reklama

Stačí jen 3 kroky, díky kterým bude vaše ohniště jako nové

Během sezony se často stane, že se ohniště zašpiní od sazí a popela. Kameny pak působí nevzhledně a neupraveně. Poradíme vám, jak ohniště vyčistit, aniž byste jej zničili. Stačí dodržet rychlý postup o 3 krocích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Venkovní kamenné ohniště potřebuje pravidelnou péči. Ale jak na to? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o ohniště začíná odstraněním popela a demontáží

Jako první odstraníme ze středu ohniště veškeré zbytky z posledního ohně. Všechen popel a uhlíky musí pryč, aby bylo ohniště řádně vyčištěné. Po dokončení by v prostředku ohniště měla zůstat jen holá zem obskládaná kamennou konstrukcí. Poté, co je ohniště vyčištěno od uhlí a popela, přichází řada na kameny. Ty postupně vyjímáme ze svého místa a chystáme na odkládací místo, kde budou čekat na vyčištění. Po vyjmutí všech kamenů můžeme vytrhat i plevel.

Pokud jsou kameny napevno uchyceny a není tak možné provést demontáž ohniště, budete potřebovat koště a smeták s pevnými štětinami. S jejich pomocí kameny nahrubo omeťte od popela. Při zametání postupujte vždy pouze v jednom směru. Když byste zametali z obou stran, tak by se popel rozvířil do prostoru a byl by všude. Pokud špína nechce pustit, tak můžete použít i kartáč.

Z ohniště odstraňte nespálené zbytky a popel
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Z ohniště odstraňte nespálené zbytky a popel

Čištění kamenů

Jakmile máte kameny ometeny od popela, přichází na řadu důkladné čištění. K čištění kamenů můžete použít některý ze speciálních čisticích prostředků nebo například kyselinu mravenčí, kterou zředíte 1:9 s vodou. Pozor, přípravky na čištění ohniště mohou být nebezpečné, takže vždy dodržujte pravidla zvýšené bezpečnosti. Noste gumové rukavice a ochranné brýle. Po dokončení čištění kameny důkladně opláchněte vodou a nechte oschnout. Pokud máte pevnou konstrukci ohniště, tak po důkladném proschnutí můžete opravit praskliny pomocí žáruvzdorného tmelu.

Opětovné sestavení

Než umístíte kameny zpět na své místo, tak si plochu řádně připravte a vyrovnejte. Pokud ještě nemáte vytrhaný plevel, tak ho odstraňte. Zkontrolujte také, zda je plocha pro umístění kamenů dostatečně rovná a kruh pro umístění kamenů pravidelný. Jakmile máte plochu pro ohniště připravenou, tak můžete jeden po druhém začít skládat kameny po obvodu.

Venkovní ohniště po vyčištění
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Venkovní ohniště po vyčištění

Pár tipů na údržbu venkovního ohniště

Jakmile máte ohniště vyčištěné, je vhodné zvážit další opatření, které zabrání jeho opětovnému znečištění. Jednou z variant, která se hodí hlavně na podzim a zimu, je krytka ohniště. Buď můžete použít klasickou plastovou plachtu, kterou ohniště překryjete, nebo je možné zakoupit speciální krycí plachtu na ohniště. Speciální plachty na venkovní ohniště mají tu výhodu, že jsou vyráběny v pěkných barvách a díky tomu nekazí vzhled zahrady.

Pokud je vaše ohniště tvořeno z pevné konstrukce, tak ho nikdy nehaste vodou. Při hašení vodou vznikne teplotní šok, který způsobuje praskání spojů mezi jednotlivými kameny. Tím se dramaticky snižuje životnost ohniště a zvyšuje se frekvence nutných oprav. Používáte ohniště hlavně pro přípravu jídel? Pokud ano, tak v něm používejte k pálení kvalitní a pořádně vysušené dřevo. Díky tomu se bude tvořit podstatně méně nánosů špíny na kamenech a nebudete muset ohniště tak často čistit.

Tip na závěr: Popel nevyhazujte!

Při čištění ohniště je potřeba odklidit velké množství popela. Ten však nemusíte vyhazovat. Popel má totiž na zahradě mnoho využití. Nejen, že je popel ze dřeva skvělou přísadou do kompostu, ale také ho můžete přímo použít jako hnojivo. Pro hnojení pomocí popela stačí na podzim zapravit do země cca 50 g na 1 m².

Popel nevyhazujte, poslouží jako perfektní hnojivo rostlin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Popel nevyhazujte, poslouží jako perfektní hnojivo rostlin

Posledním možným využitím popela je zimní posyp. Technická sůl a písek při posypání většinou nadělají více škody než užitku. Popel naopak perfektně funguje proti klouzání a nezůstanou po něm na jaře žádné následky.

Vybudujte si zahradní kuchyni s grilem a pecí:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 9. 2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Nicholas Nazarčuk