reklama

Vyrobte si originální stolek, který zůstane po celý rok rozkvetlý

Pusťte se do renovace konferenčního stolku. Máme pro vás jednoduchý návod, jak na to. Pokud už má deska ty nejlepší roky za sebou, je poškrábaná, a voda dokonce narušila vrchní vrstvu, udělejte z ní nový, naprosto originální kousek. Desce vdechněte nový život a do jejího středu vsaďte květináč, ve kterém můžete mít zasazené vždy sezónní květiny.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jednoduchý návod na renovaci starého konferenčního stolku, po vašem zásahu bude po celý rok kvést (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve si změřte samotnou desku stolu. Pak přeměřte i květináč, který do ní budete chtít vsadit. Udělejte si nákres a rozmyslete, kde přesně bude. V našem případě to je přesně uprostřed stolu a půjde o obdélníkový tvar. Na desku stolu si pak místo pro květináč přeneste. Použijte úhelník nebo jinou pomůcku, aby byly všude pravé úhly.

V jednom z rohů vyvrtejte otvor. Přiložte vrtačku kolmo k desce a začněte vrtat. K vyřezání otvoru použijte vrchní frézku. Vložte do ní řezací frézu – ta je potřeba potom umístit do vyvrtaného otvoru. Místo horní frézky můžete použít také přímočarou pilu. Počítejte ale s tím, že tato pila má zuby, které mohou při svém pohybu směrem nahoru poškodit vrchní vrstvu desky. Výsledek by potom nebyl na pohled úplně stoprocentní.

V rohu vyvrtejte díru, odkud povedete řez
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V rohu vyvrtejte díru, odkud povedete řez

Ke stolu potom připevněte vodicí lištu, která povede frézku hezky rovně podle vyznačené čáry. A můžete začít řezat. Při této síle materiálu (kolem 2 cm) se frézka nedostane skrz. Při řezání desky najednou by to nezvládla, utavila by se. Proto se s ní řeže po několika milimetrech, a to třeba 3krát až 4krát za sebou, dokud nebude deska proříznutá celá. Po prvním řezu je tedy třeba frézku upravit a nastavit větší délku frézy. Kvůli nepořádku je vhodné si pomoci vysavačem nebo pracovat venku či v dílně.

Řez veďte rovně pomocí vodicí lišty
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Řez veďte rovně pomocí vodicí lišty

Pak bude potřeba celou desku přebrousit. Použijte smirkové houbičky. Nejprve vezměte větší hrubost, např. 100, potom dočistěte papírem jemnější zrnitosti (např. 220).

Celou plochu obruste
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Celou plochu obruste

Povrch potom omyjte od všech nečistot. Hadr důkladně vyždímejte, aby se do desky nasáklo co nejméně vody. Další krok je odmaštění, aby nátěr dobře přilnul. Stolek můžete osázet květinami až podle schnutí typu použité barvy.

Námi použitá akrylová barva je na omak suchá zhruba za 1 hodinu. Ideální je ale počkat 24 hodin, aby byl nátěr opravdu dokonale suchý a nepoškodil se. Barvu můžete volit dle svého výběru. V interiéru jsou vhodné zmíněné akrylátové barvy – jsou vodou ředitelné a nejsou tolik cítit. Barvu nezapomeňte před použitím důkladně promíchat. Nanášejte štětcem hezky po letech. Pokud byste chtěli některé místo uchránit, použijte papírovou maskovací pásku. Natřete dobře i místo, kde jste desku vyřezávali.

Barvu nanášejte na celou očištěnou plochu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Barvu nanášejte na celou očištěnou plochu

Kdyby do desky natekla voda, snadno by se poničila. Nebojte se tedy pořádné vrstvy. Štětec po práci vyperte v čisté vodě, pokud jste používali vodou ředitelnou barvu.

Zdroj informací: pořad Tajemství domova

Vyrobte si designový stolek ze staré cívky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 1. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.