reklama

Nechcete se tahat s materiálem po zahradě? Vyrobte si zahradní traktůrek z autodílů

Nápad na výrobu zahradního traktůrku se zrodil v hlavě šikovného kutila Luboše Srnánka, který si ho doma dokázal vlastnoručně sestavit. Stačilo mu k tomu několik autodílů a vynaložená práce. Výsledkem je kompaktní traktůrek, který projede každou skulinou a uveze i betonové tvárnice.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vyrobte si také zahradní traktůrek, který dokáže uvést i těžký náklad (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak se zrodil nápad na zahradní traktůrek?

Nápad na zahradní traktůrek se zrodil v ten moment, kdy si Luboš Srnánek uvědomil, že potřebuje nějaký stroj, který bude silnější a uveze i těžší náklad. Přestávala mu stačit síla staré motorové tříkolky, kterou využíval k převážení dříví a materiálu.

Motorová tříkolka měla nedostatečný výkon pro převážení těžkého nákladu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Motorová tříkolka měla nedostatečný výkon pro převážení těžkého nákladu

Z čeho je zahradní traktůrek vyroben?

Základním prvkem celého zahradního traktůrku je převodovka ze Škody 120. Důvodem volby této převodovky je nejen její praktičnost, ale také výhodná cena. Motor byl koupen jako úplně nový, ale přední náprava je už originál, který si pan Srnánek kompletně svařil podle svých plánů. Kola jsou ze Škody 100 a mají 14 palců. Vzhledem k tomu, že na zahradě u pana Srnánka není potřeba při cestě překonávat žádné složité překážky, jsou 14palcová kola plně dostačující. V neposlední řadě i sedačka je ze starého automobilu. Autobaterie je nová, ale není pro provoz traktůrku nutná. Proč tomu tak je, to vše  si vysvětlíme v následujícím odstavci.

Jak takový traktor jezdí?

Aby se řidič mohl na traktůrku svézt, tak musí nejprve najít startér. Vzhledem k tomu, že byla využita převodovka ze škody 120, tak se startér ukrývá pod sedačkou - hned vedle autobaterie. Pan Srnánek však má i trik, kterým dokáže nastartovat traktůrek bez potřeby autobaterie. Stačí, když si vepředu na motor namotá kus provázku, a pomocí něj ho roztočí. Traktůrek tak okamžitě nastartuje a je připraven k jízdě.

Zahradní traktůrek je možné nastartovat i ručně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zahradní traktůrek je možné nastartovat i ručně

Traktůrek je ideální na zahradu

Díky své zručnosti si pan Srnánek sestrojil traktor tak, aby s ním projel i velmi úzkými místy okolo domu. Traktor má kompaktní rozměry, dokáže se otočit skoro na místě a nastartovat jej lze i bez autobaterie. Jedná se tak o mimořádně šikovného a všestranného pomocníka na zahradu.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Šikovného pomocníka využijete při rekonstrukci zahrady:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 11. 2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Nicholas Nazarčuk

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.