Propojením dvou samostatných řemesel sochařství a svářečství vzešel unikátní obor plný úžasných a obdivuhodných výtvorů. S každým novým dílem se posouvá hranice kreativity. Zarputilost a určitá míra talentu posunuly Petra Vaňka na přední příčky umělců, kteří pracují s průmyslovým odpadem. Jeho díla jsou jedinečná a každá socha vyrobená jeho rukama působí jako živý tvor.
Sochy s vůní svařovaného železa
Petr Vaněk je umělec každým coulem. Svářečské řemeslo posunul o několik levelů výš a dokázal objevit propojení mezi svařováním a sochařstvím. Je to mladík, který si rád hraje na postapokalyptický svět. Znamená to pro něj zvláštní kombinaci zábavy, nervů a zjitřených emocí. Tento druh odpočinku mu pomáhá objevovat vlastní já.
Petrova cesta k tvorbě byla celkem kostrbatá. Zpočátku vystudoval lesnickou školu, ale toto vzdělání mu nedalo to, co od svého života očekával. Plné uspokojení zažíval při kreativní tvorbě nejrůznějších kovových výtvorů. Zhodnotil svou skromnou sbírku a po zralé úvaze se rozhodl rozšířit své vzdělání o umělecký směr. Přihlásil se tedy na umělecko-průmyslovou školu do Turnova (obor umělecké odlévání kovů). Tato škola mu dala perfektní start do života. Objevil zde neuvěřitelné možnosti, jak lze kombinovat různé obory, a v sobě odhalil tvůrčí schopnosti. Naučil se realizovat nejrůznější abstraktní představy.
Po úspěšném absolvování střední školy Petr chvíli tápal a nevěděl, kterým směrem jeho kroky povedou. Doba temna však netrvala dlouho. Petr se zúčastnil sympozia v Mladé Boleslavi a od té doby měl o své budoucnosti jasno. Nalezl zde perfektní materiál pro tvorbu svých soch, který ho naprosto uchvátil. Průmyslový odpad je vynikající materiál, jenž v sobě skrývá nevídané možnosti, a dá se dokonce perfektně kombinovat.
Petrova práce je pro mnoho lidí unikátní. Jedná se o díla, která zatím nikde jinde neměli možnost vidět, a jsou jimi naprosto uchváceni. Každý výtvor má jednoznačně vztah k tématu, pro který Petr dané dílo vytváří. Jeho práce je nádherná, tvůrčí, z každého díla na vás dýchá Petrova osobitost.
Naprostá většina Petrových děl vzniká v jeho ateliéru. Sochy vyrábí z kovového odpadu, ze šrotu, zmetků či použitých věcí, přičemž jeho nejoblíbenějším materiálem jsou ojnice. Každou z nich používá na specifickou část sochy. Některá přijde např. na nohu, jiná na páteř jeho vznikajícího díla.
Dalším hojně využívaným materiálem jsou ozubená kola nejrůznějších provedení a velikostí i věnce setrvačníků. Čím více a častěji se Petr věnuje své práci, tím více zkušeností získává. Postupně nabírá další znalosti ohledně používaných materiálů a v dnešní době již pouhým pohledem (dle barvy kovu) dokáže odhadnout, zda bude daný materiál pro něj přínosem a vhodný pro jeho tvorbu.
Ke své práci Petr často používá svářečku a jeho díla vznikají převážně metodou svařování obloukem. Vždy však záleží na použitém materiálu. Velice častým úkonem v ateliéru je též dělení materiálu. K tomu se perfektně hodí plazmová řezačka. Navíc ke své práci používá celou flotilu úhlových brusek.
V současné době Petr pracuje na nové soše, která je zhruba ve dvou třetinách svého zrození. Žebra sochy jsou vyrobena z ojnic a tělem je vidět dovnitř. Cílem mladého umělce je vždy vytvořit dílo, které působí jako živý tvor, až už je to bytost z jiného světa nebo z daleké budoucnosti.
Vždy se snaží, aby uvnitř těla vyráběného díla byl určitý mechanismus, který připomene, že vyráběná socha může být pomyslně oživena. Vnitřní mechanismus dodává tělu energii. Tělo není pouhou skořápkou, ale vyvolává pocit, že se socha opravdu pohne. Pro Petra je důležitý celkový - realistický pohled a opravdovost vyráběné sochy. Nejeden fanoušek cyberpunku by rád vlastnil jeho díla, neboť je mu blízký Petrův pohled na svět. Díla z Petrovy tvůrčí dílny jsou realisticky ztvárněná, dokonalá, ale i ušlechtile krásná.
Každé řemeslo by se mělo dělat s chutí, nadšením a naplno. Existují věci, které žádný řemeslník nezíská pouhým studiem, ale k jejich osvojení dochází až po určité době. Řemeslo pana Petra vyžaduje navíc určitou dávku zarputilosti a nemalou míru talentu. Svou práci však miluje a nevyměnil by ji za nic na světě. Svými výtvory vyjadřuje sám sebe a neskutečně ho baví.
Petr nemá o budoucnosti svařování sebemenší pochyby. Bez svařování plamenem, obloukem, plazmou či laserem by moderní svět vůbec neexistoval. S uměním je to naprosto stejné. Bylo s námi od úsvitu lidstva a bude nás provázet až do jeho soumraku.
Zdroj informací: pořad Řemeslo nenahradíš
Seznamte se s vitrážistou Janem Černohorským:
Publikováno: 21. 1. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová