reklama

Jak si vyrobit originální skříňku do koupelny pod umyvadlo?

Skříňka pod umyvadlo se běžně kupuje v obchodech s nábytkem nebo také v hobby marketech, kde se zabývají sanitou a příslušenstvím do koupelen. Co když se vám ale jako z udělání žádná skříňka nelíbí nebo vám svými rozměry do koupelny "nepasuje"? Pak nezbývá, než si takovou skříňku nechat vyrobit na míru. Anebo si ji postavit podle našeho návodu.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Návod na výrobu originální skříňky pod umyvadlo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Skříňka pod umyvadlo

Je načase, abychom se v našem letním sídle posunuli se zařizováním vnitřního prostoru. Tentokrát se posuneme především do koupelny. Je potřeba, abychom sehnali vhodnou skříňku pod umyvadlo a usadili ji na místo. Pokud ovšem seženeme takovou, která by svým vzhledem a rozměry odpovídala naší představě.

Jistě to také znáte - máte nějakou představu o vnitřním zařízení vašeho bytu, ale jako z udělání mají všichni nábytkáři představu zcela odlišnou a nabízejí vám nábytek, který se ani vzdáleně nepodobá tomu, co chcete vy. Máte možnost si samozřejmě takový originální kus nábytku nechat vyrobit na míru, ale finanční stránka při takové operaci není zcela zanedbatelná. Ale pokud máte šikovné ruce a chuť tvořit, je tu výzva si takový kousek nábytku vytvořit. 

Dvakrát měř a potom řež 

Rozměry - to je to, oč tu běží. Na začátku každého projektu musíme mít nápad, materiál a rozměry toho, co chceme vyrobit. V případě zrcadlového obložení našeho vymazleného letního sídla jsme si tak trochu na sebe ušili bič. Je totiž nutné počítat s tím, že koupelnový nábytek nesmí doléhat těsně k obložení, protože v případě otřesů by se zrcadla mohla poškodit. Výsledný rozměr i s patřičnou vůlí bude 166,5 cm na délku a 44,5 cm na šířku. Výšku spočítáme také na 44,5 cm. 

Před kompletací si vyznačíme místa, kde budeme vrtat spojovací kolíčky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Před kompletací si vyznačíme místa, kde budeme vrtat spojovací kolíčky

Celé letní sídlo bude v rustikálním stylu. Tudíž takové pěkné dubové fošny budou tím pravým materiálem. Je asi jasné, že málokdo má doma po ruce hoblovací soupravu. Ručně ohoblovat desku našich rozměrů je téměř nemožné. Zde opravdu nezbývá, než se obrátit na profesionály a využít služeb některé truhlárny. Při té příležitosti si také můžeme nechat desky nařezat.

Budeme potřebovat horní dlouhou desku, dvě boční o výšce 44,5 cm. K tomu polici o délce 100 cm. Horní deska bude mít přesah, aby se dala pohodlně otevírat dvířka pod ní. Volné místo pod deskou bude skrývat přívod vody a další komponenty, které nemusí být na očích, ale je potřeba k nim mít přístup.

Není nad správný kolíček

Pokud máme desky připravené, můžeme je zkompletovat dohromady. Nábytek, jak je známo, se sestavuje nejen pomocí vrutů, ale také pomocí dřevěných kolíčků. A máme-li v plánu se výrobě nábytku stylem samo-domo věnovat i do budoucna, neuškodí si pořídit kolíkovací sadu. Díky ní a vrtačce s vrtáky do dřeva zvládneme vytvořit otvory pro kolíky jako skuteční mistři.

Pokud nejsme úplně zběhlí v práci s kolíkovací sadou a nevíme, jak hluboko je potřeba otvor pro kolík navrtat, pomůže nám jednoduchá pomůcka. Změříme si délku kolíčku a tu samou délku si označíme na vrtáku, např. maskovací lepicí páskou. Pak se nemůže stát, že hloubku otvoru trefíme špatně.

Pro předvrtání otvorů pro kolíčky nám pomůže kolíkovací sada
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro předvrtání otvorů pro kolíčky nám pomůže kolíkovací sada

Máme předvrtané otvory a můžeme začít kolíkovat. Do každého otvoru kápneme trochu truhlářského lepidla, aby spoje byly opravdu pevné. Gumovou paličkou potom zatlučeme kolíčky do otvorů. Dalším krokem bude pomocí kolíkovací sady odměřit vzdálenost otvorů v druhé desce, abychom mohli desku a bočnici sestavit dohromady. Po odměření vzdálenosti opět otvory vyvrtáme stejným způsobem jako ty předešlé a opět zakápneme lepidlem.

Pokud jsme dobře měřili, musí kolíčky z boční desky přesně zapadnout do otvorů v horní desce. Neuškodí, pokud si i obě desky pojistíme lepeným spojem a naneseme lepidlo i na plochu mezi kolíčky. Desku potom nasadíme kolíčky na otvory a sestavíme. Pokud je potřeba desku shora přiklepnout, zásadně používáme gumovou paličku a ideálně ještě kousek dřeva, aby neopatrným bouchnutím nedošlo k odštípnutí hrany desky.

Šuplík a polička

Když se nám podařilo sestavit boční stranu a desku skříňky, můžeme se vrhnout na polici a zásuvku. Základem je zase přesné odměření, aby police měla patřičný prostor. Potom do police již známým způsobem vyvrtáme otvory pro kolíčky a zakápneme otvory lepidlem. Police bude napevno ve skříňce, není tudíž potřeba pohyblivý spoj.

Polici upevníme z jedné strany do bočnice a nyní můžeme z druhé strany nasadit a ukotvit druhou bočnici, která musí mít rovněž předvrtané otvory.

Samotný šuplík sestavíme z lamina. Pokud bychom použili opět dubové desky, zátěž na pojezdy šuplíku by byla dost velká a při běžném používání by se pojezdy mohly brzy poškodit jeho vahou. Proto použijeme lamino o tloušťce 12 mm. Výška šuplíku bude 20 cm, neboť prostor mezi horní deskou a policí je 25 cm. 

Nakonec hrany jemně obrousíme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nakonec hrany jemně obrousíme

Na nařezání desky z lamina použijeme stolní kotoučovou pilu. Výšku pracovního stolu pily si nastavíme tak, aby kotouč pily jen o něco málo přečníval přes řez. Tím zamezíme odštipování materiálu při řezání. Musíme si uříznout dno šuplíku, dvě delší bočnice a jednu kratší. K bočnicím pak budeme potřebovat ještě dvě lišty, abychom na toto místo potom mohli namontovat pojezdy. 

Jednotlivé desky z lamina bude potřeba zahranit. To se řeší stranovou páskou s aplikovanou vrstvou lepidla. Páska se přiloží na hranu desky a přežehlí se jako kapesník. Přesahy pásky se dají odlomit, případně za pomoci dláta odříznout. Nakonec se všechny hrany jemně obrousí brusnou houbou s jemným smirkovým papírem.

Obyčejnou žehličkou bez napařování pásku přilepíme
Obyčejnou žehličkou bez napařování pásku přilepíme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přebytečnou pásku odstraníme dlátem
Přebytečnou pásku odstraníme dlátem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Šuplík samotný budeme spojovat vruty. Je potřeba si opět předvrtat otvory, ale kvůli hlavám vrutů ještě vytvoříme záhlub širším vrtákem. Tím hlavy vrutů zapustíme a nebudou vyčnívat. Máme šuplík sestavený a zbývá nám už jen připevnit čelo šuplíku. To vytvoříme ze zbytku dubové desky, aby byl výsledný efekt pěkný.

Šuplík spojíme vruty
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Šuplík spojíme vruty

Dokončení

Aby nám šuplík ze skříňky nevyjížděl druhou stranou ven, je potřeba umístit sem zarážky. Ty vytvoříme ze tří kratších lišt nebo slabých prkének -  upevníme je do zadní části skříňky a pod  horní desku. Na šuplík z obou stran rovněž upevníme dvě lišty kvůli pojezdům.

Skříňku před finální povrchovou úpravou obrousíme. Čím kvalitnější obroušení, tím lépe potom vynikne samotný nátěr. Dáme si tedy záležet, použijeme elektrickou brusku s patřičnou zrnitostí brusného papíru. Po obroušení je ideální použít kompresor a celou skříňku "ofoukat", abychom odstranili všechen prach a piliny.

Celou skříňku před nátěrem obrousíme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Celou skříňku před nátěrem obrousíme

Pojezdy našroubujeme z každé strany prostoru pro šuplík. Pojezdy se prodávají s návodem na zkompletování i návodem na upevnění, proto se držíme předkresleného vzoru. Nezapomeneme na boky šuplíku připevnit "protikusy" pojezdů. Nakonec šuplík nasadíme a vyzkoušíme, zda pojezdy fungují bezchybně a zda nám šuplík při zavírání a otevírání někde nedrhne.

Pojezdy vyzkoušíme, zda dobře fungují
Pojezdy vyzkoušíme, zda dobře fungují (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do bočnic skříňky namontujeme pojezdy
Do bočnic skříňky namontujeme pojezdy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nátěr

Změnu odstínu provedeme pomocí lazury Balakryl Telux, což je silnovrstvá lazura pro nové i renovační nátěry všech druhů dřeva a dřevěných prvků v interiéru i exteriéru. Používá se k ochranným a dekorativním nátěrům plotů, štítů, oken, dveří, zahradního nábytku, dřevostaveb, altánů, pergol, dřevěných obložení apod. Výborně poslouží k nátěru koupelnové skříňky pod umyvadlo, jelikož skvěle ochrání dřevo proti vlhkosti. 

Použijeme kombinaci lazurového nátěru a voskového oleje
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použijeme kombinaci lazurového nátěru a voskového oleje
  • Obsah před aplikací důkladně rozmíchejte.
  • Neředěnou lazuru aplikujte na čistý, vybroušený, vosku, mastnot a pryskyřice zbavený podklad ve 2 silných vrstvách, v intervalu 2-4 hodin.
  •  Pro venkovní více namáhané nátěry doporučujeme nejprve použít fungicidní BALAKRYL Napouštědlo na dřevo.
  • Mezi nanášením jednotlivých vrstev lazury je vhodné nátěr přebrousit jemným brusným papírem. Teplota podkladu a okolí nesmí klesnout pod 10 °C.
Pro první nátěr lze lazuru zředit vodou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro první nátěr lze lazuru zředit vodou

Abychom docílili rovnoměrného odstínu, jako má koupelnová podlaha, povrch skříňky natřený lazurou velmi pečlivě rozetřeme hadrem do ztracena a potom aplikujeme voskový olej.

Před nanesením vosku necháme lazuru pečlivě zaschnout
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Před nanesením vosku necháme lazuru pečlivě zaschnout

Voskový olej nanášíme ve chvíli, kdy je lazura zcela zaschlá. Přebytek oleje setřeme hadrem. Hotovou skříňku upevníme do zdi na předem připravené úchyty a nakonec nám už bude zbývat jen vybrat vhodné umyvadlo a zapojit vodu.

Vosk zvýrazní strukturu dřeva
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vosk zvýrazní strukturu dřeva

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Publikováno: 5. 4. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová