Zabavte své děti v herním koutku, který jim sami vyrobíte. Soutěžící z reality show Dream Team - Mistři dílny zvolili pro tento účel výrobu malého letadla. Pokud se pustíte do výroby svého vlastního návrhu, poradíme vám, na co si dát při podobném projektu pozor, a přineseme také několik tipů na opracování materiálů.
Dobrou zprávou je, že pokud se pustíte do výroby herního dětského koutku z toho, co najdete doma či v dílně, může vás to vyjít jen na několik stovek, tedy mnohem méně, než za kolik byste pořídili hotovou herní sestavu v obchodu. Zkuste si udělat několik návrhů, jak by mohl koutek vypadat, sepište si potřebný materiál i nářadí a pusťte se do výroby.
Každé malé dítě má rádo létání ve vzduchu. Inspirujte se touto dětskou touhou a vyrobte jako hlavní prvek letadélko. Tělo může vzniknout z ocelového sudu. Do něj vyříznete otvor pro kapitána, případně druhého pilota. Na řezání plechu se nejlépe hodí nůžky na plech. Použít můžete i flexu, ale pouze v případě, že řezaný materiál nebude vystaven povětrnostním vlivům, jinak by kov začal na hraně řezu korodovat. Důležitým pravidlem při stavbě každého dětského koutku nebo hřiště je, že nesmí obsahovat ostré hrany. O plech by se děti mohly pořezat, proto musí být vždy lemován ochranným gumovým profilem – podobným tomu, jaký se používá například při těsnění oken.
Co by to bylo za letadlo, pokud by nemělo křídla. Použijte překližku – ta je totiž relativně levná, a hlavně lehká. Překližka se nejlépe řeže přímočarou pilou. Křídla na koncích zarovnejte do oblin, opět je na místě vyvarovat se ostrých hran. Právě pro oblé řezy se přímočarka hodí nejlépe. Hrany zabrousíte nejprve hrubším brusným papírem. Rychlejšího a efektnějšího výsledku dosáhnete rádiusovou frézkou. Nakonec vyhladíte jemnější strukturou brusného papíru či kotouče.
Podvozek letadla nadimenzujte opravdu poctivě. Zkuste sehnat ocelovou pásovinu, nezapomeňte na kolečka. Letadlo musí mít nutně vrtuli – na tu se zase skvěle hodí měkčená umělá hmota. Je lehká a děti při hře nezraní. Pohrajte si s mechanikou vrtule, která se pomocí kličky a převodovky může otáčet. Listy vrtule je potřeba ke hřídeli přichytit pevně, nejlépe vruty nebo šrouby.
Konstrukce letadélka není samonosná – držet může přímo na zdi nebo na překližce, kterou ke zdi připevníte. Pro vytvoření dojmu letícího letadla natřete nosnou stěnu vhodným nátěrem, domalujte mraky, sluníčko, zde se fantazii meze nekladou. Pokud použijete omyvatelnou nebo tabulovou barvu, může tento prostor sloužit i pro vlastní kreativní tvorbu dětí. Na překližku či zeď letadlo přiděláte pomocí ocelových profilů a šroubů.
Každý správný hrací koutek musí dětem nabídnout různorodou zábavu. Nezapomeňte na stolek, kde se dají hrát třeba deskové hry nebo si zde děti mohou malovat. Ten můžete vyrobit třeba i ze starého bubnu, na který přiděláte vhodnou desku. Ke stolku se dětí posadí na taburety či malé židličky. Výhodou taburetů je, že v sobě mohou mít úložné prostory na hračky. Děti se naučí jednoduchým způsobem na konci hry po sobě vše uklidit.
Důležitou vychytávkou jsou další herní prvky. Například můžete různě pospojovat plastové trubky – pomocí odboček, kolen a rozdvojek vznikne bludiště pro posílání barevných míčků.
Při výrobě jakýchkoliv dětských hracích prvků je potřeba dvakrát myslet na bezpečnost. Kromě už zmíněných hran jsou rizikové také drobné díly, které mohou děti spolknout. Zároveň je potřeba myslet také na nezávadnost všech použitých nátěrových hmot. Děti často věci prozkoumávají ústy, takže barvy musí být hygienicky a zdravotně nezávadné.
Zdroj informací: pořad DREAM Team – Mistři dílny
***Upozorňujeme, že výrobek zpracovávaný soutěžícími v rámci pořadu DREAM TEAM - Mistři dílny je amatérským soutěžním projektem. Pracovní postup soutěžních týmů pro vás může být inspirací, nejedná se však o návod na výrobu, neboť nejsme schopni garantovat správnost, vhodnost a bezpečnost zvolených materiálů, konstrukce ani celkovou bezpečnost či soulad výrobku s technickými nebo jinými normami. Dodržujte, prosím, vždy zásady bezpečnosti práce a v případě dotazů se vždy poraďte s kvalifikovaným odborníkem.
Publikováno: 11. 2. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč