechávat povalovat na komodě nebo dokonce v lednici. 

Než si pořídíte velký regál na spoustu lahví s vínem, mohl by vám stačit takový šikovný a praktický držák. A dokonce nemusíte ani chvátat do obchodu a kupovat desky a prkna. Bohatě si vystačíte s několika odřezky.

Co budeme potřebovat:

  • 1 prkno cca 2 m dlouhé
  • silnější provaz nebo lano
  • přímočarou pilu
  • aku šroubovák
  • úhlovou brusku + drátěný kulatý kartáč s upínáním na brusku
  • svorky

Postup práce:

Nejprve si z prkna uřízneme délku 1 m. Tato délka nám poslouží jako zadní strana celého držáku. Prkno budeme řezat přímočarou pilou. A abychom se nemuseli bát, že si v zápalu práce uřízneme kabel, použijeme aku pilu.

Prkno uřízneme přímočarou pilou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prkno uřízneme přímočarou pilou

Lidl doporučuje: Použijte PARKSIDE PERFORMANCE Aku přímočará pila PSSPA 20-Li B2 - bez akumulátoru

Bezkartáčový motor (brushless motor) má mimořádně vysokou životnost díky nízkému opotřebení. Rychlé řezání díky 3násobně nastavitelnému kyvadlovému zdvihu. Bezkyvadlové nastavení jemného řezu, funkce foukání pro linii řezu bez třísek. Počet zdvihů nastavitelný v 7 stupních (automatika + 6 volitelných stupňů) a volitelné úhly řezu (5 úhlů). Integrované LED pracovní svítidlo se 2 rozšířitelnými funkcemi.

Na aku přímočaré pile si nastavíme rychlost otáček a tvrdost materiálu a můžeme se pustit do práce. Zbytek prkna poslouží na výrobu poliček. Postačí nám, pokud bude délka jednotlivých poliček cca 15 cm. Na prkno se nám vejdou asi 4 poličky. Rozestupy mezi poličkami na prkně budou po 20 cm. 

Aby polička nevypadala příliš nově a zářivě, zestaříme ji. Staření se provádí pomocí drátěného kartáče, kterým narušíme hladký povrch. Staření, nebo také jinak nazývané drásání dřeva, je podstatou celé akce, kdy z hladkého povrchu nového dřeva vytvoříme povrch léty ošoupaný a používaný. Nejjednodušším způsobem je použít ocelový kartáč a povrch dřeva jím zdrsnit. Rychleji můžeme dřevo zestařit, pokud drátěný kartáč upneme do úhlové brusky.

Staření provedeme drátěným kartáčem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Staření provedeme drátěným kartáčem

Prkno i poličky při vrtání a broušení upevníme pomocí svorek. Tím budeme moci vrtat najednou i několik poliček a nebude potřeba každou zvlášť přeměřovat.

Polici si zajistíme svorkami
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Polici si zajistíme svorkami

Do okrajů poliček a prkna bude potřeba vyvrtat širší otvory. Použijeme k tomu široký dlouhý vrták do dřeva, který upneme do aku vrtačky nebo vrtacího šroubováku, který nastavíme na vrtání. Otvory do poliček naměříme v rozích, vždy 2 cm od obou okrajů. Při broušení i vrtání použijeme ochranné pomůcky, zejména ochranné brýle, abychom zabránili vniknutí třísky do oka. Obroušené poličky spojíme s prknem vruty. Aku vrtací šroubovák přepneme na šroubování. 

Pomocí bitů připevníme poličky z prkna
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pomocí bitů připevníme poličky z prkna

K čemu jsme vrtali do poliček i prkna ony velké otvory? Tudy budeme provlékat lano. Vyrobíme si takovou malou lanovou dráhu, kterou vzápětí proměníme v "křížovou cestu". Tedy - zezadu prknem provlékneme dva konce lana, které překřížíme a provlékneme první poličkou. Pak lana opět překřížíme a provlékneme druhou poličkou. Takto pokračujeme, až se dostaneme na druhý konec prkna. Tam lana provlékneme na zadní stranu a zpevníme uzly.

Přebytečné lano odřízneme, ale předtím musíme oba konce zpevnit lepicí páskou, aby se provazy lana nerozmotaly. Provlékaná lana nebudeme utahovat, potřebujeme, aby na jednom z konců prkna zůstalo kus lana volného. Budeme je potřebovat zavěsit. Další možností je připevnit zezadu háček.

Lano provlékneme křížem přes celou polici
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lano provlékneme křížem přes celou polici

Náš tip: PARKSIDE® Sada jednoručních svorek, 2dílná/4dílná

Svorky lze ovládat jednou rukou. Mají nastavitelnou upínací sílu, robustní vodicí lištu z oceli. Jednoruční svorky jsou pro praktické a bezpečné zajištění součástek. Flexibilní a materiál chrání upínací čelisti z umělé hmoty. Ergonomické rukojeti s rychlým odblokováním. Snadná přeměna na funkci rozpínání – stačí uvolnit aretování, stáhnout upínací čelist a našroubovat ji na druhou stranu lišty.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru; LIDL Česká republika v.o.s.

Publikováno: 3. 7. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.