reklama

Císař Rudolf by měl radost. Proměňte dřevo na beton jako dávní alchymisté

Alchymisté se v historii snažili o kdeco – výrobu zlata, neviditelný plášť nebo elixír mládí. Nic z toho se ale nepovedlo až na jednu čerstvou novinku – speciální betonové stěrky, které umožní proměnit dřevo na beton a vyrobit si moderní designový stůl. Z nářadí nebudete potřebovat víc než zednickou lžíci, pilu, akuvrtačku a brusku. Vybrat si přitom můžete z mnoha typů stěrek, které jsou na trhu dostupné. Liší se hlavně výslednou tvrdostí a technologickým postupem.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Betonová stěrka pro výrobu stolu? Proč ne? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Základem betonového stolu bude dřevěná deska. Může jít o starý kus dveří nebo čelo staré postele či skříně. Na tom nezáleží. Důležité je, aby šlo o vyzrálé dřevo – tedy aby bylo stabilní a nepodléhalo deformacím. Doporučuje se dřevo na několik týdnů umístit do prostoru, kde bude konečný výrobek stát, aby se takzvaně aklimatizovalo.

Pro práci bude také nutné mít připravený pevný a stabilní pracovní stůl, bez něbo se při výrobě neobejdeme.

V našem případě použijeme starou desku, kterou zbavíme hrubých nečistot. Pokud deska obsahuje kování, jako jsou například staré panty, demontujeme ho. Následně povrch jemně přebrousíme a aplikujeme adhezní můstek, který zajistí přilnavost betonové stěrky na dřevo. Adhezní můstek je obvykle součástí celého systému konkrétního výrobce. Většinou jde o řídký roztok nebo stěrku, která se na povrch nanese štětcem a nechá řádně vytvrdnout.

Základ stolu, na který přijde aplikovat betonová stěrka, musí být rovný a soudržný. Hodí se třeba část staré kuchyňské linky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Základ stolu, na který přijde aplikovat betonová stěrka, musí být rovný a soudržný. Hodí se třeba část staré kuchyňské linky

Po nanesení adhezního můstku můžete přistoupit k aplikaci první vrstvy betonové stěrky. Tu je nejdříve nutné rozmíchat s příslušným poměrem vody, který je uveden na obalu výrobku. Jednotlivé složky míchejte přesně podle návodu, jedině tak zajistíte správnou konzistenci stěrky. Ta se nanáší nerezovým hladítkem, na hrany desky můžete použít větší špachtli. První vrstva stěrky nemusí být zcela dokonalá a nevadí, když na některých místech nebude aplikována celoplošně. Důležitá je kvalita druhé vrstvy.

První vrstva stěrky nemusí krýt desku v celé ploše
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
První vrstva stěrky nemusí krýt desku v celé ploše

Po vytvrzení stěrky ji můžete přebrousit hrubým brusným papírem o zrnitosti 80. Ještě lepší je použít brusnou mřížku – takovou, jaká se používá například při práci se sádrokartonem. Sádrokartonářská mřížka se upevňuje do speciálního držáku, který částečně připomíná klasické hladítko. Po přebroušení můžete nanést druhou vrstvu stěrky. Teď už postupujte velmi pečlivě a snažte se desku stolu pokrýt celoplošně. Nakonec nechte stěrku opět vytvrdnout.

Teď je potřeba povrch stěrky, respektive desky stolu, opět dokonale vybrousit. Nejprve použijte brusný papír o hrubosti 80, a poté 120. Prach z desky stolu odstraňte smetáčkem nebo stlačeným vzduchem z kompresoru. Nyní je potřeba provést finální úpravu povrchu desky stolu – použít můžete lak na kámen a beton nebo hydrofobní impregnaci. Deska se tak stane voděodolnou a bez obav ji můžete nechat v exteriéru.

Stěrku přebruste brusným papírem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stěrku přebruste brusným papírem

Desku stolu máte hotovou. Teď se pustíme do výroby nohou. Potřebovat budeme čtyři kusy dřevěných smrkových hranolů o rozměru zhruba 60×120 mm. Hranoly si ohoblujte a obruste jemným brusným papírem. Pokud máte k dispozici horní frézku nebo hoblík, můžete hranolům srazit hrany nebo vyfrézovat ozdobné profily. Hranoly si uřežte v takové výšce, jaká odpovídá předpokládané výšce stolu. Je lepší, když řez nebude zcela pravoúhlý. Pro větší stabilitu stolu je totiž lepší, pokud zůstanou jeho nohy nepatrně rozkročené.  

Nohy tvoří dřevěné hranoly přišroubované k prknu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nohy tvoří dřevěné hranoly přišroubované k prknu

Nohy nebudeme šroubovat přímo do desky stolu, ale do prken, která později ke stolu přichytíme. Prkna mohou být klasická „coulová“, opět ohoblovaná a obroušená. Samotná prkna, jejichž délka se řídí šířkou stolu, pak ke spodní části desky přišroubujeme pomocí silných konstrukčních vrutů. Nakonec dřevo opatříme ochranným nátěrem – lakem nebo lazurou. Tím je výrobek hotový.

Pro připevnění jednoho páru nohou budete potřebovat alespoň čtyři vruty
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro připevnění jednoho páru nohou budete potřebovat alespoň čtyři vruty

Betonové stěrky nemusíte aplikovat pouze na stůl, ale také na jiné povrchy – stěny, kámen, dlažbu. Někteří výrobci nabízí stěrky, které dokážou imitovat povrch břidlice, jiné napodobují vzhled mramoru. Starým věcem, které by jinak skončily na skládce, můžete vdechnout nový život. Skvělé jsou například na úpravu prostoru za kuchyňskou linkou. A další výborná vlastnost je, že všechny se dají aplikovat svépomocí a práce s nimi není nijak složitá.

Tipy a triky:

  • Pokud budete betonovou stěrku aplikovat na dřevěnou desku, nesmí se prohýbat. Jinak by mohlo dojít k prasknutí už vytvrdnuté stěrky.
  • Armování stěrky perlinkou, podobně jako třeba u fasád, není potřeba.
  • Při broušení stěrky je dobré použít k odsávání prachu vysavač. Prospějete tím sobě i brusnému papíru, který se tak brzy nezanese.
  • Veškeré nářadí, které při práci se stěrkou použije, ihned po práci očistěte. Po zatvrdnutí už nejde omýt.
  • Stěrky mají dobu zpracovatelnosti jen v řádu několika desítek minut. Proto si vždy namíchejte jen takové množství, které stihnete zpracovat.

Jistě zvládnete vyrobit i betonové dlaždice podle našeho návodu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 10. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč