Papírové hračky tak, jak je známe z doby našeho dětství, byly vystřihovací panenky, omalovánky, různé skládačky a modely. Později puzzle. Dnes vám představíme jednoho šikulu, který si z papíru vyrobil kulisy k celé pohádce včetně postaviček.
Papírové hračky nejsou jen vystřihovánky, blok a pastelky
Hračkářství praskají ve švech, na trh přicházejí neustále nové a nové hračky pro děti. Proč to ale nezkusit opačně? Nabídněte dětem hračky vyrobené z papíru. Papírové hračky, resp. hračky z kartonu, to jsou v podání kutila Stanislava Kopečného loutky a celé městečko, kde se bude odehrávat příběh o svatém Mikuláši. Tato pohádka pomalu, ale jistě spěje ke svému konci co do příprav. K pohádce se píše scénář, a právě Stanislav Kopečný je ten, který obstarává všechny "hlavní postavy" a kulisy.
Při výrobě kulis a loutek používá pan Kopečný karton a papír všeho druhu. Avšak není to o tom, že by postavičky na papír nebo karton maloval. On je z papíru přímo vyrábí. Kromě papíru pak ke své práci potřebuje odstřižky látek, filc, vlnu, korálky. A také barvy či jehlu a nit. Sám přiznal, kolik činností se vedle výroby papírových figurek naučil. Jedna z nich je, že se naučil šít. Postavičky totiž musí být oblečené, a než by sehnal šikovnou švadlenu, která si udělá čas a našije na všechny figurky odpovídající oblečení, uplyne celá věčnost.
Postup výroby papírové hračky
Nejprve se připraví kostra loutky. Ne ovšem skutečný skelet, ale dřevěná tyčka (např. od nanuků), na kterou se v horní třetině kolmo naváže kousek špejle. Provázek je nutno podlepit.
Hlavička se vyrábí z kašírovaného papíru. Kašírování je spojení několika vrstev stejných nebo rozdílných materiálů. Při kašírování se polepují třeba archy tuhého kartonu jiným druhem papíru – potištěnými papíry, speciálními grafickými kartony a podobně. Kašírováním se vyrábějí např. oblíbené karnevalové škrabošky a masky.
Hlavička se opatří papírovým nosem a vybarví se jí obličej. Lepidlem na papír nebo univerzálním lepidlem se připevní vlasy nebo vousy.
Na tyčku se pak navlékne podklad – látka imitující kůži, bílá košile a podobně. Pak se figurka oblékne do oděvu.
Doplňky – brnění, zbraně, vozík, nůše, královská koruna a spousta dalších detailů je rovněž z papíru. Z papíru se také vyrábí rytířské helmice, čepice a klobouky.
Inspiraci bere pan Kopečný na internetu a shání si i sešity se střihy a návody.
Papírové hračky podle návodu Stanislava Kopečného si můžete doma vyrobit také a klidně i společně s dětmi. Ty nabídnou inspiraci a řeknou si, jakou figurku nebo hračku z papíru si přejí. A mohou si ji i samy zkusit vyrobit.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Publikováno: 25. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Martina Pilzová