reklama

Vyrobte si stylový zahradní koutek s grilem pro příjemné letní posezení

V druhé epizodě reality show DREAM TEAM – Mistři dílny dostaly týmy za úkol vybudovat všestranný zahradní set s grilem. Pokud jste zatoužili vyrobit si své vlastní zahradní posezení, nebojte se do toho pustit, i když nemáte kolem sebe tolik pomocníků. Poradíme vám, jak můžete při práci postupovat. A navíc pro vás máme několik originálních nápadů, které se vám mohou při stavbě zahradního koutku hodit.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na zahradě si můžete vyrobit útulné posezení s grilem (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Než se pustíte do stavby, vytvořte si návrh, kde zakreslíte nejen umístění jednotlivých prvků, ale zároveň upřesníte jejich velikost, aby se do vymezeného prostoru vešly. Nezapomeňte, že zahradní koutek pro letní grilování musí být nejen funkční, ale zároveň i esteticky vyvážený. Také by neměl postrádat možnost vytvořit si atmosféru soukromí během teplého letního večera.

Své představy si nakreslete a udělejte plán práce
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Své představy si nakreslete a udělejte plán práce

Aby byl grilovací koutek oddělený od ostatního prostoru zahrady, postavte si jednoduchou pergolu z dřevěných hranolů. Montáž není složitá. Vyměřte potřebnou délku 6 hranolů a po 3 je sešroubujte k sobě do písmene U. Pro vyšší pevnost je vhodné rohy vyztužit vzpěrami. Obě "účka" pak spojíte mezi sebou latěmi, pro upevnění použijte vruty. Dřevo natřete například lazurou, která je vhodná pro venkovní použití. 

Pavel se pustil do kompletace pergoly
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pavel se pustil do kompletace pergoly

Pokračovat můžete třeba výrobou stylového grilu. Na rám využijte ocelový jekl, na tělo plechový sud. Podle rozměru sudu si nařežte jekly, ze kterých vyrobíte stojan. Nezapomeňte na odkládací plochy, myslete na to již při svařování kostry. Sud položte a flexou odřežte jednu jeho čtvrtinu. Poslouží jako tělo grilu, odříznutou část připevníte ke zbytku na panty, tím získáte vynikající zavírací řešení. Na rošt vezměte například kari síť. Pokud chcete vše dotáhnout k dokonalosti, pak vnější část sudu a kovový nastříkejte vhodnou barvou nebo tuto operaci svěřte lakovně. Jednotlivé díly rámu k sobě přišroubujte nebo rovnou svařte. Na odkládací plochy nařežte prkna na patřičnou délku, obrušte je dohladka. Pro vyšší odolnost je natřete vhodným lakem či lazurou. K rámu je připevněte šrouby.

Adam se pustil do výroby grilu z vyřazeného sudu
Adam se pustil do výroby grilu z vyřazeného sudu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Při grilování využijete praktické odkládací plochy
Při grilování využijete praktické odkládací plochy (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Další částí je stylový barový stolek. Pro vytvoření rámu opět sáhněte po jeklu, na vrchní desku použijte obroušená prkna. Určitě je vhodné opatřit je nátěrem, aby odolala povětrnostním podmínkám i případným nehodám při stolování. Středová část si zaslouží vkusnou výplň, proto odřízněte kus plechového sudu a přeměřte jeho vnitřní průměr. Podle tohoto rozměru pak vyrobte uvnitř polici na odkládání drobných předmětů.

Více odkládacích ploch se hodí, stolek musí být praktický a také pevný
Více odkládacích ploch se hodí, stolek musí být praktický a také pevný (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Lída brousí trámy pro výrobu barové desky
Lída brousí trámy pro výrobu barové desky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Sedačka musí být pevná, aby vydržela i větší váhu. Pomocí kotoučové pily nařežete hranoly a latě na potřebnou délku. Dřevo obrušte a natřete vhodným nátěrem. K sedačce si vyrobte také pohodlné polstry. Vyberte pevnější látku, jako výplň použijte například molitan. Povlak ušijte na šicím stroji, ušetříte si čas i námahu. Zvolte pevnější nitě. Pokud nemáte dostatečně velký kus molitanu, využijte menší kusy, které rostříháte na drť. Tuto drť můžete použít i jako výplň do polštářků.

Lexa ví, jak je důležité mít kvalitně vyrobené sezení
Lexa ví, jak je důležité mít kvalitně vyrobené sezení (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ivana při výrobě sedačky uplatnila své truhlářské zkušenosti
Ivana při výrobě sedačky uplatnila své truhlářské zkušenosti (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Při výrobě stolku postupujte stejně jako u výroby grilu. Obvodový rám svaříte z jeklu, pro odkládací plochu uřízněte prkna na potřebný rozměr. I zde bude zapotřebí povrchová úprava. Prkna připevníte k rámu stolu šrouby nebo vruty.

Vendy se pustila do šití podsedáků, pohodlí je nezbytné
Vendy se pustila do šití podsedáků, pohodlí je nezbytné (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
U žádného zahradního posezení nesmí chybět stolek
U žádného zahradního posezení nesmí chybět stolek (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Chcete si zajistit soukromí v teplých letních večerech?  Nezapomeňte na látkové závěsy. Důležité je, aby byly dostatečně dlouhé a velké. Tuto práci svěřte šikovné ženě, která závěsy ušijen na šicím stroji. Závěsy neposlouží jen pro vytvoření soukromí, ale při zatažení je možné je využít i jako plátno pro promítání filmů.

Závěsy se mohou večer hodit, využijete je i jako plátno při promítání filmů
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Závěsy se mohou večer hodit, využijete je i jako plátno při promítání filmů

Zajímavým prvkem může být také houpačka, avšak její zavěšení a konstrukci je zapotřebí uzpůsobit váze osob, které ji budou využívat. Sedátko můžete vyrobit z prken a zavěsíte pomocí lan. Nezapomeňte, že do zahradního setu patří i bylinky, ty vložte do staré bedýnky a zavěste pod pergolu. A je hotovo!

Kuchaři ocení bylinky v závěsném truhlíku přímo u ruky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kuchaři ocení bylinky v závěsném truhlíku přímo u ruky

Zdroj informací: pořad DREAM TEAM - Mistři dílny

***Upozorňujeme, že výrobek zpracovávaný soutěžícími v rámci pořadu DREAM TEAM - Mistři dílny je amatérským soutěžním projektem. Pracovní postup soutěžních týmů pro vás může být inspirací, nejedná se však o návod na výrobu, neboť nejsme schopni garantovat správnost, vhodnost a bezpečnost zvolených materiálů, konstrukce ani celkovou bezpečnost či soulad výrobku s technickými nebo jinými normami. Dodržujte, prosím, vždy zásady bezpečnosti práce a v případě dotazů se vždy poraďte s kvalifikovaným odborníkem.

Publikováno: 4. 2. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.