Klokan je pro nás stále velmi exotické zvíře. Ačkoliv je jeho domovinou Austrálie, potkat je můžeme i v naší české kotlině. Klokani jsou totiž chováni nejen jako zajímaví domácí mazlíčci, ale též jako jatečná zvířata. Jestliže vás chov klokanů láká, něco vám o nich povíme.
Lze u nás chovat klokany?
Dříve, než si tuto otázku zodpovíme, tak si o klokanech a jejich způsobu života něco řekneme. Na světě, respektive ve volné přírodě, najdeme klokany pouze v Austrálii a na Novém Zélandu, ale také na některých tichomořských ostrovech, jako je Tasmánie nebo Nová Guinea. V zajetí, ať už v zoologických zahradách nebo v chovech, se ovšem klokani vyskytují prakticky po celém světě.

Základní rody klokanů:
- Dendrolagus (klokan pralesní nebo stromový)
- Dorcopsis (klokan černý nebo Hagenův)
- Lagorchestes (klokan pruhovaný nebo kosmatý)
- Lagostrophus (klokan páskovaný)
- Macropus (klokan obrovský, rudý nebo rudokrký)
- Onychogalea (klokan uzdičkový)
- Petrogale (klokan warabi nebo rezavý)
- Setonix (klokan quokka)
- Thylogale (klokan uru nebo znamenaný)
- Wallabia (klokan bažinný nebo dlouhoocasý)

Klokan rudokrký (Macropus rufogriseus)
Klokan rudokrký získal své jméno podle nápadného zbarvení na krku a plecích. Jedná se o středně velkého klokana s velmi hustou srstí, jehož výška je 66 až 93 cm, samotný ocas je dlouhý 62 až 88 cm. Jeho hmotnost se pohybuje mezi 11 až 27 kg. Dožívá se 12 až 15 let.
Klokani jsou býložravci, živí se převážně trávou, bylinami a listy keřů a stromů. V zajetí jsou často přikrmováni speciálními granulemi pro klokany, jako pamlsek je jim podáváno ztvrdlé pečivo nebo jablka. Klokani sice nejsou typickými přežvýkavci, ale přesto mají žaludek velmi podobný právě přežvýkavcům, a proto vykazují téměř stejné vlastnosti.

V evropských podmínkách není těžké klokany chovat jako domácí zvířata, ale ne jako mazlíčky. Klokan je od přírody spíše plaché zvíře. Když máte touhu vlastnit ho jako skutečného mazlíčka, museli byste jej vychovat od útlého mládí.
Není ale problém si klokany pořídit do venkovního výběhu. Na jejich chov se nevztahují žádná zvláštní nařízení. Poměrně dobře snášejí i naše zimy se sněhem. Potřebují na zimu pouze vhodnou ubikaci, ve které přečkají nejhorší mrazy. Jsou schopni si zvyknout i na sníh, a dokonce si dovádění ve sněhu užívají.

Klokani jsou houfová zvířata, ale musíte vědět, v jakém poměru je budete chovat. Jeden samec může mít okolo sebe větší počet samic, ale žádného dalšího samce, neboť klokani jsou teritoriální a dokážou se o samice a území poprat i s vlastním synem. Pokud tedy chováte klokany a rodí se jim mláďata, bude nutné každého dalšího samečka v dospělosti přestěhovat jinam.
Podmínky pro chov klokanů nejsou o moc odlišné od chovu jiných hospodářských zvířat. Pouze musíme přihlédnout k výšce ohrazení výběhu, protože klokani, jak známo, dokážou vyskočit do poměrně velké výšky. Nízký plot tak pro ně nebude žádná překážka. Pro klokany rudokrké se doporučuje ohrazení v minimální výšce 150 cm. Ohrazení není radno podcenit, neboť klokani jsou známí útěkáři.

Na co má klokanice kapsu?
Ano, kapsu má opravdu pouze klokanice. Podle toho spolehlivě poznáme, co nám mezi klokaní mládeží vyrůstá. Klokanice kapsu využívají jako jakýsi inkubátor pro mláďata. Samice klokana rudokrkého nosí mládě ve vaku téměř nejdéle ze všech klokanů, a to až 40 týdnů. Jakmile se mládě klokana narodí, je nejen holé a slepé, ale také nemá zadní nohy.
Díky vrozenému instinktu se ihned po porodu mládě přesune do matčina vaku, kde se přisaje ke struku a živí se mateřským mlékem. Ve vaku mu také dorostou zadní nohy a v době, kdy je již částečně ochlupené, začne vykukovat ven z vaku. Vylézá až v době, kdy je schopno se začít živit trávou jako ostatní dospělí jedinci. V tuto dobu je ostatně ve vaku již opět obsazeno novým mládětem. Není výjimkou, že po nějakou dobu se ve vaku tísní dva sourozenci ze dvou rozdílných vrhů.
Pokud jste se rozhodli, že se pustíte do chovu klokanů, měli byste pro ně mít připravený vhodný a dostatečně velký výběh s ubikací, pevné a vysoké ohrazení a dostatek rostlinné potravy. Klokani jsou vcelku nekonfliktní zvířata a snesou se i jinými domácími zvířaty.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Troufnete si na chov krokodýlů?
Publikováno: 29. 1. 2022, Autor: Martina Pilzová
, Profil autora: Martina Pilzová