reklama

Co všechno by měla mít bouda pro psa, aby se v ní cítil bezpečně a komfortně?

Pes je nejlepší přítel člověka, a proto si zaslouží, abychom se o něho v tomto duchu také starali. Pokud nechceme, aby s námi pes sdílel vnitřní prostory domácnosti, měli bychom mu pořídit důstojné bydlení na zahradě nebo na dvorku. Neznamená to ale, že mu spíchneme boudu z bedniček od margarínu a uvážeme ho na řetěz.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při stavbě psí boudy nezapomínejte na důležité náležitosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

I pes si zaslouží kvalitní boudu, která by měla splňovat určité náležitosti.

Co by měla mít bouda pro psa?

Rozhodli jste se, že si pořídíte pořádného hlídače, který vám bude strážit váš majetek bez nároku na plat, ale pouze za jídlo a přístřešek? Ano, mluvíme o psech. Takový psí hlídač je nad všechny sekuriťáky, pokud to ovšem není čivava, u které máme obavu, že nám jí sezobne kos. 

Když už se rozhodneme pro psa, který bude bydlet venku na zahradě nebo na dvorku, měli bychom mu pořídit odpovídající zázemí. Zejména pořádnou a kvalitní boudu. Ovšem není bouda jako bouda a občas to, co vídáme za ploty vesnických i městských obydlí, jsou pouze parodie na psí boudy a oprávněně je nám takových psích nešťastníků líto.

Ačkoliv většina psů je schopná žít celoročně venku, neznamená to, že je jim fajn na holé studené zemi nebo na místě, kam celý den praží slunce. Jako jediná smysluplná varianta spokojeného bydlení našeho venkovního psa se tedy jeví stavba vhodné boudy. A co taková bouda musí splňovat?

Tato bouda je nejen nevkusná, ale úplně špatná
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tato bouda je nejen nevkusná, ale úplně špatná

Podlaha, stěny a velikost boudy

Vezmeme to od podlahy, a to doslova. Stavba boudy pro psa začne tím, že si vyměříme celkovou "obytnou plochu" boudy podle velikosti psa. Můžeme použít osvědčené pravidlo: na 1 cm kohoutkové výšky psa 100 cm² podlahy ložnice. 

Zde nabízíme přehled podle plemene psa a velikosti boudy:

německá doga   > 70 cm        
160x90x95 cm      
bernský sal. pes 60 - 70 cm      
150x85x90 cm
rotvajler 61 - 68 cm    
140x85x90 cm
knírač velký 60 - 70 cm
140x90x95 cm
belgický ovčák 58 - 62 cm
130x75x80 cm
německý ovčák  56 - 66 cm  
140x80x85 cm
dalmatin 54 - 61 cm
120x75x80 cm
boxer 53 - 63 cm
130x75x80 cm
border kolie 53 - 55 cm
110x60x65 cm
zlaty retrívr 51 - 61 cm  
130x75x80 cm
knírač střední 45 - 50 cm
110x55x60 cm
bígl 33 - 40 cm        
100x50x55 cm

Velikost boudy musíme vždy přizpůsobit velikosti psa a je nutné samozřejmě počítat s tím, že pokud si pořídíme štěně, jednou také vyroste. Bouda by tedy měla být tak velká, aby se do ní náš pes vešel i jako dospělý. 

Psí bouda nemusí být umístěná pouze venku, pes ji může mít i doma
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Psí bouda nemusí být umístěná pouze venku, pes ji může mít i doma

Druhou otázkou je materiál. Psí bouda by měla být vždy ze zdravotně nezávadného materiálu. Ideální je dřevo. Pes, ačkoliv je šelmou a masojídkem, si sem tam rád "hlodne" i do dřeva. Jeho dřevěné obydlí tak mnohdy zaznamená pokusy o rozšíření vstupního otvoru nebo umělecké ztvárnění okrajů střechy. Z tohoto důvodu bychom měli vsadit na takový materiál, který psovi nezpůsobí zdravotní problémy. A nejen stavební materiál, ale i povrchová úprava musí být provedena s ohledem na jeho zdraví a život. 

Ideální bouda by měla být taková, aby se v ní pes mohl pohodlně postavit i položit na bok s nataženými končetinami. Neměla by být ani extrémně velká, aby v ní pes "zabloudil". Nadměrně velká bouda značně snižuje tepelný komfort, stejně jako příliš malá bouda ubírá psovi na pohodlí. 

Rozměry boudy odvíjejte od rozměrů vašeho psa v dospělém věku
Rozměry boudy odvíjejte od rozměrů vašeho psa v dospělém věku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Zaměřte se na to, aby se váš pes v boudě cítil komfortně
Zaměřte se na to, aby se váš pes v boudě cítil komfortně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Střecha a materiály

Střecha na psí boudě nesmí chybět. Může být plochá nebo hřebenová, dokonce i jakkoliv jinak tvarovaná. Pokud chcete, aby měl pes přehled po okolí, vytvořte na střeše plochu, ze které bude pes moci pozorovat děj okolo něho. Na střechu použijte vhodnou krytinu. Nedoporučují se asfaltové šindele, které se na přímém slunci mohou roztékat. Mohou být v takovém počasí měkké a pes by mohl šindel prošlápnout a polepit si nohy horkým asfaltem.

Také střecha plechová, která v létě působí jako rozpálený gril, může vašemu psovi způsobit i popáleniny na spodní straně tlapek. Velkým nešvarem je použití starého linolea, nebo dokonce lepenky IPA. Linoleum je kluzké a hrozí, že pes na střeše uklouzne a zraní se. IPA není vhodná z hlediska svého složení a měkkosti materiálu, který pes může roztrhat, a dokonce i zkonzumovat. 

Nezapomínejte, že v zimě si pes v boudě nezatopí, je třeba mít boudu izolovanou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nezapomínejte, že v zimě si pes v boudě nezatopí, je třeba mít boudu izolovanou

Nevhodnějším řešením by mohl být pozinkovaný plech, případně plech potažený vrstvou plastu. Podlahu a stěny boudy bude nejvhodnější stavět z palubek, dobrým materiálem jsou také OSB desky. Vše je potřeba ošetřit zdravotně nezávadným nátěrem. Při stavbě boudy pak máme na paměti, že by bouda měla stát na nožkách nebo na podestě a podlaha, stěny i střecha by měly mít odpovídající izolaci. Izolační vrstva by měla mít tloušťku ideálně 5 cm.

Jako izolaci můžeme zvolit polystyrenové desky, které ale musíme uschovat do dvojitého pláště stěn a podlahy, aby je pes nemohl vykusovat a pozřít. Pes ocení, pokud bude jeho bouda vybavena předsíní, která mu zajistí dokonalé závětří. Pokud se chcete při stavbě "rozvášnit", postavte psovi boudu nejen s předsíní, ale také s balkonkem a schůdky, aby se mohl přestěhovat do "letního bytu" a užívat si nejen výhled, ale i pohodlí na slunci. Nezapomínejte také na zastínění, pes se může během chvíle na přímém slunci přehřát. 

Ne každý materiál je na stavbu psí boudy vhodný
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ne každý materiál je na stavbu psí boudy vhodný

Velmi rozumné bude, když jednu stěnu nebo střechu postavíte tak, aby se dala otevírat. Tak budete moci boudu uvnitř čistit nebo natírat. Diskutabilní je, zda má mít pes uvnitř boudy výstelku nebo zvládne ležet na holých prknech či desce podlahy. Neuškodí vyzkoušet obě varianty, pes si většinou rychle vybere. Jestliže váš pes patří mezi ničitele, uvažujte nad tím, zda vchod do boudy, rohy a okraje střechy neoplechujete a nezabráníte mu tak v ohlodávání. 

Při nátěru boudy pro psa zohledňujte zdravotně nezávadné barvy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při nátěru boudy pro psa zohledňujte zdravotně nezávadné barvy

Boudu můžeme postavit nejen pro pobyt venku, ale i doma. Pes tak bude mít svůj vlastní soukromý prostor, kde se bude cítit bezpečně a který mu bude plně vyhovovat. Boudu na doma ovšem není potřeba zateplovat. 

Zdroj informací: boudapropsa.cz, www.myslivost.cz

Postavte mazlíkovi boudopelech:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 2. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová