reklama

Venkovní stěna s květinami dodá vašemu obydlí na originalitě. Neváhejte a pusťte se do práce!

Venkovní stěna s květinami dodává našemu domu eleganci, zútulní nepříliš vkusná zákoutí zahrady nebo oddělí venkovní prostory. Můžeme si ji postavit třeba ze dřeva, anebo ještě lépe z betonu. Přesněji řečeno z betonových prefabrikovaných dílů. Celou stěnu vylepšíme sezením z krásné krajinky a betonové díly osázíme květinami.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Venkovní stěna s květinami z prefabrikovaných profilů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Venkovní stěna s květinami

Venkovní stěna by měla splňovat několik účelů - oddělit něco od něčeho, zamezit přístup do určitých míst, vytyčit hranice pozemku, ale také by k tomu všemu měla být vkusná, a třeba i dekorativní. Kolemjdoucí nemusí koneckonců koukat na nevzhlednou betonovou stěnu nebo OSB desky, připevněné na rezavých sloupcích. 

Protože naše letní sídlo dostává svůj vzhled především zevnitř, zaměříme se dnes také trochu na venkovní část. A tu vylepšíme předsazenou venkovní stěnou, kterou doplníme sezením a květinami.

Začneme tradičně tím, že si seženeme potřebný materiál. Po zralé úvaze jsme došli k přesvědčení, že nejvhodnější stěna, která se stane zároveň funkční i dekorativní, bude z betonových dílů. Podobné jsme už v minulosti použili na plot, a protože se tento materiál osvědčil, použijeme je i na stavbu venkovní stěny.

Ztracené bednění přírodní betonové
i (Zdroj: BEST a.s.)
Ztracené bednění přírodní betonové

Betonové zdící tvarovky

Tzv. ztracené bednění jsou tvarovky z prostého vibrolisovaného betonu vhodné pro rychlé zhotovení nosného i obvodového nezatepleného zdiva, nadezdívku základových pásů, stavby opěrných zdí nebo plotů bez použití bednění.

Technologie výroby zajišťuje vynikající vlastnosti tvarovek, zejména vysokou pevnost (u prvků ve výšce 250 mm 15 MPa dle ČSN EN 771-3), mrazuvzdornost, rozměrovou přesnost, minimální nasákavost či nehořlavost a požární odolnost.

Profil tvarovek je uzpůsoben pro vkládání vodorovného armování a tvar bočnic prvků vytváří zámek, který urychluje samotnou realizaci a zjednodušuje její pracnost. Prvky se kladou na vazbu, a to buď na sucho, nebo za použití maltové směsi, a poté se zalijí betonem, případně se konstrukce zpevní vodorovným nebo svislým armováním.

Založení první řady

Při pokládání ztraceného bednění na podklad je nutné provést nejprve úpravu samotného podkladu. Podmínkou je minimálně vylití betonovou směsí, postavení bednění na základ a prolití sloupků. V našem případě ale tato práce odpadá, neboť okolo venkovního sídla je již hotová dlažba. Na ni tedy budeme ztracené bednění pokládat na sucho, prefabrikáty pouze zpevníme betonovými trámky či překlady a dodatečně prosypeme zeminou, do které budeme sázet rostliny jako konečnou dekoraci.

Při zakládání první řady začneme skládat tvarovky vedle sebe do řady, a jakmile bude řada zakončená, zkontrolujeme její rovinu. Nemůžeme očekávat, že stěna domu, který je za venkovní stěnou, bude v absolutní rovině. Tvarovky tedy dorovnáme podle vodováhy a případné mezery doklepneme gumovou paličkou, abychom ostrým kladivem nepoškodili rohy tvarovek.

Kontrolujeme rovinu vodováhou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kontrolujeme rovinu vodováhou

Na zatížení první řady tvarovek použijeme betonové prefabrikované trámky. Usadíme je vždy po dvou do výřezů v tvarovkách. Trámky (stejně jako tvarovky) je možné řezat. To děláme v případě, že potřebujeme specifický rozměr trámku nebo tvarovky.

Řezání prefabrikátů

Na řezání betonových prefabrikátů použijeme úhlovou brusku s diamantovým kotoučem. Elektrická úhlová bruska 230 mm Scheppach AG 2200 je velká a velmi výkonná úhlová bruska s kotoučem 230 mm, vhodná pro všechny typy řezání a broušení, odstraňování barvy a rzi, zabrušování svárů, začišťování hran, řezání a broušení betonu, kamenů nebo obkladů. Silný motor s funkcí pomalého rozběhu (Soft Start) má vysoký výkon 2200 W.

Diamantový kotouč na řezání betonu nebo kamenů udělá čistý řez a nemusíme se bát, že se okraje trámků či tvarovek nějak výrazně oštípají a poškodí. Naše venkovní stěna s květinami nepovede jen podél domovní zdi, ale její zakončení bude kopírovat písmeno L. A abychom v místě odbočení nemuseli používat beton na spoj, uděláme si takovou malou vychytávku.

Do tvarovky, která bude sloužit jako rohová, vyřežeme úhlovou bruskou a diamantovým kotoučem otvory pro betonové trámky. Stačí nám naříznout díly a zednickým kladívkem potom pohodlně odsekneme nepotřebný kus. Tvarovku potom usadíme kolmo k podélné stěně a do připravených otvorů zasuneme trámky. 

Prefabrikované betonové profily je možné řezat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prefabrikované betonové profily je možné řezat

Další možností, co můžeme udělat, je lepit tvarovky montážní pěnou. Zaručeně se nám povede, že tvarovky nebudou vycházet přesně podle rozměru zdi, nehledě na to, že uprostřed zdi je sklepní okno, které se samozřejmě nemůže zastavět. My ho ale využijeme jeho parapet na odkládací místo, kam následně umístíme dřevěnou krajinku jako dekorativní parapet. Tvarovku, která nám u okna nevyšla, nařežeme podle spočítaných rozměrů a na místo, kam ji budeme usazovat, aplikujeme montážní pěnu. 

Zakončovací řada

Máme-li venkovní stěnu na květiny dostatečně vysokou, můžeme přistoupit k zakončení. Běžně by se tvarovky zaklopily zakončovacími plotovými deskami, ale protože my chceme vrchní patro využít jako venkovní květináče, musíme zaslepit vnitřní otvory ve tvarovkách, jinak nám všechna zemina propadá až k podkladu. 

K zaslepení využijeme extrudovaný polystyren č. 5. Z něho si nařežeme jednotlivé díly, na které naneseme montážní pěnu a vtlačíme do otvorů ve tvarovkách. Montážní pěnou také zapěníme škvíry mezi tvarovkami, aby nám tudy neunikala voda, až budeme květiny zalévat.

Spoje vypěníme montážní pěnou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spoje vypěníme montážní pěnou

Parapet

Než montážní pěna dokonale zaschne, můžeme se pustit do výroby parapetu. Na jeho výrobu použijeme silnější krajinku s nepravidelnými okraji. Parapet bude sice poněkud rustikální, ale zase výborně zapadne do celkové kompozice betonových tvarovek. Změříme si místo před sklepním oknem a krajinku dle těchto rozměrů uřízneme. Použijeme pokosovou pilu. Pokosová pila s laserem a LED osvětlením Scheppach HM 90 SL je skvěle vybavená - výkonná pokosová pila, která je postavená na úplně nové základně s pevnými vodicími tyčemi.

To znamená, že i když používáte funkci potahu, pila nepotřebuje žádný prostor za sebou, ale může být přistavena přímo u zdi. To se hodí například při práci ve stísněných prostorech, v menších dílnách nebo tam, kde vám šíře pracovního stolu nedovoluje ukotvit stroj dostatečně daleko od stěny a funkce potahu by se nedala využít. 

Na uříznutí parapetu použijeme stolní pokosovou pilu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na uříznutí parapetu použijeme stolní pokosovou pilu

Standardně je stroj osazen kvalitním kotoučem s 60 zuby z tvrdokovu, který (spolu s vysokou řeznou rychlostí) zajistí hladký a precizní řez bez otřepů. Výhodou pro řezání v tvrdších materiálech je i velmi silný motor o výkonu 2200 W a velký prořez 65 mm. Pila je vybavena laserem pro přesnou kontrolu řezu, LED osvětlením pro dokonalé osvětlení pracovní plochy, přehledným pravítkem, dvěma rozšiřovacími stolky, rychloupínacím systémem pro nastavení úhlu řezu nebo prachovým sáčkem.

Pokosovou pilu ideálně usadíme na pracovní stůl. Pracovní stůl Flexible Friend je vybaven truhlářským svěrákem a dírami pro poděráky. Díky svým rozměrům a váze jej sami přemístíte, kam potřebujete. Po dokončení činnosti jistě oceníte, že jej snadno složíte a umístíte na místo, kde vám nebude překážet. Je vyroben z cinkované bukové spárovky bez povrchové úpravy a zaručuje maximální odolnost a dlouhou životnost.

Pracovní stůl Flexible Friend je vybaven truhlářským svěrákem a dírami pro poděráky
i (Zdroj: ramia.cz)
Pracovní stůl Flexible Friend je vybaven truhlářským svěrákem a dírami pro poděráky

Uříznutou krajinku na bočních stranách začistíme od kůry pomocí úhlové brusky a brusného kotouče na dřevo. Také bude potřeba povrch krajinky zarovnat a vyhladit. To uděláme elektrickou excentrickou nebo pásovou bruskou. Abychom nepoškodili krajinku vrtáním otvorů pro vruty, použijeme stejně jako v předchozím případě montážní pěnu, naneseme jí na spodní stranu krajinky a pevně přitiskneme k okrajům tvarovek a parapetu sklepního okna. 

Povrch dřeva obrousíme dohladka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Povrch dřeva obrousíme dohladka

Výsadba rostlin

Na závěr potom do horního patra tvarovek nasypeme substrát. Výhodou je, že tvarovky jsou uvnitř rozděleny na dva díly a můžeme tedy do každého dílu použít i jiný druh substrátu. Výběr rostlin je téměř neomezený, ale přesto se budeme snažit vysadit spíše stálezelené rostliny, které mohou venku zůstat i přes zimu. Pokud do budoucna počítáme se zakrytím původní zdi, můžeme použít i rostliny popínavé. Nezapomeneme rostliny zalít.

Sázení rostlin je už jen třešničkou na dortu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sázení rostlin je už jen třešničkou na dortu

Ideální by také bylo ošetřit parapet z krajinky nějakým nátěrem nebo voskem, čímž prodloužíme jeho životnost. Podobných parapetů nebo sedátek můžeme do naší venkovní stěny na květiny ostatně použít tolik, kolik jen budeme chtít - stěna bude opravdu dokonalá i účelová.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Podívejte se, jak na to:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 3. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o.; BEST a.s.; RAMIA s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová