reklama

Dejte dřevu tvar i duši

Řezbářství patří mezi nejstarší řemesla na světě. Jak by také ne, když dřevo bylo a stále také je nepostradatelným materiálem. Obklopuje nás všude – v práci, doma, na výletě i na poslední cestě… Dřevo má tvar a duši – oboje mu vtělí řezbář, když ví jak na to. Tomáš Lajmon to ví moc dobře, protože řezbářství se věnuje už odmala.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

„Začínal jsem jako dítě – tehdy jsem měl dlátka, která připomínala spíš tupé šroubováky,“ směje se mistr řezbář, když vzpomíná na své začátky. Dnes patří Tomáš Lajmon mezi vyhledávané řemeslníky a umělecké řezbáře. Kus dřeva dokáže proměnit v nádhernou rytinu nebo třeba jen malou hračku, která udělá radost dítěti. „To mám na své práci nejraději – že vytvářím věci, které dělají lidem radost, věci, které jim připomínají třeba nějaký hezký zážitek z dětství,“ vysvětluje mistr řezbář.

V jeho dílně najdete především spoustu dlát. Dlátka jsou totiž základním nástrojem každého řezbáře a vyznat se v nich je trošku věda. Některá dlátka jsou rovná, jiná oblá, mají různý tvar i šířku ostří, rozličnou délku. Jedno ale mají společné – jsou velmi ostrá podobně jako nástroje chirurga. A stejně jako lékař vrací život člověku, řezbář ho vrací dřevu.

Kromě dlátek se řezbářská dílna neobejde bez ponku, nutné je dobré světlo, protože řezbářská práce se zaměřuje na detaily. Hodit se bude samozřejmě i pásová pila a hoblovka – první stroj využijete pro hrubé přířezy dřeva a řezání křivek, srovnávačka s protahem pak lípu pěkně ohobluje a odhalí její jedinečnou strukturu.

Dřevořezbu je dobré si nejprve předkreslit tužkou
i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
Dřevořezbu je dobré si nejprve předkreslit tužkou

Základem je lípa

Řekne vám to každý řezbář – základním materiálem pro výrobu rytin a dřevořezby je lipové dřevo, má totiž ideální vlastnosti – není ani příliš měkké, ani příliš tvrdé. Hezky se opracovává a dobře se lakuje. „Lípa má prakticky v celé ploše stejný nebo podobný odstín. Díky tomu pak na rytině vyniká hezká hra světel a stínů,“ dodává Tomáš Lajmon.

Při zpracování lipového řeziva pozor na vlhkost – desky při kontaktu s vodou velmi rychle zamodrají a takový materiál se již k vážné práci nehodí. Proto byste ji měli vždycky skladovat v prokladech a na dobře větraném, nicméně suchém místě.

Řezbář pracuje s chirurgickou přesností i stejně trpělivě
i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
Řezbář pracuje s chirurgickou přesností i stejně trpělivě

Zpátky do školy

Ačkoli dřevořezbu má dnes většina lidí za obyčejný koníček, není tomu tak. Řezbáři patří mezi vyhledávané řemeslníky a umělce. Jistě, k tomuto povolání je potřeba trochu talentu, ale také hodně píle. Výsledek ovšem stojí za to.

V Česku se můžete řezbářství naučit třeba na kurzech. Lepší jsou víkendové, kde se vám školitelé věnují osobně po oba volné dny. Zapomeňte ale na to, že se z vás po víkendu stane řezbář. Spíš se s tímto řemeslem podrobněji seznámíte a osaháte si základní techniky opracování dřeva.

Dalším místem, kde se můžete řezbářství naučit, je škola – třeba ta, která sídlí na Moravě, konkrétně v Tovačově. Zaměřit se tam můžete nejen na truhlářskou profesi, ale rovnou i na umělecké zpracování dřeva. Výsledky žáků tovačovské školy mají vysokou uměleckou hodnotu a také zajímavé ceny, které odpovídají originalitě i pracnosti výrobků. Voňavější a hezčí řemeslo byste nejspíš hledali marně.

A tohle je výsledek práce řezbáře
i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
A tohle je výsledek práce řezbáře

Zdroj informací: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.

Publikováno: 12. 6. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text), HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč