reklama

Práce soumara již není v kurzu. Víme, jak vyhrát nad námahou

Šikovný, podomácku vyrobený traktůrek s cisternou nám hravě pomůže od tahání těžkých kbelíků s vodou, abychom dali zahrádce potřebnou vláhu. Jedná se o výborného pomocníka a způsob, jak naplnit barely na dešťovku starším sousedům. Když nezaprší, chybí dešťová voda na zalévání a místo bohaté úrody by zahrádky zely prázdnotou.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Traktůrek s cisternou nalezne uplatnění v každé vesnici (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Šikovný, doma vyrobený traktůrek s cisternou

Podomácku vyrobený traktůrek, za který se připojí cisterna na vodu, je báječným pomocníkem v období sucha. Pan Vlastimil si takového pomocníka vyrobil a pomáhá proti nepřízni počasí všem sousedům, kteří potřebují doplnit barely životodárnou tekutinou. Zahrádky potřebují vláhu.

V období sucha, když chybí dešťová voda, rozváží pan Vlastimil starým babičkám a dědečkům vodu, aby zahradní barely na dešťovku nezely prázdnotou. Vzhledem k tomu, že pan Vlastimil potřeboval svážet dříví z lesa, vyvstaly v jeho hlavě prvopočátky projektu, který mu měl tuto práci usnadnit. Společně se svým švagrem se tedy pustili do výroby terénního pomocníka.

Postupem času bylo potřeba navíc zásobovat kytičky vodou, proto tito dva kutilové pořídili cisternu na vodu, která se za jimi vyrobený traktůrek bez problémů připojí. Traktůrek je zpřevodovaný tak, aby spotřeba nafty byla co nejnižší. Díky této úpravě může pan Vlastimil s 5 l nafty v nádrži tahat dřevo z lesa celý den. Maximální rychlost pomocníka je pak 40 km v hodině.

Pan Vlastimil plní babičkám barely na dešťovku vodou
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pan Vlastimil plní babičkám barely na dešťovku vodou

Výroba traktůrku s cisternou

Na výrobu svého unikátního pomocníka použil šikovný kutil nápravu ze starého rumunského terénního auta, dieselový motor patřil již nepojízdnému osobnímu automobilu a rám traktůrku svařil z nejrůznějších kovových prvků, které doma našel. Vzhledem k tomu, že traktůrek sloužil nejprve k tahání dřeva z lesa, obsahuje vozidlo nejrůznější vychytávky. Jednou z nich je i držák na ruční pilu, vyrobený z voděodolné překližky. Jedná se vlastně o obyčejnou krabičku, do které se zasune pilový list.

Celý mechanismus tahání dřeva je poháněn hydraulikou. Hydraulické ovládání funguje po zapojení čerpadla a ovládá se páčkami. Vzhledem k tomu, že se funkce traktůrku rozrostla i o potřebu zásobování vodou, bylo potřeba pořídit cisternu. Pan Vlastimil sehnal starou vyřazenou laminátovou cisternu z postřikovacího stroje. Nádrž byla popraskaná a tekla. Oba kutilové tuto nádobu za pomoci laminátu vyspravili a rám k jejímu uchycení svařili z nejrůznějších kovových částí.

Dieselový motor traktůrku dříve patřil osobnímu automobilu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Dieselový motor traktůrku dříve patřil osobnímu automobilu

Za cisternou se nachází bedna, v které se skrývá benzínové čerpadlo, hadice a konev, aby bylo možné přečerpat vodu z cisterny do barelu na dešťovku. Zaplnění cisterny s objemem 1000 l trvá za pomoci čerpadla zhruba 15 až 20 minut. Traktůrek pana Vlastimila sice nesmí na pozemní komunikaci, ale i přesto si se svým výtvorem vyhrál a opatřil jej nejrůznějšími světly a odrazkami.

Když není dešťovka

V létě, když nezaprší a chybí dešťová voda na zalévání zahrádek, rozváží pan Vlastimil potřebnou tekutinu starým babičkám, aby si mohly zalít své zahrádky. Se svým traktůrkem zastaví u pozemku v blízkosti nádrže na dešťovou vodu, z bedýnky vytáhne benzínové čerpadlo, napojí hadici a již přečerpává životadárnou tekutinu ze své cisterny do nádrží na dešťovou vodu. Babičky si pak mohou zalévat zahrádky a těšit se z krásy různobarevných kytiček i bohaté úrody ovoce a zeleniny.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, kutil Vlastimil Nosek

Inspirujte se, jak jednoduše zalít zahradu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 1. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová