reklama

Activity board pro aktivní průzkumníčky

Zajímavých hraček není nikdy dost a nejlepší jsou ty, které dítě nejen zabaví, ale zároveň rozvíjejí jeho fantazii i zručnost. Pokud máte doma malého průzkumníka, který by nejradši vše rozmontoval, prozkoumal a pak po svém opravil, bude pro něj aktivity board to pravé.

Activity board zvídavé děti zaujme (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Malá kostka, která může mít i šikmou střechu, takže vznikne jakýsi domeček, má na stěnách různé prvky, které svádějí k prozkoumání, ať už se jedná o šněrovací hlavolam, ozubená kolečka, kuličkovou dráhu nebo třeba obyčejný zip či vypínač. Výsledný tvar hracího domečku si můžeme přizpůsobit dle vlastních představ a  prostoru i podle prvků, které chceme na jednotlivé stěny umístit. Fantazii a vynalézavosti se meze nekladou.

Na výrobu použijeme tenký masiv nebo hladkou překližku (jako v našem případě). Povrchově upravíme barvami či lazurou vhodnými pro styk s potravinami a hračkami. Základem je kostka z tenčí překližky, dvě protilehlé boční stěny budou částečně vložené, takže vznikne cca 5 cm okraj. Jednu zanořenou stěnu využijeme na kuličkové dráhy, z druhé strany bude počitadlo s písmenky a sestava ozubených koleček.

Předvrtáme si otvory záhlubníkem
Předvrtáme si otvory záhlubníkem (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Nařežeme jednotlivé díly z překližky, všechny hrany pečlivě obrousíme dohladka. Předvrtáme si otvory pro spojení, záhlubníkem vytvoříme prostor pro zapuštění hlav vrutů. Nikde nesmí nic ostrého vykukovat, děti by se mohly zranit.

Malé kostičky využijeme jako dílky počítadla
Malé kostičky využijeme jako dílky počítadla (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Nachystáme si malé kostičky, které využijeme jako počitadlo i podklad na písmenka. Rovněž kostičky si obrousíme dohladka ze všech stran. Stejně tak kovové lyžinky na kuličkovou dráhu, které si vyrobíme z profilových kovových lišt musíme na koncích brousit pilníkem.

Připravíme si jednotlivé prvky hry
Připravíme si jednotlivé prvky hry (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Na stůl si vyskládáme desky na korpus, rozložíme jednotlivé prvky a důkladně rozmyslíme, kam které chceme umístit.

Ve stojanové vrtačce si provrtáme kostičky
Ve stojanové vrtačce si provrtáme kostičky (Zdroj: Pavel Pavel "Kutil" Zeman)

Jednotlivé připravené kostičky si ve stojanové vrtačce provrtáme skrz, nalepíme na ně z neprovrtaných stran písmenka abecedy

Vyrobíme si i oblíbenou kuličkovou dráhu
Vyrobíme si i oblíbenou kuličkovou dráhu (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Oblíbenou kuličkovou dráhu vyrobíme jednoduše. Kovové profilové lišty si nařežeme na díly, obrousíme jejich hrany a na desku přišroubujeme malými zapuštěnými šroubky tak, aby byly našikmo a vždy z níže položené strany nedosahovaly až ke kraji – kulička bude postupně sbíhat po jednotlivých cestičkách.

Poskládáme si základní tvar bez dna a vršku
Poskládáme si základní tvar bez dna a vršku (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Poskládáme a spojíme základní tvar bez dna a půdy, se dvěma vloženými stěnami. Na spojování použijeme vruty se zápustnou hlavou. Můžeme si spojení korpusu nachystat i s předvrtanými otvory, pak na jednotlivé stěny připevnit všechny prvky a spojit desky do konečného tvaru už osazené.

Namontujeme jednotlivé prvky
Namontujeme jednotlivé prvky (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Na jednotlivé stěny namontujeme západku s řetízkem, která se používá na dveře, kuličky na zvlněném drátu, které je třeba posílat z jedné strany na druhou, sadu ozubených koleček, která se navzájem popohánějí, zip, barevné šňůrky…

Prvků na zabavení namontujme tolik, kolik se vejde a jaké vás napadnou. Pro malé dítě má kouzlo i obyčejný vypínač, kterým může cvakat, aniž by ho pořád někdo okřikoval. Důležité je vždy dbát na to, aby použití prvků bylo bezpečné.

Fantazii se meze nekladou
Fantazii se meze nekladou (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Tip:

Pokud je dětský pokojík malý, lze vytvořit jen desku na zeď, nebo ji třeba zavěsit na čelo postele.

Zdroj: pořad Receptář prima nápadů, Pavel "Kutil" Zeman

Vyrobte kuchyňku pro malé kuchaře:

Základem je kostka z překližky
Základem je kostka z překližky (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Publikováno: 7. 11. 2021, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman, Zdeněk Sekanina, Zdena Nováčková