reklama

Na co si dávat pozor při lepení montážními lepidly?

Lepení montážními lepidly vyřeší mnohé problémy. Spoléhají na ně profesionálové i kutilové při stavbě, rekonstrukcích i opravách. Obrovskou výhodou montážních lepidel je jejich síla. Dokáží bezpečně přilepit i velmi těžké věci. Jsou důležitým pomocníkem při lepení lišt, schodů, pracovních desek, obložení, umyvadel a celé řady dalších věcí.

i (Zdroj: Henkel ČR, spol. s.r.o.)
Nanášení montážního lepidla v pruzích (Zdroj: Henkel ČR, spol. s.r.o.)

Do podkladu není potřeba vrtat, lepidlo bezpečně věc udrží na místě, jen je potřeba si dát na některé věci pozor. Na které?

Příprava lepidla

Před použitím montážního lepidla odšroubujte aplikátor, seřízněte otvor, a doporučujeme odříznout očko, aby, když vložíte kartuši do aplikační pistole, nedošlo ke zkroucení očka a aplikace byla plynulá. Když očko zůstane, mohl by se vám zkřížit píst při vytlačování lepidla.

Ouško odstřihněte
i (Zdroj: Henkel ČR, spol. s.r.o.)
Ouško odstřihněte

Očistit, odmastit

Před samotným lepením je nutné povrch očistit a odmastit. Zdá se to logické, ale ne každý to udělá. Stěny, dřevo a další pórovitý materiál omeťte smetáčkem nebo hadrem, zbavte jej prachu. Na zaprášeném podkladu lepidlo nemůže držet, takový předmět se nepřilepí a odpadne. Totéž platí u hladkých povrchů, které je potřeba odmastit, stačí použít líh nebo technický benzín, otřít obě lepené plochy.

Podklad je nutné důkladně odmastit
i (Zdroj: Henkel ČR, spol. s.r.o.)
Podklad je nutné důkladně odmastit

Málo nebo moc

Jednou z chyb při lepení montážními lepidly je nedostatek nebo naopak přebytek lepidla. Množství dávejte vždy podle toho, jak moc je lepený předmět těžký a velký. Například při lepení prahu, jeden pruh stačit nebude. Lepší je nanést lepidlo ve více kratších svislých pruzích. Lepidlo nanášejte několik centimetrů od kraje, aby vám po stranách nevytékalo.

Přizpůsobte množství použitého lepidla váze předmětu
i (Zdroj: Henkel ČR, spol. s.r.o.)
Přizpůsobte množství použitého lepidla váze předmětu

Nanášení lepidla

Lepidlo můžete nanášet v bodech, nebo pruzích. Co je lepší? Na to si snadno odpovíte sami. Bodové lepení se spíše používá při lepení něčeho menšího – například lepení popisných čísel na domě, nebo háčků v koupelně. Naopak pruhy používáme u lepení větší plochy jako například při lepení parapetu, obkladu, dlaždic, pracovní desky atd. Svislé pruhy doporučujeme používat při lepení v exteriéru, aby případná vlhkost mohla ztéct a nedržela se pod lepenou věcí. V zimě by voda mohla zmrznout a poškodit slep.

Montážním lepidlem připevníte i parapet
i (Zdroj: Henkel ČR, spol. s.r.o.)
Montážním lepidlem připevníte i parapet

Podívejte se, jak snadné je přilepit parapet. V konečné fázi nezapomeňte pořádně přimáčknout po celé ploše:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Proč to nedrží

Důvodů může být hned několik. První je pevnost podkladu. Když lepíte například obložení, stěna musí být dostatečně pevná, aby se nestalo, že se společně s lepeným obložením odloupne i omítka. Druhá věc je výběr správného lepidla, výrobci vždy uvádí, na co je které lepidlo určené, je důležité se podle toho řídit. Když si úplně nevíte rady, vsaďte na univerzální montážní lepidlo, které má co nejširší škálu lepení například Pattex ONE FOR ALL Universal, který lepí většinu savých i nesavých materiálů, je vhodný pro lepení v interiéru i exteriéru a funguje jako montážní lepidlo i lepicí tmel.

Lepení těžkých věcí

Pro lepení pracovních desek, obložení stěn, nebo lepení ploch, které následně budete zatěžovat, jako jsou schody, nebo práh, potřebujete lepidlo s vysokou počáteční pevností. Příkladem může být silák na slovo vzatý, montážní lepidlo Pattex ONE FOR ALL HIGH TACK jehož počáteční pevnost je 350 kg na metr čtvereční.  Kromě výběru lepidla je v případě lepení těžkých věcí ještě důležité po nanesení věc pořádně přimáčknout, tím roztlačit lepidlo po celé ploše a nechat 24–48 hodin vytvrdnout do konečné pevnosti. Následně můžete zatížit.

Lepidlo můžeme použít i na zatěžované schodové stupně
i (Zdroj: Henkel ČR, spol. s.r.o.)
Lepidlo můžeme použít i na zatěžované schodové stupně

Chcete se podívat, co všechno dokáže udržet montážní lepidlo? Udělali jsme takový pokus:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Speciality potřebují speciální lepidlo

Když se rozhodnete lepit něco speciálního, vyberte lepidlo k tomu určené. Takovým příkladem může být instalace zrcadla v koupelně nebo na stěnu skříně. Lepidlo, které si za tímto účelem vyberete, musí být dostatečně silné, a kromě toho nesmí porušit zrcadlovou vrstvu. Pro lepení zrcadel se hodí například již zmíněný HIGH TACK.

Montážní lepidla dokážou neuvěřitelné věci. Například lepit pod vodou, nebo s nimi vytmelíte i menší prasklinu. Například když máte IBC kontejner na vodu a objeví se malá prasklina, nemusíte kontejner vypouštět, můžete jej nechat plný a trhlinu zatmelit. Obdobně je tomu u bazénu, když odpadne dlaždice, stačí vzít speciální montážní lepidlo, které dokáže lepit i pod vodou např. Patex ONE FOR ALL Crystal, který snadno přilepí i vytmelí. Navíc je křišťálově čirý, takže s ním můžete lepit různé průhledné materiály jako sklo nebo plasty a slep nebude vidět.

Lepidlo můžete použít i k lepení a tmelení pod vodou
i (Zdroj: Henkel ČR, spol. s.r.o.)
Lepidlo můžete použít i k lepení a tmelení pod vodou

Montážní lepidla jsou skvělými pomocníky, dokážou přilepit spoustu věcí a drží velice pevně. Když se vyvarujete některých chyb, je lepení montážními lepidly snadné a spolehlivé.

Více informací a ukázek naleznete zde.

Zdroj informací: Henkel ČR, spol. s.r.o.

Publikováno: 27. 6. 2022, Autor: Henkel ČR, spol.s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce