reklama

Jak zastřešit malý domek nebo třeba psí boudu

K tomu, abyste si úspěšně zastřešili velkou psí boudu, domek na nářadí nebo třeba přístřešek na popelnici nepotřebujete být tesařem ani pokrývačem. Takto jednoduché stavby se dají zastřešit za jedno odpoledne a zvládne to každý trochu šikovný kutil. Z nářadí se bude určitě hodit akuvrtačka a pokosová pila. Pokud si koupíte už ohoblované KVH hranoly, nemusíte si půjčovat ani hoblovku. Práci usnadní použití hoblice.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Zastřešte si jednoduše malou zahradní stavbu (Zdroj: Prima DOMA)

Napřed trochu názvosloví – sedlová střecha se skládá z krokví, které leží na pozednici, jež spočívají na zdi. Jednotlivé krokve jsou spojeny kleštinami. Vaznice se u malých staveb používat nemusí, kleštiny jen v případě většího rozponu střechy. Začněte tedy tím, že si připravíte materiál – použít můžete trámy o rozměru 120×60 mm. Na malý domek na nářadí nebo větší psí boudu takový rozměr s přehledem stačí. Pokud budou konce trámů vidět, ohoblujte je.

Podle připraveného plánu si nařežte délky pozednic. Použijte k tomu pokosovou pilu. Jedná-li se o malou dřevostavbu, pozednice jednoduše přišroubujte vruty. Je-li přístřešek zděný, musí se pozednice připevnit do nadezdívky pomocí závitové tyče a chemické kotvy. Nezapomeňte, že v případě chemické kotvy musí být vyvrtaný otvor nejméně o 2 mm větší než závitová tyč. Důležité je také vyfoukat z otvoru prach.

Skvěle vybavená pokosová pila HM 216 od Scheppachu je výborným pomocníkem doma, v dílně, na chalupě i na stavbách. Je navržena pro přesné řezání tvrdých i měkkých druhů dřeva, dřevěných profilů i plastů. Je vyrobena z velmi pevné, ale lehké slitiny hliníku, takže se s ní snadno manipuluje. Důležitá je rovněž dlouhá životnost tohoto typu materiálu a odolnost vůči externím vlivům. Velkou výhodou je silný motor 2000 W ve spojení s potahem, díky kterému stroj zvládne řezy o výšce 65 mm a délce až 340 mm. Kotouč je vyroben z kvalitního materiálu a má standardně 24 zubů z tvrdokovu, což zajišťuje velice dobrou kvalitu řezu. Pro velmi jemné řezy se k pile dodává i druhý kotouč se 48 zuby. Pro přesnou práci je pila osazena laserem a velkým bočním rozšířením pracovní desky. Plný kryt pilového kotouče zajišťuje maximální bezpečnost obsluhy.

Pokosová pila Scheppach
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na pokosové pile si nařežete pozednice

Krokve se ve vrcholu spojí přeplátováním. Na pozednice se krokve osadí takzvaným sedlem. Dobré je vyznačit si přeplátování a sedlo nejprve na zkušebním kusu dřeva – třeba palubce. Tu pak použijete jako šablonu, pomocí které vyřežete sedlo a přeplátovaný spoj na zbylých krokvích. Během opracování dřeva si ho můžete upnout do hoblice, která zároveň poslouží jako pracovní stůl. Ve vrcholu se krokve spojují závitovou tyčí, do pozednice se přibijí hřebíky.

Pracovní stůl Flexible Friend je vybaven truhlářským svěrákem a otvory pro poděráky. Využijete ho tedy i při náročnějších činnostech, jako je řezání, hoblování, broušení, frézování apod. Umožňuje pevně upnout materiál nejrůznějších velikostí a tvarů. Díky svým rozměrům a váze jej sami přemístíte, kam potřebujete. Po dokončení činnosti jistě oceníte, že jej snadno složíte a umístíte na místo, kde vám nebude překážet. 

Složení hoblice
Upnutím do pracovního stolu si práci zjednodušíte (Zdroj: Prima DOMA)
Složení pracovního stolu
Díky svým rozměrům a váze jej sami přemístíte, kam potřebujete (Zdroj: Prima DOMA)

Následuje připevnění střešních latí, na které přijde upevnit krytina. U malých staveb typu domku na nářadí nemusíte řešit podstřešní izolací ani kontralatě. Pokud se rozhodnete k montáži použít asfaltovou krytinu, místo střešních latí přibijte na krokve OSB desky – teprve do nich můžete asfaltovou krytinu ukotvit. OSB desky navíc celou konstrukci výrazně vyztuží.

Šroubování trámů
i (Zdroj: Prima DOMA)
Místo kladiva a hřebíků použijte šrouby a akuvrtačku

Tipy a triky:

  • Místo hřebíků můžete použit konstrukční vruty. K jejich montáži je potřeba silná akuvrtačka.
  • Rozteč jednotlivých krokví by měla být zhruba 1 m.
  • U malých staveb, jako je psí bouda nebo domek na zahradní nářadí, se obvykle rýny neřeší. Z toho důvodu je ale vhodné udělat střeše větší přesah, aby voda nestékala přímo k základům.

Podívejte se na video:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 6. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč