reklama

Přípravu skleníku na novou sezónu nenechávejte na poslední chvíli

Skleníky jsou populární pro předpěstování zeleniny i méně choulostivých užitkových a okrasných květin na jaře. Navíc jsou mladé rostlinky chráněny před deštěm a s ním spojenými houbovými chorobami, které ohrožují například rajčata. Pozor ale na správnou přípravu po zimě, nestačí totiž pouhé zrytí půdy.

i (Zdroj: HECHT MOTORS)
Skleníky jsou populární pro pěstování už spoustu let (Zdroj: HECHT MOTORS)

Vysíření skleníku

Ve sklenících může přezimovat mnoho různých škůdců i chorob. Nejsnazším způsobem, jak se škůdců zbavit, je dezinfekce pomocí sirného knotu. Množství knotů pro konkrétní velikost skleníku zpravidla určí výrobce knotů. Knot zavěsíte na drát a zapálíte jej. „Po zapálení knotu skleník okamžitě opusťte, při hoření se uvolňuje oxid siřičitý, který je zdraví škodlivý. Skleník uzavřete a dým z knotu necháte působit alespoň 2 hodiny. Oxid siřičitý ničí škodlivé mikroorganismy, plísně i různé škůdce. Po dvou hodinách skleník pečlivě vyvětrejte,“ upozorňuje Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Ve sklenících může přezimovat mnoho různých škůdců i chorob
i (Zdroj: HECHT MOTORS)
Ve sklenících může přezimovat mnoho různých škůdců i chorob

Úklid octovou vodou

Jestliže nechcete skleník z nějakého důvodu vysířit, alespoň zevnitř pečlivě omyjte výplně oken i konstrukci octovou vodou. Ocet funguje jako ekologický mycí prostředek a rozpouští nečistoty. A zároveň působí jako dezinfekce. Čisté výplně oken ve skleníku zároveň podpoří růst rostlin.

Pokud ve skleníku používáte pěstební nádoby, jako jsou květináče a truhlíky, omyjte je rovněž octovou vodou, nezapomeňte ani na zálivkové vaničky pod pěstebními nádobami.

Půdu bohatou na živiny milují i žížaly
i (Zdroj: HECHT MOTORS)
Půdu bohatou na živiny milují i žížaly

Použití dusíkatého vápna

Zeminu lze vydezinfikovat přimísením dusíkatého vápna. Před jeho použitím půdu prokypřete a zbavte zbytků rostlin. Dusíkaté vápno lehce zapravte do zeminy a zalijte. Spolehlivě zlikviduje vajíčka škůdců, semena plevelů, bakterie, spory hub a plísní. Použít jej ale musíte včas, nejméně 2 až 3 týdny před setím či výsadbou.

Čistota skleníku ovlivní kvalitu vaší úrody
Čistota skleníku ovlivní kvalitu vaší úrody (Zdroj: HECHT MOTORS)
Před samotným setím půdu přihnojte. Není nutné používat
chemii, bohatě postačí kompost
Před samotným setím půdu přihnojte. Není nutné používat chemii, bohatě postačí kompost (Zdroj: HECHT MOTORS)

Přihnojení půdy

„Před samotným setím půdu přihnojte. Není nutné používat nějakou chemii, bohatě postačí kompost nebo chlévská mrva. Zdravá půda by měla držet hrudkovitou strukturu, pokud by se po letech začala měnit na prach, je třeba ji vyměnit,“ říká Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Jakmile bude vše připraveno a zasazeno, nezapomínejte na dostatečné větrání
i (Zdroj: HECHT MOTORS)
Jakmile bude vše připraveno a zasazeno, nezapomínejte na dostatečné větrání

Správné větrání

Jakmile bude vše připraveno a zasazeno, nezapomínejte na dostatečné větrání. Bez přísunu čerstvého vzduchu by rostliny neprospívaly a mohly by podlehnout houbovým chorobám a plísním. Je proto vhodné větrání ve skleníku správně kombinovat. Otvory by měly být ve střeše i v bočních stěnách skleníku. Chladný vzduch vstoupí bočními okny, ohřeje se a vystoupá ven střešním oknem.

Zdroj informací: HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 9. 4. 2022, Autor: HECHT MOTORS s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce