reklama

I elektrické nářadí potřebuje pravidelnou údržbu

Elektrické nářadí může být velmi užitečný pomocník. Skladnost, praktičnost a obrovská síla elektromotoru z nich dělají nenahraditelné pomůcky. Elektromotor zaručuje i vysokou životnost, ovšem pouze při správné údržbě. Tu je vhodné udělat alespoň jednou ročně.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jen čisté a udržované nářadí odvede svoji práci dokonale (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Údržba jednou ročně

Jakmile máte všechny práce v domě hotovy a chystáte se uložit nářadí, pak je vhodné provést jeho údržbu. Díky tomu budete mít na začátku další sezony jistotu, že bude nářadí zase plně funkční a budete se na něj moci spolehnout. Zásadními součástkami, které se na nářadí mohou poškodit, jsou pohyblivé části a plasty. Proto je vhodné nejen nástroje očistit, ale také použít nějaký ze speciálních prostředků, který jim prodlouží životnost.

Nenechte nářadí chátrat!
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nenechte nářadí chátrat!

Čištění nářadí

Před začátkem čištění je vhodné nakoupit ty správné přípravky. Bude se jednat o čistič plastů a také jejich „oživovač“. Můžeme doporučit na čištění například klasické vlhčené ubrousky, které jsou určené na čištění palubové desky v autech. To znamená, že jsou určeny na čištění plastových povrchů. Tyto ubrousky jsou už napuštěny speciálními přípravky, které jsou vhodné i na elektrické přístroje a zároveň si dokážou poradit i s většími nečistotami.

Vlhčené ubrousky Coyote
Použijte na znečištěné části (Zdroj: AutoMax Group s.r.o.)
Plasty otřete po vyčištění suchým hadříkem
Plasty otřete po vyčištění suchým hadříkem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Prodloužení životnosti plastů

Jakmile máte očištěno, tak se vyplatí dodat plastům ještě oživovací kůru. K tomu můžete použít přímo oživovač pneu a plastů. Ten se prodává klasicky ve spreji. Stačí ho pak nanést na přístroj, třeba na vrtačku a následně po aplikaci setřít suchým hadříkem. Tento přípravek zajistí, že si všechny plastové části zachovají elasticitu a nebudou zteřelé. Stejný postup platí jak pro klasické elektrické nářadí s napájením ze sítě, tak i na aku nářadí.

Ošetřené místo udržuje v elastickém stavu
Čistí, vrací původní vzhled (Zdroj: AutoMax Group s.r.o.)
Oživovač plastů prodlouží životnost nářadí
Oživovač plastů prodlouží životnost nářadí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dlouhá životnost díky údržbě

Dnes jsme si ukázali, že udržovat své nářadí ve výborné kondici je opravdu snadné. Stačí si pouze na konci sezony najít pár chvil, nejprve nářadí důkladně očistit speciálními ubrousky a následně už jen nanést oživovací prostředek na plasty.

Další tipy pro správného kutila:

Profi vrtačka na baterky?

Kvalitní vrtačka dnes nemusí být napájena ze sítě. Díky kvalitním akumulátorům můžete vrtat kdekoliv a kdykoliv. Absenci drátů však oceníte i doma. Manipulace s akumulátorovým nářadím je totiž velmi pohodlná a snadná. Příkladem je AKU vrtačka SCHEPPACH CID40-20L. Tento pomocník má nastavitelnou rychlost otáček, led světlo a dokonce i příklep. Vrtačka vám nevyklouzne z rukou díky protiskluzovým plastům. Je vhodné se však o plasty starat, jak jsme vám ukázali v článku výše.

S čištěním pily si dejte více záležet

Pokud ve své dílně máte například pokosovou pilu, tak bude čištění trochu náročnější. Můžeme si to uvést na příkladu pokosové pily SCHEPPACH HM 90 MP. U té je potřeba zbavit se všech pilin, ať už dřevěných, nebo kovových. Nejprve ji nezapomeňte odpojit ze zdroje a následně u ní vyčistěte všechny záhyby a kolejnice, aby se v nich neusazovaly žádné nečistoty.

Čištění prodlouží životnost starému nářadí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Čištění prodlouží životnost starému nářadí

Podobné čištění je vhodné i u pásové pily. Zde je však u modelů, jako je Scheppach MBS 1100, potřeba vyčistit nejen samotnou pilu, ale také její podstavec a držák. Kovový utahovák můžete navíc v závitu jemně potřít olejem, aby se nestalo, že v něm zaschnou zbytky nečistot.

Čištění stavebního nářadí

Nakonec přichází na řadu také čištění stavebního nářadí. To bývá nejvíce znečištěné, protože obzvlášť při míchání malty je vysoká prašnost, která se na nářadí usadí a zanese ho. Pokud však stále při stavebních pracích mícháte materiál ručně, pak se vyplatí popřemýšlet o investici do některého z míchadel. Scheppach PM 1200 je příkladem míchadla, které vám usnadní množství práce. Využijí ho nejen hobby uživatelé, ale i profesionální řemeslníci. Díky měkčené rukojeti se skvěle drží a otáčky u něj lze plynule regulovat. Nehrozí tak, že vám bude materiál všude cákat. Jen si dejte pozor a pravidelně, jednou ročně, dopřejte péči plastovým částem.

Jednoduchý návod, jak zbavit nářadí rzi:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 9. 2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Nicholas Nazarčuk