reklama

Zeleň, kam se podíváte aneb Zatravňovací dlaždice

Zatravňovací, nebo chcete-li vegetační, dlažba je skvělou alternativou všude tam, kde je potřeba vytvořit zpevněnou plochu a přitom nepřijít o tolik vítanou zeleň. A to nejen kvůli estetickému hledisku, ale také z důvodu vsakování dešťové vody. Z plochy osázené vegetační dlažbou totiž voda nestéká, ale vsakuje se přímo na místě.

i (Zdroj: Liapor)
Příjezdové cesty se stanou ozdobou vaší zahrady (Zdroj: Liapor)

Klasické betonové zatravňovací tvárnice netřeba dlouho představovat, víte ale, že dnes existují i designové varianty, které ladí s moderními trendy v architektuře a povýší tak vaši příjezdovou cestu na úplně jinou dimenzi? Společnost Lias Vintířov přidala letos do své nabídky dvě novinky – kromě klasických betonovaných zatravňovacích tvárnic nabízí vegetační dlažbu VŘÍDLO-EKO a trávníkovou desku RAINSTONE. První zmiňovaná tvoří geometrickou šachovnicovou strukturu, zatímco RAINSTONE elegantní, jednoduché, úzké linkování. Dlažby se dodávají v přírodním šedém odstínu a v různých barevných provedeních.

Dlaždice
i (Zdroj: Liapor)
Zatravňovací dlaždice v moderním designu

Zatravněná dlažba splyne se zahradou esteticky ale i legislativně!

Výsledný přírodní vzhled zpevněné plochy je největším benefitem, který zatravňovací dlažba nabízí. Až 40 % plochy bývá zpravidla tvořeno trávníkem, který se ale při pocházení nebo pojíždění autem neznehodnotí. Díky tomu opticky splyne zpevněná plocha s okolní zelení a esteticky tak nijak nenarušuje ráz zahrady.

Velkou výhodou je právě i její schopnost pojmout dešťovou vodu a vsáknout ji přímo v místě, kam dopadne. Při dešti se tak nevytváří kaluže a voda nestéká v proudech. Poměr výměry části pozemku schopné vsakování dešťové vody k celkové výměře pozemku je navíc dán vyhláškou č. 501/2006 Sb. O obecných požadavcích na využívání území, popřípadě je přímo stanoven v územním plánu obce (pokud obec svůj územní plán má). Použití zatravňovací dlažby tak může vyřešit legislativní problém v tom případě, kde by úřady zbudování další zpevněné plochy neschválily.

Více na www.liapor.cz.

Publikováno: 6. 7. 2021, Autor: Lias Vintířov (text a foto), Profil autora: Redakce