reklama

Proč si pořídit zahradní techniku na baterky?

Nejčastěji jsou kvůli bateriím diskutovány elektrické automobily, u kterých se výrobci předhánějí zejména s maximálním dojezdem na jedno nabití. Zůstává však otevřená otázka, co dělat v případě, kdy v zimě uvíznete několik hodin v koloně. Pokud si budete topit, rychle spotřebujete veškerou energii z baterie.

i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Zahradní technika a akumulátorové baterie vám usnadní život (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

Obdobným problémem může být i poměrně dlouhá doba nabíjení a nedostatečný počet nabíjecích stanic. Tyto problémy naštěstí při použití akumulátorů v nářadí a zahradní technice odpadají. Moderní lithiový akumulátor má několikanásobně vyšší kapacitu než dnes již zastaralé baterie s niklovými články.  Lithiové akumulátory jsou vybavené řídící jednotkou, která se stará o rovnoměrné nabíjení i vybíjení jednotlivých článků tak, aby byla zajištěna jejich maximálně dlouhá životnost.

Neustálým vývojem procházejí i samotné lithiové články. Při stejné velikosti se zvyšuje jejich kapacita. Do akumulátoru se tak vejde stále více energie, aniž by se jakkoli zvětšovaly jeho rozměry nebo stoupala jeho hmotnost. Lithiové akumulátory jsou naopak zpravidla menší a lehčí než dříve používané niklové akumulátory, přičemž mají i několikanásobně vyšší kapacitu. Stroj s lithiovým akumulátorem je lehčí a vydrží pracovat na jedno nabití i déle.

Akumulátorová sekačka vyžaduje vlastně jen pravidelné broušení nože
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Akumulátorová sekačka vyžaduje vlastně jen pravidelné broušení nože

V čem jsou akumulátorové stroje lepší?

Není to tak dávno, kdy jsme mohli vybírat pouze mezi stroji poháněnými spalovacím motorem nebo elektrickou energií ze zásuvky. Spalovací motor má sice vysoký výkon, na plnou palivovou nádrž vydrží pracovat i celé hodiny a v případě nutnosti palivo kdykoli dolijete z kanystru. Nejste omezováni žádnými přívodními kabely a také stroje můžete používat i tam, kde není elektřina dostupná, ale…

Spalovací motor je poměrně složitý stroj, který vyžaduje pravidelnou údržbu. Musí být dokonale seřízen, pravidelně se musí měnit zapalovací svíčka, vzduchový filtr nebo olej. Nezkušení uživatelé mohou mít někdy problém s jeho nastartováním. Spalovací motor je hlučný, těžký, produkuje emise. Pracovat například s benzínovou motorovou pilou v uzavřené místnosti není možné kvůli jedovatým zplodinám z výfuku.

Klasický elektrický stroj má sice snadnou údržbu, je méně hlučný, lehčí, ale ten přívodní kabel...  Tam, kde není elektřina, máte smůlu a tam, kde je, musíte neustále dávat pozor na kabel. Omezuje vás při práci, neustále se někde plete, nejednou jej někdo omylem přesekl sekačkou nebo přestřihl plotostřihem. Nejhorší je, když vám chybí pár centimetrů délky přívodního kabelu, abyste s nářadím dosáhli tam, kam potřebujete.

Kam se sekačka nedostane, lze použít akumulátorový vyžínač nebo akumulátorový křovinořez
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Kam se sekačka nedostane, lze použít akumulátorový vyžínač nebo akumulátorový křovinořez

Moderní akumulátorové stroje nemají žádná z výše uvedených omezení. „Lehký lithiový akumulátor může některé stroje napájet i celé hodiny. S akumulátorovou pilou můžete řezat kdekoli. V lese, na zahradě, ale i v uzavřené dílně, aniž by ji zamořily zplodiny z výfuku. U akumulátorové pily nebo křovinořezu ani nepotřebujete chrániče sluchu, chod je naprosto tichý,“ říká Petr Tichý produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu, a dodává: „Akumulátorová sekačka vyžaduje vlastně jen pravidelné broušení nože. Na jedno nabití zvládne posekat travnatou plochu o rozloze i více než 600 m2. A tam, kam se sekačka nedostane, lze použít akumulátorový vyžínač nebo akumulátorový křovinořez.“

S akumulátorovou pilou můžete řezat kdekoli
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
S akumulátorovou pilou můžete řezat kdekoli

Díky akumulátorovým programům navíc můžete pořídit stroje, které jsou napájené stejným akumulátorem. Nemusíte proto pořizovat drahé akumulátory a nabíječky ke každému stroji zvlášť. Jednoduše přendáte akumulátor z jednoho stroje na druhý. Mohou to být již zmíněné stroje, jako je sekačka, křovinořez nebo vyžínač trávy, ale i řetězová pila, plotostřih, vysavač listí, kultivátor, rotační kartáč, postřikovač, tlaková myčka nebo sněhová fréza.

Odpadá otravné rozmotávání prodlužovacích kabelů nebo míchání benzínu s olejem. Nebudete sousedy obtěžovat nadměrným hlukem. Nebudete se vztekat se startováním motoru. Nejste omezováni žádným přívodním kabelem. Stačí vám jen nabitá baterie a ideálně druhá baterie připravená na nabíječce. Ty pak můžete střídat a pracovat tak lze třeba celý den.

Zdroj informací: HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 20. 2. 2022, Autor: HECHT MOTORS s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce