reklama

Dobrý skutek za pár kaček – připravte domácí mňamku pro venkovní ptactvo!

Zima začala a ptactvo trpí, nemá dostatek potravy. Lojová koule pro ptáky je jednoduchá na výrobu a pomůže roztomilým opeřencům přežít. Domácí kuchyně je zkrátka domácí, a to platí i v tomhle případě. Budete mít jistotu, že ptáčci dostávají jen to nejlepší a navíc nebudete muset zápasit s plastovou síťkou, která je pro ptáky nebezpečná, mohou se do ní totiž lehce zamotat, a rozhodně to není ekologické.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lojová koule pro ptáky vlastní výroby. Není nic lehčího! (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co je třeba na výrobu lojové koule:

  • mix semínek
  • hovězí lůj
  • plastový kelímek
  • dvě špejle s hrotem
  • lžíci, provázek, dřevěný klacík
  • plotýnku, hrnec
Potřeby
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výroba lojové koule pro hladové ptáky vám zabere jen pár minut

Výrobu lojové koule pro ptáky začneme tím, že do rozehřátého hovězího loje nasypeme přichystaná semínka. Je dobré použít ta, která ptáčkům dodají živiny a minerály, tj. slunečnicová, lněná a konopná semínka, dále pak třeba mák, proso či ořechy. Dobře promíchejte a odstavte z plotny.

Lůj
Základem lojové koule pro ptáky je výživný hovězí lůj, jen je třeba ho řádně rozehřát (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Semínka
Všechno je to o dvou ingrediencích – o semínkách a hovězím loji. Záleží ale i na tom, kam pak ptačí mňamku pověsíte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do papírového kelímku udělejte špejlemi zespodu dírku. Tou provlečte provázek a nahoře jej zauzlujte. Aby se konec nenamočil do kelímku, provlečte jím špejle a opřete je o hranu kelímku. Zespodu dejte dřívko, na tom budou později ptáčci u krmení stát. Naplněný kelímek dejte do lednice, směs musí pořádně ztuhnout.

Kelímek
Použijte špejle na vytvoření dírek i jako držáček na provázek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lednice
Zatuhnutí v ledničce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Až se tak stane, opatrně sloupněte kelímek. Teď už stačí jen zavěsit a popřát ptactvu dobrou chuť!

Pamatujte, že...

  • Slunečnicová semínka se obvykle servírují ptákům ve slupce, přece jen jsou levnější než ta loupaná, je ale třeba počítat s tím, že ne všem ptákům se jimi zavděčíte. Na ty menší je tato výživná pochoutka příliš velká, když už, preferují oloupanou verzi. Zkuste ji přidat, když dokrmujete ptáčky na balkoně, je to totiž praktičtější, ptáci po sobě nenechají zbytečný nepořádek v podobě slupek.
  • Než se pustíte do instalace ptačí jídelny, ujistěte se, že jde o bezpečné místo, kam se nedostanou kočky. Ideální je to nejméně 3 m od keřů a stromů, kde by se mohla šelma skrýt.

Vyrobte ptáčkům originální krmítko:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 9. 2021, Autor: Iva Dušková Zemánková (text) Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Iva Dušková Zemánková