reklama

Chcete mít doma své vlastní Casino Royale? Začněte stavbou hracího stolu

Hrací stůl, který použijeme na nejrůznější stolní hry, by se nám určitě hodil. Není nic jednoduššího než si jej vyrobit. A pěkně na míru. Využijete ho nejen v kruhu rodiny, ale můžete si domů zvát přátele a místo koukání na televizi si dát partičku pokeru, vyzkoušet stolní kulečník nebo si zahrát třeba scrabble.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Herní stůl se vám bude doma jistě hodit (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak vyrobit hrací stůl?

Hrací nebo také jinak herní stůl se doma vždy hodí. Zvlášť ve chvíli, kdy svým potomkům vyčítáme, že věčně koukají do mobilů. Místo "střílečky" v imaginárním světě se mohou naučit hrát karetní hru "prší", kanastu nebo poker, na hracím stole se dají rozložit šachy nebo "člověče, nezlob se". Můžete také pozvat staré přátele na mariáš či oblíbené stolní hry a užijete si všichni společně hodně zábavy.

Při výrobě herního stolu si vystačíme s pilou a aku vrtačkou
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Při výrobě herního stolu si vystačíme s pilou a aku vrtačkou

Našli jste na půdě starý kuchyňský stůl se čtvercovou deskou? Máte výhodu. Tu největší překážku máme zdolanou. Herní stůl vylepšíme bočními boxy na nápoje, abychom si nepolili hrací plochu, a poličkami na případné výhry a drobnosti. Nejprve odšroubujeme nohy stolu, aby nám při práci nepřekážely. Později je vrátíme na své místo.

V rozích stolu si odměříme cca 2 cm od obou okrajů a vyznačíme si čáru. Tu vedeme i přes spodní konstrukci stolu. Rohy konstrukce je třeba potom pod deskou stolu vyříznout. V místech, kde jsme rohy vyřízli, budou umístěny boxy na nápoje. Měly by být dostatečně velké, aby se sem vešla nejen klasická nápojová sklenice, ale třeba i PET lahev.

Podle prvního uříznutého rohu si vyměříme zbylé rohy
Podle prvního uříznutého rohu si vyměříme zbylé rohy (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na odříznutí rohů nám bude stačit ruční pilka
Na odříznutí rohů nám bude stačit ruční pilka (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nářadí

Při této přestavbě budeme hodně řezat. Zejména dřevo, proto je ideální mít po ruce nejen ruční pilku, ale také třeba stolní kotoučovou pilu s příslušnými řezacími kotouči. Třeba sada šesti kusů řezných kotoučů značky Kreator rozřízne bez problémů nerez a ocel. Kotouč má průměr 115 mm, rozměr otvoru pro upevnění k nástroji činí 22 mm. Tloušťka řezací plochy je 1 mm. Při práci vždy používejte rukavice, brýle, roušku a sluchátka. Dbejte zvýšené opatrnosti, neboť kov se při řezání rozžhaví.

Stavba boxu a poliček

Box bude umístěn ve výseči pod deskou stolu. Ze spárovky si nařežeme potřebné rozměry. Budeme potřebovat 3 stejné díly na boční stěny + 1 jako dno boxu. Protože spárovka má tendenci praskat, před sestavením si předvrtáme otvory pro vruty. Ideální je použít vrták do dřeva spolu se záhlubníkem. Ten nám umožní zapustit hlavu vrutu do dřeva.

Abychom nemuseli každý otvor přeměřovat, vytvoříme si z kousku lišty šablonu. Do ní vyvrtáme několik otvorů podle toho, kde chceme mít potom otvory v nařezaných dílech spárovky. Šablonu pak jednoduše přiložíme na vybraný díl spárovky a vyznačíme si místo vrtání. Jakmile máme předvrtáno, spojíme dvě bočnice pod úhlem 90 ° k sobě a zajistíme vrutem. Třetí bočnici ale připevňovat zatím nebudeme. Nyní je potřeba spojené bočnice přiložit do výseče stolu a upevnit zde. 

Boční strany boxu spojíme vruty
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Boční strany boxu spojíme vruty

Tyto spojené díly pak připevníme do zbylých rohů. Rozměr mezi oběma výsečemi nám pak naznačí, jak velká bude odkládací polička. Přiřízneme si potřebný rozměr poličky opět ze spárovky. Poličku potom přivrtáme zespodu k okraji konstrukce stolu. Následně můžeme do každého rohu připevnit zbývající třetí stranu boxů. 

Mezi strany boxů usadíme polici
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Mezi strany boxů usadíme polici

Než přistoupíme k přivrtání dna boxů, bude potřeba do dna připevnit nohy od stolu. Naměříme si délku, nohu přiřízneme a pomocí lepidla a vrutu ji připevníme. Nesmíme zapomenout na to, že noha je kónická. 

Nohu od stolu zkrátíme. Řezný kotouč značky Kreator rozřízne bez problémů i nerez a ocel
Nohu od stolu zkrátíme. Řezný kotouč značky Kreator rozřízne bez problémů i nerez a ocel (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Dno s nohou stolu upevníme k boxu
Dno s nohou stolu upevníme k boxu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Dokončení herní desky

Máme zkompletovaný hrací stůl a nyní zbývá dokončit herní desku. Desku budeme potahovat plátnem. Bude dobré, pokud seženeme přímo plátno na hrací stoly. Plátno si rozprostřeme na rovný podklad lícovou stranou dolů a položíme stůl na plátno.

Není potřeba nic předměřovat, rozměry nám dodá samotná deska stolu. Musíme počítat s tím, že každý okraj plátna musí mít přesah. Jednak budeme okraje plátna zahýbat a za další je potřeba plátno připevnit pod desku zespodu, aby nedošlo k jeho vytržení během hry.

Zahnuté okraje pevně přisponkujeme zespodu desky stolu. Musíme dodržet dokonalou čistotu při upevňování plátna. Pokud se nám zespodu na plátno zachytí piliny nebo jiná nečistota, po připevnění k desce stolu nelze tento nedostatek odstranit jinak než opětovným sundáním celého plátna.

Plátno připevníme pod desku stolu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Plátno připevníme pod desku stolu

Boxy a poličky můžete samozřejmě natřít vhodnou barvou na dřevo, napustit olejem nebo ošetřit voskem. A pak už zbývá se novou dekorací pochlubit přátelům a pozvat je na partičku.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak na to:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 3. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová