reklama

Víte, jak si poradit se sněhovou nadílkou? Poradíme vám!

Uklízet sníh je někdy potřeba, protože "Ladovská zima" má své kouzlo sice na obrázcích, ale na chodnících kolem domu či na příjezdové cestě už tomu tak není. Díky správnému vybavení se sněhové nadílky již netřeba obávat. Odborník z Hornbachu radí, jak efektivně zatočit se sněhem všude tam, kde není vítán.

i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS, spol. s.r.o.)
Jak na úklid sněhu? Jednoduše (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS, spol. s.r.o.)

Jak uklidit sníh jednoduše a bez námahy? Bílá peřina sněhu je na první pohled nesmírně romantická, ale na ten druhý – při představě odklízení té nádhery – se už mnohým z nás orosí čelo. S osvědčenými pomocníky si ale dokáže dobře poradit každý majitel domu nebo chalupy. Nejdříve si však z pohodlí domova promyslete, jestli se vám zrovna víc hodí hrablo, lopata či fréza. Pak už stačí jen teplé oblečení a s chutí do toho.

Bílá peřina sněhu je na první pohled nesmírně romantická, ale na ten druhý – při představě odklízení té nádhery – se už mnohým z nás orosí čelo
Bílá peřina sněhu je na první pohled nesmírně romantická, ale na ten druhý – při představě odklízení té nádhery – se už mnohým z nás orosí čelo (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS, spol. s.r.o.)
S vrstvou čerstvého sněhu nebo ledovou krustou na chodníku si dobře poradí lopata nebo hrablo
S vrstvou čerstvého sněhu nebo ledovou krustou na chodníku si dobře poradí lopata nebo hrablo (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS, spol. s.r.o.)

Uklízení sněhu hrablem či lopatou?

S vrstvou čerstvého sněhu nebo ledovou krustou na chodníku si dobře poradí lopata nebo hrablo. Na odklizení zledovatělého sněhu jsou ideální hrabla s kovovou lištou, které led bez větší námahy rozbijí. „Pokud potřebujete odklidit sníh z menších ploch, můžete využít jak klasickou lopatu, tak i lopatu skládací, která je lehká a zároveň velmi skladná. U práce se zahřejete a v závějích odházeného sněhu se ještě vyřádí děti,“ radí David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Pokud potřebujete odklidit sníh z menších ploch, můžete využít jak klasickou lopatu, tak i lopatu skládací
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS, spol. s.r.o.)
Pokud potřebujete odklidit sníh z menších ploch, můžete využít jak klasickou lopatu, tak i lopatu skládací

Šetřete síly, frézujte

Nechce se vám potit s hrablem či lopatou nebo máte na odklizení velkou plochu pod sněhem? V takovém případě se určitě vyplatí sněhová fréza. Vybírat můžete z nabídky jednostupňových nebo dvoustupňových fréz, jednoúčelových i víceúčelových. Mezi dvoustupňové patří i frézy, které fungují na principu pomaloběžného ocelového šneku. Šnek dokáže sníh odhazovat až do vzdálenosti 10 m.

„U sněhové frézy je dobré soustředit se i na váhu. Nízká hmotnost v kombinaci s pojezdem vpřed vám ušetří síly a na nerovném povrchu i nervy. Pokud jste zvyklí uklízet sníh v extrémních podmínkách, oceníte frézu, která disponuje mechanickým regulátorem otáček motoru s prodlouženou dekompresí, která nastartuje i v teplotách hluboko pod bodem mrazu,“ vysvětluje specialista z Hornbachu a dodává „frézu ovšem vždy ukládejte na místo, které je chráněno před vlhkostí a mrazem, aby nedošlo k poškození motoru nebo ke ztrátě kapacity baterie.“

Nechce se vám potit s hrablem či lopatou nebo máte na odklizení velkou plochu pod sněhem? V takovém případě se určitě vyplatí sněhová fréza
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS, spol. s.r.o.)
Nechce se vám potit s hrablem či lopatou nebo máte na odklizení velkou plochu pod sněhem? V takovém případě se určitě vyplatí sněhová fréza

Posypat solí nebo štěrkem?

Když už máte sníh odklizený, nebo jej nenapadlo větší množství, je dobré terén ještě posypat. S posypovou solí se setkáte téměř všude.

Lehký sníh snadno vymeteme silným koštětem
Lehký sníh snadno vymeteme silným koštětem (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS, spol. s.r.o.)
Na ledovou krustu či náledí použijte kovovou škrabku
Na ledovou krustu či náledí použijte kovovou škrabku (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS, spol. s.r.o.)

Sníh a led pod ní rychleji taje. Bohužel, není šetrná k půdě, packám vašich domácích mazlíčků, ani k vašim botám. „Slaná voda se totiž vsakuje do půdy a trvale ji poškozuje. A v případě, že tající vrstva znovu zmrzne a ke všemu zapadá novým sněhem, hrozí nebezpečí uklouznutí. Posypovou sůl sice můžete mít celou zimu v záloze, pokud by selhaly další možnosti, ale lze ji nahradit keramickým posypovým štěrkem. Zimní posyp tohoto typu je navíc zdravotně nezávadný pro člověka, zvířata i půdu,“ vysvětluje David Benda.

Více informací najdete zde.

Přidejte se k nám na Facebooku.

Zdroj informací: HORNBACH BAUMARKT CS, spol. s.r.o.

Publikováno: 11. 12. 2021, Autor: HORNBACH BAUMARKT CS, spol. s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce