reklama

Návod na stůl z šicího stroje vylitý pryskyřicí

Chcete si vyrobit krásný stůl? Pak vezměte starý šicí stroj, dvě dřevěné fošny a kbelík pryskyřice. Originální výrobek ozdobí vaši kuchyň nebo třeba obývák. Chce to trochu trpělivosti a pečlivosti, lití pryskyřice vyžaduje čas. Výsledkem je ale nádherná podívaná a skvělý pocit z dobře odvedené práce. V následujícím textu si popíšeme, jak postupovat.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stůl vylitý pryskyřicí si můžete vyrobit doma (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Materiál a pomůcky na výrobu:

  • dvě dřevěné fošny
  • dva podstavce ze šicího stroje
  • plotna voděodolné překližky
  • pryskyřice, silikonový tmel
  • pila na dřevo, hoblík nebo hoblovku

Podstavec šicího stroje poslouží jako nohy od stolu
Podstavec šicího stroje poslouží jako nohy od stolu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Skočte si na šroťák a poohlédněte se po nějakém starém šicím stroji. Budete potřebovat hned dva. Stačí, když si odmontujete jen podstavce, které budou tvořit nohy budoucího stolu. Pokud na smetišti nic neobjevíte, zkuste se podívat do internetových bazarů a aukčních serverů – staré šicí stroj tam v nabídce určitě objevíte. Podstavce je nutné odmastit technickým lihem a benzínem, kartáčem zbavit rzi a pak přetřít kvalitní barvou. Doporučujeme takzvanou kovářskou barvu, která dlouho vydrží a nabízí perleťový efekt.

Desky stolu pečlivě obruste
Desky stolu pečlivě obruste (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Teď vyrazte na pilu pro dřevo. Na stůl je ideální dub, protože je tvrdý a nekroutí se (jako třeba smrk). Fošny musí být bez suků. Hledejte dřevo o tloušťce 5 nebo 6 cm. Fošny je nutné zkrátit na potřebnou délku, ale hlavně ohoblovat. Jestli doma hoblovku nemáte, můžete si je nechat opracovat přímo na pile. Ohoblované desky pak už stačí jenom obrousit brusným papírem. Důležité je pečlivě odstranit veškerý prach.

Forma na vylití pryskyřice z voděvzdorné překližky
Forma na vylití pryskyřice z voděvzdorné překližky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Teď, když máte desky hotové, budete potřebovat vyrobit formu pro lití pryskyřice. Tu sestavíte z voděodolné překližky – takové, jaká se používá například na korby přívěsných vozíků. Má totiž dokonale hladký povrch, tedy přesně to, co potřebujeme. Do formy by se měly obě desky stolu pohodlně vejít. Ke spojování překližky můžete využít vruty do dřeva. Důležité je, aby měla forma zvýšené hrany, které zabrání vytékání pryskyřice.

Separátorem natřete místa, kde nechcete, aby se pryskyřice přichytila
Separátorem natřete místa, kde nechcete, aby se pryskyřice přichytila (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Formu důkladně očistěte, vložte do ní obě desky, které budou od sebe vzdáleny zhruba 20 cm. Mezi ně přijde později vylít pryskyřice. Tužkou si obkreslete hrany desek, pak je z formy vyndejte a obkreslená místa ošetřete separátorem. Ten zajistí, že se pryskyřice nepřichytí k překližkové formě. Poté, co budete mít separátor aplikovaný, můžete desky vrátit na původní místo do formy. Linie, kde se desky dotýkají formy, utěsněte silikonovým tmelem, aby se pryskyřice nedostala pod desky.

Hrany desek napenetrujte
Hrany desek napenetrujte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nyní přijde na řadu příprava pryskyřice pro vylití formy. Postupujte podle návodu, kde jsou uvedené přesné poměry pro míchání jednotlivých složek pryskyřice. Velmi důležité je, aby všechny části formy i dubových desek byly bez prachu – ten by byl v pryskyřici patrný. Zároveň je nutné hrany desek napenetrovat. Používá se k tomu speciální přípravek, který seženete ve stejném obchodě, kde se prodává pryskyřice.

Pryskyřici vylévejte pomalu
Pryskyřici vylévejte pomalu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Než pryskyřici nalijete do formy, zkontrolujte, zda je forma v rovině, aby byl povrch vylité pryskyřice rovný. Pokud není, vyrovnejte formu klínky. Teď už můžete začít s vyléváním pryskyřice. Postupujte opatrně. Aplikační teplota by neměla klesnout pod 20 stupňů Celsia. Jemné bublinky, které při lití vzniknou, odstraníte po aplikaci pryskyřice horkovzdušnou pistolí. Po vylití je nutné nechat pryskyřici řádně vytvrdnout – v závislosti na její tloušťce to může být až týden.

Stůl dokonale obruste
Stůl dokonale obruste (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po vytvrzení pryskyřice můžete desku stolu z formy vyjmout. Pokud jste pečlivě aplikovali separátor, neměl by to být problém. Pomoci si můžete malými klínky, které vložíte mezi desku stolu a formu. Desku následně přeleštěte velmi jemným brusným papírem o zrnitosti alespoň 600.

Povrchová úprava je posledním krokem návodu
Povrchová úprava je posledním krokem návodu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jako povrchovou úpravu můžete zvolit tvrdý olej. Posledním krokem je přidělání desky stolu k nohám – v našem případě k podstavcům od šicích strojů. Použijte kvalitní vruty. Pozor na orientaci desky stolu – ta část, který byla při lití ve formě přiložena rubovou stranou dolů, musí být stejnou stranou orientována k nohám stolu. Kompletací stolu je jeho výroba u konce.

Tipy a triky:

  • Pryskyřici můžete různě barvit a tónovat. Barevné kombinace jsou jenom na vás
  • Důležitá je čistota práce, proto desky i formu ofoukejte od prachu - třeba stlačeným vzduchem z kompresoru
  • Při práci používejte gumové rukavice – pryskyřice se špatně umývá

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Na podrobný postup se podívejte zde:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 4. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.