reklama

Vyrobte ptáčkům zpěváčkům důstojné bydlení v podobě jednoduché ptačí budky

Ptačí budky jsou u nás velmi oblíbené a téměř by se dalo říci, že co strom, to budka. Ostatně ptáčci si takovou pozornost v podobě ptačích budek zaslouží, vždyť nám neúnavně od rána do večera usnadňují život, když chytají obtížný hmyz a likvidují škůdce z našich zahrad. Naše poděkování v podobě jednoduché ptačí budky a zimní příkrm by tak měl být samozřejmostí. A co vy, už máte na zahradě nebo poblíž oken nějakou ptačí budku?

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyrobte opeřeným obyvatelům zahrady důstojné bydlení v podobě ptačí budky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výroba ptačí budky

Ptačí budky provázejí lidstvo už od nepaměti. Výroba a vyvěšování budek je jeden z nejznámějších a nejrozšířenějších způsobů, jak lidé od pradávných věků pomáhali ptákům. Ačkoliv někteří ptáci budují svá doupata v dutinách stromů (datel, strakapoud nebo žluna), spousta ptactva je odkázána na úkryty ve větvích stromů, v křovinách a podrostech. Taková místa však nejsou zcela bezpečná, jsou často velmi dobře viditelná a ptáci se tak stávají spolu se svými vajíčky a mláďaty snadnou kořistí predátorů. 

Člověk si naštěstí brzy všiml, že ptáci jsou pro něho užitečným partnerem v boji se škůdci a obtížným hmyzem, a jejich zpěv je pro lidské ucho příjemný. Aby přiměl opeřence hnízdit v jeho blízkosti, počal rozvěšovat po stromech ptačí budky, které si ptáci oblíbili. Stavba takové ptačí budky je nenáročná a příjemná. Pokud máte aspoň trochu šikovné ruce, zvládnete takovou ptačí budku postavit v řádu hodiny. A pokud máte dostatek volného času, můžete jich vyrobit velké množství a společně s dětmi je rozvěšovat na stromy v parcích a zahradách a pomáhat tím ptákům, potažmo i sobě.

Potřeby:

 • ohoblované prkno
 • dřevěné kolíky
 • kolíkovací sada
 • lepidlo na dřevo
 • kousek kulatiny
 • malé panty
 • šroubky nebo vruty
 • okružní pila
 • aku vrtačka
 • vrták do dřeva
 • vykružovák
Dřevo
Budeme potřebovat prkno z měkkého dřeva (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lepidlo
Kromě nářadí si připravte také lepidlo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pila
Okružní pilou nařežeme prkno na díly (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ohoblované nenatřené prkno nařežeme na 6 stejně dlouhých kusů.

Vykružovák
Vykružovákem vyrobíme vletový otvor (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do jednoho z dílků pomocí vykružováku vytvoříme prostup, který bude sloužit jako vletový otvor pro ptáky. Pod vletový otvor vyvrtáme vrtákem do dřeva dírku, do které budeme následně usazovat kousek kulatiny. Ta bude na budce sloužit jako bidýlko.

Lepení
Každý spoj podlepíme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kolíkovací sadou do stran dílků prken vytvoříme otvory pro usazení kolíků. Tímto způsobem budeme dílky spojovat. Každý z otvorů zakápneme trochou lepidla na dřevo.

Korpus
Z nařezaných dílů sestavíme celou budku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pomocí kolíků spojíme strany budky k sobě.

Střecha
Střecha bude odklápěcí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Je potřeba, aby byla ptačí budka otevírací. Jakmile ptáci vysedí mladé a odletí do teplých krajin, případně budku opustí z jiného důvodu, měli bychom budku vyčistit a připravit ji na další sezonu pro nové obyvatele. V našem případě bude otevírací stříška. Do zadní strany stříšky tedy upevníme panty pomocí vrutů a vyzkoušíme, zda jde stříška dobře otevírat a zda doléhá zpět na korpus budky.

Bidýlko
Z kulatiny uděláme bidýlko (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Přiděláme bidýlko a těšíme se na nové návštěvníky.

Podívejte se, jak můžete ptáčkům pomoci v zimě:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.