Po kácení stromů nebo keřů zůstávají v zemi kořeny a nad zemí pařezy. A pokud jste se někdy pokoušeli pařez vyklučit, víte, že to s ním rozhodně není jednoduché. Chce to velkou sílu, ještě větší trpělivost anebo pořádného pomocníka. A jednoho takového vám představíme. Pro něj je likvidace pařezů hračka.
Likvidace pařezů snadno a hravě
Pařezy na zahradě nebo okolo domu nejsou vždy tou nejvítanější okrasou. Při kácení stromů nebo likvidaci vzrostlých keřů však pařezy zůstávají pevně v zemi, a pokud se jich budete chtít zbavit, čeká vás spousta těžké a namáhavé práce. Likvidace pařezů není nic pro padavky.
Jsou sice situace, kdy vám pařez může nahradit přírodní dekoraci – můžete jej použít jako podstavec pro velkoobjemové květináče, upevnit na něj krmítko pro ptáky či jej využít jako součást prolézaček pro děti. Druhá strana pařezové mince ale spočívá v tom, že pařez je vlastně otevřenou ranou, kterou budou ke kořenům prostupovat houby, plísně a mikroorganismy, škůdci a mnoho nevítaných návštěvníků.
V pařezu se mohou zahnízdit mravenci všekazi, celá plejáda žravých brouků a larev, nehledě na to, že nárůst chorošů a dřevokazných hub bude svádět malé děti a domácí mazlíčky k ochutnávce.
Jaké jsou možnosti likvidace pařezů?
- vykopání a vytažení
- vyhnití a rozklad
- chemické odstranění pařezu
- odstranění pařezu za pomoci drtiče
- spálení pařezu
Vykopání a vytažení představuje tu nejnamáhavější variantu. Při této metodě sice můžete pařez například nechat vysušit a použít na výrobu něčeho nového, předtím vás ale čeká hodně námahy a tvrdé práce. Okolo pařezu bude potřeba vyrýt tolik zeminy, až se dostanete ke všem hlavním kořenům. Tyto kořeny budete muset přesekat nebo přeřezat, a nakonec použít páčidlo, kterým pařez vyklučíte ze země, případně jej na laně vytáhnete pomocí techniky.
Přirozeným způsobem, jakým by pařez v přírodě zanikl, je jeho vyhnití a postupný rozklad. Tento proces je zdlouhavý a může trvat roky. A celou tu dobu vám bude pařez "strašit" na pozemku a lákat škůdce. Proces puchření můžete uspíšit, pokud použijete kompost nebo hnůj a pařez jím obložíte. Tuto metodu ovšem nemůžete použít všude, někoho může obtěžovat zápach. Zkuste hnůj nahradit navrtáním pařezu a zasypáním solí.
Pomocí chemické směsi dochází k rychlejšímu rozkladu dřeva, a tím i k jednoduché, ale časově náročnější likvidaci pařezu. I zde budete muset čekat, než se pařez rozloží a zanikne. Zároveň budete muset zabránit přístupu dětem a zvířatům.
Při alternativě spálení pařezu si předem ověřte, zda tento proces vůbec můžete uskutečnit. Ne každá obec povoluje zakládání ohnišť a spalování, resp. je to vázané určitými pravidly.
Silný pomocník
V dnešní době techniky a mechaniky můžete ale využít opravdu silného a zdatného pomocníka. Likvidace pařezů se ujme pařezová fréza. Pařezová fréza je stroj určený pro likvidaci pařezů nad i pod úrovní terénu. Pro menší využití můžete využít ruční pařezovou frézu s benzínovým motorem, která vypadá podobně jako travní sekačka. Profi pařezová fréza za traktor je stroj s větší výkonností. Pro bagry a kolové nakladače jsou frézy s pohonem přes hydromotor.
Likvidace pařezů frézou ušetří spoustu námahy i času. Její ovládání není nijak složité, vše podstatné se dočtete v jednoduchém manuálu. Frézu nastavíte přímo nad pařez, zapnete frézovací kotouč a plynulým pohybem pařez odfrézujete.
Frézováním vznikne štěpka, piliny a drť, které můžete využít jako mulč na záhony nebo okolo stromů. Nadrcenou stromovou a kořenovou hmotu lze samozřejmě odvézt na kompost a nechat zetlít.
Likvidace pařezů do různých hloubek za pomoci pásové frézy představuje snadný a téměř bezpracný způsob, jak ze svého pozemku odstranit všechny malé i velké pařezy, aniž byste porušovali zákon, používali neekologické chemikálie a vynakládali svou vlastní sílu.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel, veselebydleni.cz, ok-traktory.cz
Publikováno: 18. 2. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová