reklama

Domek na zahradní nářadí: z plechu, dřeva nebo svépomocí?

Zahradní nářadí a technika často zabírá v garáži mnoho místa. Pokud už se dostaneme do situace, že nářadí musíme skladovat na více místech, pak je vhodné se podívat po vhodném zahradním domku na uložení nářadí. Jak takový domek vlastně vybírat? Na co je zapotřebí dát pozor? A je vůbec možné si něco takového postavit svépomocí?

i (Zdroj: Depositphotos)
Zahradní domek na nářadí volte podle několika různých kritérií (Zdroj: Depositphotos)

Zahradní domky na uložení nářadí a například i sekačky nebo zahradního traktoru se stávají čím dál oblíbenějšími. S tím, jak stoupá obliba zahradničení a trávení volného času kolem domku nebo v zahradě, se také zvětšuje počet nářadí a strojů, které mají mít svoje místo. Samozřejmě, že je možné tyto věci skladovat i v garáži... hlavně tedy v tom případě, že nejste příliš omezeni prostorem. Ve dvojgaráži pohodlně zaparkujete jak automobil, tak například zahradní traktor a na stěnu zavěsíte zahradní nářadí. Pokud místo na tyto prostředky nezbývá, je na čase se poohlédnout po něčem takovém, co nestojí moc financí a splní svůj účel.

Nejlevnější volbou jsou jednoduché nářaďové domky nebo garáže vyrobené z několika profilů a opláštěné falcovaným plechem, který má nejčastěji tloušťku kolem 0,5 mm nebo více. Obrovskou výhodou tohoto řešení jsou velmi příjemně nízké pořizovací náklady, stinnou stránkou však menší únosnost v případě nepříznivého zimního počasí, kdy napadá velké množství sněhu. Také silný vítr může v případě špatně provedené montáže způsobit velkou škodu. Zajisté je vhodné si připlatit více, pořídit domek ze silnějšího materiálu a v tomto případě máte i možnost pořídit provedení s barvou plechů dle vlastního výběru. Každý takový domek si v rámci montáže zaslouží i dodatečné vyztužení ocelovými profily, které zvýší tuhost a ochrání váš majetek před nepřízní počasí.

Zahradní domek
i (Zdroj: Garland)
Plastový domek na nářadí s kovovým rámem

Druhou možností volby je nářaďový domek vyrobený ze dřeva. Jde jej, podobně jako jeho plechový sourozenec, objednat i na internetu a výhodou je, kromě kvalitního provedení, také životnost, která je dlouhá i několik desetiletí, pokud budete o jeho konstrukci pravidelně pečovat. To spočívá především v obnovování ochranných nátěrů.

Takový zahradní nářaďový domek je možné postavit i přímo na hlíně, výhodnější je však si připravit podklad v podobě desky z dlaždic, která je v rozměrech půdorysu takového domku. Střešní krytinu řešte buď přímou objednávkou k domku a jeho montáži, přičemž volte provedení, které nenaruší ráz prostředí kolem vašeho domu či chalupy a zároveň zajistí nutnost minimální údržby. Dřevěné domky je, podobně jako plechové, možné vybavit dvojdveřmi, oknem nebo terasou dle požadavků. Připravte se však na vyšší pořizovací náklady.

Dřevěný domek u zahrady
i (Zdroj: Depositphotos)
V dřívějších dobách se používaly poněkud nevzhledné kůlny

Třetí volbou je výstavba svépomocí, která je mnohokrát sice úplně nejdražší a časově nejnáročnější ze všech řešení. Pokud ale dobře provedete základy a opěrné zdi v případě svažitého terénu, dřevěnou konstrukci dáte zhotovit šikovnému tesaři, máte vystaráno na spoustu let a toto řešení převýší ostatní svojí kvalitou. Kromě zvolení varianty přesně podle svých požadavků si tak vybudujete vše svojí rukou a výsledek opravdu stojí za to. Nezapomínejte, že v případě výkopu do větší hloubky už budete potřebovat malé pásové rypadlo, spoustu cementu a písku na smíchání betonu a také kámen a štěrk, který poslouží do základů i jako podkladová vrstva pod dlažbu.

Zahradní domek u plotu
i (Zdroj: Depositphotos)
Nezapomeňte na pořádný základ, který domku zajistí stabilitu

Je vaše zahradní nářadí v dobré kondici?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 7. 2021, Autor: Radoslav Ptáček (text) Depositphotos, Garland (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.