reklama

Jak si vyrobit kozu aneb Je nejvyšší čas myslet na zásoby dřeva na zimu

Bezpečně si připravit dřevo na zimu do krbu nebo kotle můžeme pomocí dřevěných koz na řezání dřeva. Budeme tak řezat bezpečně a ve správné výšce. Kozy si samozřejmě můžete i koupit, ale co bychom to pak byli za kutily. Jejich výroba není složitá a za dopoledne se dá snadno zvládnout.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co budeme potřebovat

  • 6 dřevěných hranolků, dva o délce 90 cm a čtyři o délce 100 cm, jejich profil by měl být cca 8 x 6 cm
  • 4 zavětrovací prkna o délce 80 a šířce 10 cm
  • řetízek 80 cm
  • 3 vratové šrouby o průměru 10 mm a délce 14 cm 
  • 24 vrutů do dřeva o délce 60–70 mm
  • akumulátorovou vrtačku
  • vrták
  • úhelník 
  • ruční pilku
Připravte si materiál i nástroje
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Připravte si materiál i nástroje

Jak budeme postupovat

Základem podpěr na řezání dřeva je vlastně velké  dřevěné X, spojené pomocí vratového šroubu. Taková X si vyrobíme hned třikrát. Rozměříme si středy hranolků a 30 cm od jedné strany vyvrtáme otvory pro vratový šroub. Vrtáme co nejvíce kolmo vrtákem o vhodném průměru.

Vrták by měl být u vratového šroubu takový, aby se čtvercový výstupek pod hlavou šroubu mohl pevně zaseknout do dřeva. Po vyvrtání otvoru provlékneme vratový šroub i přes druhý hranolek a kladívkem doklepneme a zapustíme jeho hlavu do dřeva tak, aby se nemohla protočit.

Vratový šroub doklepneme
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Vratový šroub doklepneme

Aby nám koza pevně stála na zemi, musíme pod úhlem zakrátit její nohy rovnoběžně se zemí. Postavíme X na pevnou podložku, rozkročíme jej  80 cm  od sebe. Pak pomocí malé latě obkreslíme rovinu na hranolky nohou.

Šikminy uřízneme pomocí ostré ruční pilky, hrany řezů pak zbrousíme smirkovým papírem na špalíčku. Tím máme připravené základní konstrukční X. Nohy pod úhlem zakracujeme pouze u dvou  X,  třetí bude z hranolků o délce 90 cm a nedosahuje až k zemi, zůstane proto rovný.

Nohy zařízněte tak, aby koza stabilně stála
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Nohy zařízněte tak, aby koza stabilně stála

Takto připravené díly X položíme na rovnou plochu a příčnými prkny přišroubujeme. Horní ve výšce 35 cm od horní hrany, spodní zároveň se zakráceným středovým X. Dáváme vždy dva vruty nad sebe, aby zavětrování drželo. Hlavy vrutů zapustíme.

Při šroubování kontrolujeme, na jakou stranu se sešroubovaná konstrukce bude rozevírat, abychom si nesešroubovali nesprávný hranolek k příčnému prknu. Rozkročení koz nakonec zajistíme připraveným řetízkem. Ten připevníme do příčných prken delším vrutem.

Přišroubujte řetízek
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Přišroubujte řetízek

Dvě dřevěná X tvoří boky podpěry a jedno bude od kraje jen cca 25–30 cm jako podpora pro krátká polínka. Vnitřní vložené X nedosahuje až na zem, aby nevytvářelo třetí nohu. Na té by se koza při nerovném terénu mohla houpat.

Dvě dřevěná X tvoří boky podpěry
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Dvě dřevěná X tvoří boky podpěry

Po povolení křídlových matek jde koza na řezání snadno složit. V dřevníku nebo kůlně nám tak zabere minimum místa.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 24. 9. 2022, Autor: Pavel Zeman (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman