reklama

Ostré zoubky vládnou zimě. Zachovejte chladnou hlavu a nohy v teple

Jste připraveni na zimu? Chladné zimní večery přímo volají po hřejivém pocitu tepla. Zodpovědná příprava a správný postup řezání dřeva zaručí dřevník plný polínek, díky kterým pak zažijeme romantické chvíle u praskajícího krbu. Dřevo je nepostradatelný pomocník při zajištění tepla během sychravého a mrazivého období. Zaručí nám teplo, které žádný jiný zdroj vytápění nemůže nahradit. Navíc má dřevo vlastnost, kterou bezkonkurenčně vítězí. Dokáže příjemně provonět celý dům.

Správný výběr pily vám pomůže při přípravách dřeva na zimu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak připravit dřevo na zimu

Zodpovědná příprava dřevníku plného hnědých polínek je základem pro zajištění hřejivého tepla po celou zimní sezónu. S odborníkem z Mountfieldu si dnes projdeme celý proces přípravy dřeva na zimu. Vždy je důležité určit, kolik dřeva budeme potřebovat. Musíme si stanovit priority ohledně vytápění v zimních měsících. Zda uvažujeme o topení dřevem - jako primárním zdroji tepla, nebo budeme občas přitápět v krbových kamnech, abychom ušetřili za jiný typ energie. Dřevo můžeme též využít pouze pro příležitostné zatápění, abychom se mohli potěšit z živého ohně.

Je důležité vědět, kolik dřeva budeme na zimu potřebovat
Je důležité vědět, kolik dřeva budeme na zimu potřebovat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jaké dřevo je vhodné

Pokud sháníme dřevo na otop, měli bychom vždy pečlivě vybírat. Dřevo může být měkké či tvrdé, ale aby v kamnech nedýmilo nebo nedehtovalo, vždy by mělo být dobře vyschlé. Neméně důležitá je i příprava dřeva.

Existují dvě základní možnosti. Pokud řežeme dřevo na letošní rok, musíme ho mít opravdu dobře vyschlé. Zpracováváme jej řezáním či štípáním za pomoci obyčejné sekery. Tuto práci si v dnešní době můžeme též ulehčit použitím hydraulické štípačky dřeva. Druhou možností je zpracování dřeva, které zatím není vyschlé. V tomto případě připravujeme dřevo na jeden až dva roky dopředu. Následně jej necháme vyschnout již v naštípaném stavu.

Štípání dřeva si můžeme ulehčit použitím hydraulické štípačky
Štípání dřeva si můžeme ulehčit použitím hydraulické štípačky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak na to

Prvotním a zároveň základním způsobem přípravy dřeva na zimu je jeho nařezání. Ideální volbou je v takovém případě řetězová pila. Pokud se topí dřevem ve velkém rozsahu, používá se dřevo tvrdé, které déle vydrží. Má také větší výhřevnost. Pro zpracování takového dřeva je dobré použít benzínovou pilu, se kterou půjde práce rychle od ruky.

S benzínovou pilou jde práce rychle od ruky
S benzínovou pilou jde práce rychle od ruky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Naproti tomu, jestliže budeme palivového dřeva potřebovat o něco méně, můžeme použít např. elektrickou pilu. Tyto pily jsou jednodušší a nemusíme o ně tolik pečovat. Jsou lehké a práci s nimi zvládne naprostý laik.

Elektrická pila je lehčí a nepotřebuje speciální péči
Elektrická pila je lehčí a nepotřebuje speciální péči (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

U elektrických pil jsme odkázání na přívod elektrické energie, ale existuje i perfektní alternativa v podobě akumulátorových elektrických pil. Zde nemusíme zabezpečovat ani elektrickou energii, ani benzín.

V prostoru jsou zcela mobilní a zvládnou naprosto stejnou práci jako jakákoliv jiná elektrická či menší benzínová pila. Na výkonu vůbec nic nepoznáte. Jsme pouze limitováni výdrží baterie. V současné době však tyto baterie vydrží v plném provozu až 90 minut. Obrovskou výhodou je navíc kompatibilita této baterie s jinými zahradními pomocníky. Díky jedné baterii můžeme tedy obhospodařit i jiné práce na zahradě.

Baterie do akumulátorové pily vydrží v plném provozu až 90 minut
Baterie do akumulátorové pily vydrží v plném provozu až 90 minut (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Bezpečnost při práci

Při správném používání nejsou nástroje pro zpracování dřeva nijak nebezpečné. Při práci s benzínovou řetězovou pilou je důležité používat ochranné brýle, abychom si chránili zrak. Neméně důležité jsou i chrániče sluchu a rukavice. Pokud bychom těžili dřevo v lese, budeme potřebovat navíc i přilbu. Při práci s pilou elektrickou či akumulátorovou postačí bohatě ochranné brýle a rukavice. Stejnou ochranu použijeme také při práci s hydraulickou štípačkou dřeva.

Při práci s motorovou pilou je nutné používat ochranné pomůcky
Při práci s motorovou pilou je nutné používat ochranné pomůcky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Správný pracovní postup

Při práci s řetězovou pilou je velice důležitý pracovní postup. Pilu musíme startovat vždy na zemi, držíme ji bezpečně tak, aby náš zrak směřoval mimo řetěz pily, kdyby došlo k jejímu nechtěnému vymrštění proti nám. Každá pila má řadu bezpečnostních prvků. Jedná se např. o bezpečnostní brzdu, díky které dojde včas k zastavení řetězu při zpětnému vrhu. Existují i různé funkce, které pomáhají při startování pily, jako např. poloautomatický sytič či dekompresní ventil.

Každá pila má řadu bezpečnostních prvků
Každá pila má řadu bezpečnostních prvků (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Elektrické pily bývají vybaveny takovými vymoženostmi, jako je např. automatické broušení pily. Nemusíme se tedy učit brousit řetěz, zvládneme práci naprosto bez problémů, a navíc budeme za profesionály.

Za použití těchto pomocníků se nám hravě podaří naplnit celý dřevník během krátké chvíle a zaslouženě se můžeme těšit na pohodu dlouhých zimních večerů.

Zdroj: pořad Receptář prima nápadů, Míra Nosek

A jak na to, se podívejte zde:

Publikováno: 14. 11. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Beata Boháčová