reklama

Ne, není to nesmysl. Dláto naostříte kamenem   

Broušení dláta svépomocí není nic, čeho byste se museli obávat. A je to skvělá dovednost, která se vám bude určitě hodit. Žádné ostří nevydrží věčně a s tupým dlátem se špatně pracuje. Dláta můžete brousit strojní metodou nebo také ručně. První řešení je rychlé, druhé kvalitní. Oboje má ale další výhody a nevýhody. Popíšeme si je a ukážeme, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dlátko nabrousíte jednoduše svépomocí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Strojní broušení

Ať už budete dláto brousit svépomocí jakýmkoli způsobem, vždy musíte nástroj očistit. Nejen od pilin, ale hlavně od smůly. Čistota je důležitá, protože jinak byste si mohli brusný kámen nebo kotouč poškodit. Na odstranění zaschlé smůly jsou nejlepší speciální čističe, jde ale odstranit i technickým benzinem.

Netlačit. Nejdůležitější zásada při broušení dlát
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Netlačit. Nejdůležitější zásada při broušení dlát

V obchodech se dají sehnat levné brusky na dláta, přičemž některé z nich vynikají dobrým poměrem cena – výkon. Obvykle jde o plastové stroje s malým brusným kotoučem, které jsou vybaveny speciálním držákem dlát. Do držáku stačí dláto upnout (některé mají magnetické upínání) a jemně ho přitlačit na brusný kotouč. Nejprve srovnejte spodní hranu dláta. Pak nastavte na požadovaný úhel (dláta se brousí pod úhlem 25 nebo 30 °) a obruste ostří horní hrany. Důležité je na nástroj netlačit, aby nedošlo k poškození ostří a kotouče. Levné výrobky většinou nemají vaničku na odvod brusiva z kotouče. Alternativně si můžete pomoci třeba tím, že při broušení budete namáčet ostří dlátka do vody.

Pořídit si můžete i dražší a kvalitnější brusku speciálně určenou k ostření dlát a nožů. Poznáte ji jednoduše – stojí několik tisíc korun. Dostanete ale prvotřídní stroj. Má pomaloběžné brusné kotouče, které navíc prochází vodní lázní. Princip broušení je podobný jako u levné brusky, výsledky však mnohem lepší. Navíc pomocí speciálních nástavců můžete brousit nejen klasická, ale také soustružnická dláta, nože, nůžky nebo „kudly“ do hoblovky.

Jak na broušení ručně

Ruční broušení dlátek patří mezi nejrozšířenější postup. Především proto, že brusné kameny jsou relativně levné a výsledky broušení prvotřídní. Nutné je dodržovat přesně daný postup broušení. Ručně se brousí pomocí brusných kamenů, které musí být zcela rovné. Pokud rovné nejsou, existují vyrovnávací desky, pomocí kterých se kameny srovnají. V nouzi se dá pro vyrovnání povrchu použít i brusný papír umístěný na zcela rovné podložce – třeba na skleněné tabulce.

Práce s brusným kamenem. Lepší je upnout dlátko do držáku, které zajistí správný úhel ostří
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Práce s brusným kamenem. Lepší je upnout dlátko do držáku, které zajistí správný úhel ostří

Brousit začněte kamenem o zrnitosti 400. Kameny musíte namočit do vody, než s nimi začnete pracovat. Do vody je také pravidelně vkládejte během samotného broušení. Nejprve se srovnává spodní hrana dláta. Řádně namočený brusný kámen si položte na dílenský stůl a spodní stranou dláta po něm přejíždějte. Pohyby musí být plynulé.  Využívejte celou plochu kamene a na nástroj příliš netlačte.

Voda odplavuje brusivo z kamene, a tím zajišťuje jeho dobrou funkci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Voda odplavuje brusivo z kamene, a tím zajišťuje jeho dobrou funkci

Dále je třeba zarovnat horní hranu ostří. Do držáku dláta, který se dokupuje k brusným kamenům, upněte dlátko pod správným úhlem. Stejně jako u strojního broušení je to 25 nebo 30 °. K prvnímu srovnání ostří opět využijte kámen hrubosti 400. Dlátem po kameni přejíždějte tak dlouho, dokud není hrana dláta zcela rovná. Následně můžete přistoupit k dalšími kroku.

Práce s ostrým dlátem je velmi snadná
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Práce s ostrým dlátem je velmi snadná

Hrubý kámen zanechá na ostří stopy. Účelem dalšího broušení je tyto mikroskopické rýhy odstranit a dodat dlátu ztracené ostří. K zabroušení použijte kámen o hrubosti 1000 a 3000. Postup práce je podobný jako v předchozím kroku. Nezapomeňte na to, že i jemnější brusný kámen musí být nasáklý vodou a při broušení nesmí vyschnout.  K finální úpravě ostří použijte kámen o hrubosti 4000/8000. Ten dodá dlátu nejen dokonalé ostří, ale i vysoký lesk.

Broušení dláta, které není zbavené nečistot, nedopadne dobře
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Broušení dláta, které není zbavené nečistot, nedopadne dobře

Tipy a triky

  • Při práci na brusce přejíždějte dlátkem po povrchu kotouče zleva doprava. Jinak hrozí, že si v kotouči vybrousíte rýhy, čímž ho zničíte.
  • Pokud je dlátko zánovní, můžete u ručního broušení přistoupit rovnou ke kamenům s jemnější hrubostí.
  • Pořídit se dají brusné kameny, které se skládají ze dvou různých zrnitostí – hrubší a střední nebo jemné či extra jemné.

Vyrobte si do dílny praktický organizér:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 10. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč