reklama

Pepa Libický vám ukáže, jak si můžete zrekonstruovat strop v koupelně

Poradíme vám, jak si můžete zrekonstruovat strop koupelny v patře. Kromě jiného k tomu budete potřebovat palubky a OSB desky. Pro zhotovení stropu bude také nutné usadit a upevnit jeden nový trám, který chybí, a starší trámy (využité z půdního krovu) zpevnit pomocí železného C profilu. Následovat bude instalace parozábrany na trámy a připevnění palubek na strop koupelny.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při rekonstrukci koupelny nezapomeneme ani na strop (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pro rekonstrukci koupelny v letním sídle budeme potřebovat odpovídající nářadí

Vše, co budeme potřebovat k práci, si připravíme předem. Protože na uskladnění drobného náčiní a nářadí, včetně hřebíků, vrutů, měřících potřeb a dalšího vybavení, používáme důmyslně vyřešený závěsný systém, máme vše na jednom místě a pohromadě.

Rekonstrukce stropu 

Při výstavbě stropu je možné použít některé materiály z původního domu, které jsou zachovalé, bylo by určitě škoda je vyhodit. V našem případě se nabízí využít původní dřevěné střešní trámy, jejichž dřevo je vyschlé a stále kvalitní. Stačilo tedy zakoupit pouze jeden nový trám, usadit ho a upevnit. Strop zateplíme tepelnou izolací z minerální vaty, která bude zakryta OSB deskami přišroubovanými na trámy.

Trámy nařežte pokosovou pilou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Trámy nařežte pokosovou pilou

Uložení nového trámu 

Na pracovním stole přichytneme hranol ztužidly, vyměříme a uřízneme potřebnou délku, v našem případě 3,65 m. Trám pak zasadíme do předem vysekaného otvoru ve zdi a uložíme. Poté ho podložíme, nejlépe tvrdým dřevem, vyklínkujeme a usadíme do vodováhy, aby byl s ostatními trámy v rovině.

Zakotvení trámu

Usazený hranol zafixujeme montážní pěnou a necháme ji zaschnout. I když jsou ostatní trámy zazděné, v tomto případě je pěna na upevnění trámu do zdi dostačující.

Trám usazený ve zdi zafixujeme montážní pěnou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Trám usazený ve zdi zafixujeme montážní pěnou

Zpevnění trámu

Kvůli velkému rozpětí je nutné jeden z použitých původních trámů zpevnit železným C profilem. Ten usadíme a ukotvíme do předem vysekaného otvoru ve zdi tak, aby přiléhal k osazenému dřevěnému trámu. Zafixujeme ho montážní pěnou pomocí pistole. Před osazením si C profil uřízneme na potřebnou délku. 

Spojení trámu s profilem

Do železného C profilu vyvrtáme otvory a trám s traverzou k sobě stáhneme svěrkami. Traverzu připevníme k hranolu konstrukčními vruty s talířovou hlavou. Poté svěrky odstraníme a příprava na pokládku stropu je hotová.  

Trám připevněný konstrukčními vruty k traverze
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Trám připevněný konstrukčními vruty k traverze

Připevnění parozábrany

Než budeme pokládat palubky, je nutné natáhnout na strop parozábranu. Lze použít samolepicí parozábranu, kterou připevníme tak, aby překryla všechny trámy a vyplnila celou plochu stropu i v rozích. Přesahující parozábranu odřízneme nožem.    

Příprava palubek

Do koupelny jsou vhodné palubky o síle 1,5 cm, slabší by se mohly kroutit, protože je v koupelně vlhko. Palubky si nařežeme na potřebnou délku 2,20 m. Lze použít pokosovou pilu, která uřízne i několik palubek najednou. Než budeme palubky připevňovat k trámům, zhotovíme si pomocnou lať, kterou ukotvíme ke zdi, aby bylo kam uchytit palubky.

Pokládka palubek

Palubky nastřelujeme nebo přibíjíme. První palubku nasadíme drážkou ke stěně, vyrovnáme a nastřelíme pistolí přímo k jednotlivým trámům a do latě. Další palubku nasadíme drážkou na pero první palubky a nastřelíme do pera. Takto pokračujeme u všech palubek. Pokud palubka nezapadne snadno do druhé, můžeme ji opatrně doklepnout kladivem. Nakonec uděláme dořezy kolem trámů.

Palubky postupně - jednu po druhé - nastřelujeme nebo přibíjíme k lati a trámům
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Palubky postupně - jednu po druhé - nastřelujeme nebo přibíjíme k lati a trámům

Příprava izolace a elektroinstalace

Po dokončení stropu z palubek se můžeme pustit do přípravy izolace. V této fázi je ale nutné mít hotovou elektroinstalaci, natažené kabely na zásuvky a pro osvětlení koupelny. Je důležité to provést, než vše zaklopíme OSB deskami.

Izolace minerální vatou

Minerální vatu si nařežeme nožem na potřebnou šíři tak, aby se vešla mezi trámy, kam ji budeme vkládat. Z balíku odměříme vždy potřebnou šířku a vatou postupně vyplníme všechny prostory mezi trámy.

Pokládka OSB desek

Protože je rozteč trámů 70 cm, znamená to, že trámy jsou poměrně daleko od sebe. Je proto vhodné použít OSB desky o síle 2,5 cm. To z důvodu, aby se desky neprohýbaly. K přišroubování desek k trámům budeme potřebovat dvě různé délky konstrukčních vrutů.

Pokládka OSB desek na stropní trámy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokládka OSB desek na stropní trámy

Nejprve si vyměříme rohy, které v deskách vyřízneme. Osadíme první desku a přišroubujeme ji k trámům. Stejným způsobem pokračujeme při usazování dalších desek. 

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Jak na to, se podívejte zde:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 1. 2022, Autor: Běla Nedorostová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Běla Nedorostová