reklama

Ucpaná tryska hadice trápí po něajaké době každého. Jak ji jednoduše vyčistit?

Čištění trysky zahradní hadice potká téměř každého zahrádkáře. Usazené nečistoty, řasy a nánosy prachu ucpou malé otvory v růžici hadice, která pak přestane fungovat. Propichování ucpaných otvorů hřebíky, drátky a vruty nemá smysl. Je to práce zdlouhavá a neefektivní. Místo toho si k ruce vezměte kompresor.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tryska zahradní hadice potřebuje čas od času vyčistit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

K čištění ucpané trysky hadice budete potřebovat kromě kompresoru ještě šroubovák. V čele trysky by měl být šroub, ten stačí odšroubovat. Následně byste měli získat snadný přístup k přední části růžice, kde se zachytily ucpané nečistoty.

Rozšroubování
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prvním krokem při čištění trysky hadice je rozebrání stříkací růžice

Natlakujte kompresor a stlačeným vzduchem ucpané otvory profoukněte. Pozor, vzduch musí proudit proti směru, kterým se nečistoty do otvorů dostaly! Jinak riskujete, že je zatlačíte ještě hlouběji a růžice už nebude fungovat vůbec.

Profouknutí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na profouknutí nečistot by měly stačit dva bary

Teď už zbývá pouze růžici smontovat. Stačí zašroubovat šroubek, řádně ho dotáhnout a je hotovo. Funkci zahradní hadice s nasazenou růžicí vyzkoušejte. Pokud není ideální, celý postup ještě jednou opakujte a použijte větší tlak vzduchu z kompresoru.

Tipy a triky:

  • Při práci s kompresorem použijte ochranné brýle.
  • Hadici se snažte nenechávat na přímém slunci – světlo a teplo urychluje růst řas, a tím pádem i zanášení stříkací růžice.
  • Vybírejte pouze takovou stříkací koncovku, které jde rozmontovat – jinak je její čištění obtížné.

Proti průšvihům se můžete pojistit

Ucpaná tryska zahradní hadice je to nejmenší, co vás může potkat. Horší jsou vodovodní havárie přímo v domě – vytopit vás může soused v paneláku nebo prasklá vodovodní trubka na chalupě. Pokud voda vyteče na plovoucí podlahu nebo se dostane do rozvodů elektřiny, máte zaděláno na pořádný a hodně drahý malér. Pojištění DOMEX+ všechna tato rizika kryje. Kutilové se navíc mohou připojistit proti úrazu a pojištění se vztahuje i na stroje, se kterými pracují.

Před zimou je nezbytný úklid zahrady i zahradního náčiní:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 19. 9. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.