Víte, jak stylově zrekonstruovat koupelnu? Ať už je to koupelna ve starém domě nebo klasická paneláková s umakartovým jádrem, měli bychom mít prvotní plán, jak by naše nová koupelna měla vypadat, jaký použijeme materiál a jaký bude rozpočet.
Kde při rekonstrukci koupelny začít?
Máte v plánu totální rekonstrukci koupelny? Tak to se vám jistě hodí malé shrnutí všech úkonů, které byste neměli zanedbat a podcenit. Dříve, než se vůbec do rekonstrukce pustíte, udělejte si jasno v tom, jak by měla vaše nová koupelna vypadat. Jaké materiály chcete použít a kolik peněz hodláte utratit. Není nic hloupějšího, než když v průběhu rekonstrukce zjistíte, že se vám vybrané obklady stěn vlastně vůbec nelíbí a že vám jaksi došly peníze na dokončení. A není nad to, koupat se pak v neckách na staveništi.
Rekonstrukci koupelny je dobré vzít doslova od podlahy. To znamená, že jakmile původní vybavení koupelny vystěhujeme, vybouráme staré obklady nebo strhneme umakart, můžeme se vrhnout přímo na podlahu. Zkontrolujeme její soudržnost, odhalíme praskliny a překontrolujeme také stav odpadů, přívod vody a elektřiny. Bude lepší, pokud není podlaha v dobré kondici, přetáhnout ji nivelační stěrkou a po jejím zaschnutí i hydroizolací. Tím máme zajištěno, že nám voda a vlhkost nebudou prostupovat do zdiva a do základů.
Před dalšími úkony bychom měli mít rozmyšleno, zda budeme v koupelně chtít nainstalovat jen vanu a umyvadlo, nebo zda se nám sem vejde i toaleta, bidet, pračka a sušička.
V případě, že rekonstruujeme koupelnu ve starém domě, kde nejsou příliš rovné zdi, by bylo asi nejjednodušší namontovat na stěny rastry a vše zaklopit sádrokartonem. Není se čeho bát, sádrokarton se dnes běžně vyrábí i ve variantě koupelnové - správně je to sádrokarton do vlhka.
Další krokem bude nákup tzv. systémových profilů. Z nich pak sestavíme kompletní stěnu. Montáž zvládne i laik, neboť systémové profily jsou jen velká stavebnice. Velkou výhodou je, pokud znáte přesné rozměry stěny, na kterou chcete rastr montovat. Specializovaná firma vám připraví díly opravdu na míru. Vaším úkolem je díly podle plánku sestavit. Výhodnější je sestavit si celý rastr na zemi.
Systémové profily se k sobě montují pomocí speciálních spojek, které jsou součástí celé sady. Spojky se jednoduše nasadí do rohů profilů a pomocí aku šroubováku a imbusu se utáhnou.
BID60-20Li - aku 20 V bezuhlíkový příklepový vrtací šroubovák
Scheppach BID60-20Li je robustní, výkonná a skvěle vybavená aku příklepová vrtačka s kompaktní délkou, vhodná i pro nejtěžší vrtací a šroubovací práce v dílně nebo domácnosti. Bezuhlíkový motor bez tření zajišťuje větší výkon, delší výdrž a životnost stroje. Vrtačka má dvě rychlosti, elektronicky nastavitelnou rychlost otáček a velmi silný příklep. Pracovní plocha je osvětlená jasným LED osvětlením. Rukojeť má protiskluzové zóny. Vrtačka je vybavena i přídavnou boční rukojetí.
Na tělo stroje je možno přidělat ocelový klip na opasek. Výměna nástrojů je rychlá díky modernímu kovovému rychloupínacímu sklíčidlu. Utahovací moment se dá nastavit v mnoha stupních - podle druhu materiálu, se kterým pracujete. Samozřejmostí je možnost přepnutí na pravý a levý směr otáčení. O pohon se stará silný akumulátor 20 V. Ten lze s rychlonabíječkou nabít za pouhých 30 min. Indikace stavu jeho nabití je integrovaná přímo na baterii. Stroj lze používat s bateriemi Scheppach 1,5/2/4 Ah.
Velkou výhodou je, že spojky spojí všechny příčky do přesného pravého úhlu a my nemusíme zdlouhavě rohy přeměřovat a kontrolovat. Jedinou naší starostí je držet se přesně plánku a dodržovat stanovené rozměry příček v rámu. Nesmíme zapomenout, že do rámu se bude instalovat např. toaleta nebo bidet.
Montáž modulů
WC modul je profesionálně sestavený polotovar nejčastěji pro závěsné podomítkové WC. Samonosný rám s nanesenou práškovou barvou má předvrtané otvory pro další instalace. Součástí modulu jsou podpěry, patní desky, připojovací koleno na odvod odpadních vod, splachovací nádržka pod omítku s ovládáním zepředu, přívod vody - případně i elektřiny, a to celé je zasazeno do plastového krytu.
WC modul se do předpřipraveného rastru usadí a na spodní straně se uchytí pomocí zaklapávacích patek. Horní strana modulu se opět pomocí spojek připevní do rastru.
Stejným způsobem potom vedle WC modulu upevníme i modul pro bidet. Jak u WC modulu, tak u modulu pro bidet je potřeba na závěr utáhnout spodní šrouby na nožkách modulů a celá instalace závěsných modulů je v podstatě hotová.
Montáž úchytů
Abychom mohli celý rastr i s moduly upevnit ke zdi a do podlahy, použijeme speciální úchyty, které jsou rovněž součástí sady systémových profilů. Úchyty se budou upevňovat do podlahy, bočních stěn a zadní stěny. Opět postupujeme podle nakresleného plánku, kde je rozmístění úchytů přesně dané.
Úchyty nejprve upevníme do rastru pomocí přiložených šroubů a stranového klíče. Úchyty se připevní také do míst, kde máme oba moduly. Tím se podstatně zvýší nosnost a pevnost. Jakmile máme usazené všechny úchyty podle nákresu, označíme si v podlaze a stěnách místa, kde se budou vrtat otvory pro hmoždinky a vruty.
Pro navrtání otvorů můžeme použít aku vrtačku s příklepem a vidiový vrták do betonu. Jakmile máme všechny otvory předvrtané, zatlučeme do nich hmoždinky, můžeme vrátit rastr na místo a všechny úchyty ukotvit pomocí vrutů.
Dlouhé zadní úchyty, které vedou k zadní stěně, je na závěr potřeba tzv. vycentrovat. Úchyty jsou složeny ze dvou posuvných dílů, které se dají roztahovat a zase zavírat. Podle toho, jak daleko máme rastr od původní zadní stěny, tak dalece je potřeba úchyty roztáhnout a zpevnit pomocí šroubu. Abychom si byli zcela jisti, že máme rastr usazený v rovině, používáme vodováhu.
Horizont EXACTA 2 libely je vodováha, která má přesnost 0,3mm/m = 0,017°, zesílený ALU profil 2,2 mm, s frézovanou základnou a kapalinou v libelách. Kapalina je UV stabilizovaná a fluorescenční. Optická horizontální libela má snadné a přesnější měření, dvojité kroužky v libele umožňují nastavit sklon 2 %, vodováha je odolná proti provozním nárazům.
Dalším úkonem bude připevnění výdřevy na sprchovou baterii. Výdřeva je v podstatě výztuž, která se používá k zajištění montovaného komponentu, přičemž zůstává poddajná při zvýšení tlaku okolí (zde vodovodního potrubí).
Jakmile máme usazený a napevno ukotvený rastr se zabudovanými moduly, bude potřeba k nim zapojit odpad a vodu, případně i elektřinu, pokud to bude nutné. Na odvod vody ze sprchového koutu se do podlahy nainstaluje odvodní žlábek.
Pokud si nejsme svou manuální zručností jisti a myslíme si, že by smontování systémových profilů podle plánku bylo nad naše síly, můžeme oslovit specializovanou firmu, které systémové profily vyrábí. Její odborní pracovníci vám na zakázku stěny smontují a dovezou až před dům.
Dalším ulehčením je instalace dřevěných hranolků na původní nerovnou stěnu a následná instalace rastru na tyto hranolky. Prostor se tím sice o pár centimetrů zmenší, ale budeme mít jistotu, že rastr bude upevněn na rovný rám.
Co se týče odpadů, je potřeba počítat s odpadní trubkou pro toaletu, bidet, ale také pro umyvadlo, pračku a sušičku. Všechny uvedené spotřebiče budou potřebovat vlastní odbočku, a ty se budou sbíhat potom v společné odpadní trubce. Ke všem modulům přivedeme vodovodní potrubí na teplou i studenou vodu.
Výběr ohřívače teplé vody
V souladu s ekologickým smýšlením se budeme snažit vybrat opravdu eko ohřívač. Na trhu už nalezneme i takové, které jsou ovladatelné z mobilního telefonu díky chytré aplikaci. Moderní technologie naštěstí už pronikly i do této oblasti.
LYDOS HYBRID je první elektrický bojler dosahující energetické třídy A, který zajišťuje rychlý ohřev vody pro každou situaci. Doba ohřevu je o 15 % kratší než u jiných elektrických ohřívačů vody. Upozorní vás, když je připraven dostatek teplé vody ke sprše, a to díky ikoně SHOWER READY. Aktivací funkce Boost můžete dále zvýšit rychlost přípravy teplé vody. Mimořádně tiché ohřívání vody a jednoduchá instalace dělají z tohoto ohřívače jedničku ve své třídě.
Chytrý displej pro snadné ovládání teploty zvládnou i úplní laici. Ohřívač má kombinované použití elektřiny a okolního vzduchu a mimořádnou úsporu až 50 % úspory energie ve srovnání s nejúčinnějším standardním elektrickým ohřívačem vody ve třídě B. Nová a jedinečná hybridní inteligence optimálně kombinuje spotřebu elektřiny i obnovitelné energie z tepelného čerpadla a přizpůsobuje se zvykům každé domácnosti.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického
Pepa Libický se pustil do budování koupelny:
Publikováno: 16. 12. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová