reklama

Výměna struny v křovinořezu není nic složitého

Deštivé a chladné léto nesvědčí koupání, trávě však ano. Roste jako z vody, a to doslova. Na řadu pak často přichází křovinořezy a vyžínače, které si s přebujelou zelení poradí lépe než obyčejné sekačky. Nevíte si rady, jak v křoviňáku vyměnit strunu? Motá se vám přes prsty a nevíte, kudy ji protáhnout?  Pak pozorně čtěte následující řádky.

i (Zdroj: Depositphotos)
Víte, jak vyměnit strunu? (Zdroj: Depositphotos)

Výměna hlavy v auto cutu

Moderní strunové hlavy bývají často v provedení auto cut. Její výhodou je, že se hlava nemusí při výměně struny z žacího stroje vůbec sundávat. Pracuje se s ní rychle a snadno. V každém případě je však nutné odpojit ze stroje zapalovací svíčku. Pokud máte aku vyžínač, vyjměte pro jistotu jeho baterii.

Odpojení svíčky
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Bezpečnost na prvním místě. Při práci s vyžínací hlavou musíte odpojit zapalovací svíčku

Naměřte si potřebnou délku struny. Jak dlouhá má být? Obvykle je požadovaný údaj uveden v návodu stroje. Často se délka struny pohybuje kolem 3-5 cm. Struny dejte raději méně, zajistíte tím lepší chod automatické strunové hlavy.

Správná struna
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Strun do křovinořezů je celá řada typů. Důležitý je její průměr, aby vám do žací hlavy pasovala

Vyžínač nebo křovinořez si položte tak, abyste měli ke strunové hlavě dobrý přístup. Na plastovém těle hlavy jsou dva otvory, kudy struna vychází ven. Na vnitřním a vnějším kruhu strunové hlavy jsou znázorněny šipky. Pootočte vnitřní částí strunové hlavy tak, aby byly šipky naproti sobě. Pak už jen stačí otvory v boku hlavy prostrčit strunu tak, aby její konce měly stejnou délku. Otáčením vnitřního kruhu žací hlavy strunu jednoduše navinete do těla hlavy. Někdy je potřeba trochu zatlačit.

Provléknutí struny
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Struna se hlavou jednoduše provleče. Pak ji můžete krouživým pohybem začít namotávat

Struna nesmí zajet do žací hlavy celá – ideálně by na každé straně mělo zůstat zhruba 10 cm struny. Pokud jí přečuhuje moc, jednoduše přebytečné konce odštípněte kleštěmi. Tím je výměna struhy v auto cutu hotová. Stačí vrátit baterku nebo zapojit svíčku a můžete sekat.

Štípačky
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Po namotání struny ji kleštěmi zkraťte tak, aby byly oba konce stejné

Výměna struny v poloautomatické žací hlavě

Starší modely křovinořezů a vyžínačů, ale i některé současné typy, mají poloautomatickou strunovou hlavu. Výměna struny v takové hlavě je o něco složitější – část hlavy totiž musíte ze stroje sundat. Opět vyjměte ze stroje kabel, zapalovací svíčku nebo baterii. Poloautomatická strunová hlava má na boku těla většinou dvě plastové zarážky – stačí je zboku zmáčknout a střední část hlavy vyndat.

Poloautomatická hlava
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Poloautomatická hlava se skládá ze tří částí, dvě z nich musíte vyndat

Naměřte si požadovanou délku struny – opět se řiďte návodem ke stroji. Najděte polovinu délky struny, tu vložte do plastového dílu žací hlavy a navíjejte ji ve směru, kterou znázorňují šipky v hlavě. Každý konec struny má svoji vlastní drážku. Strunu ručně namotávejte tak, aby vám nakonec zbyl z každé poloviny struny zhruba 10cm kousek.

Namotávání struny
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Při namotávání struny by se její horní a dolní vedení nemělo překřížit, vyjma posledního úseku délky struny. Strunu zahákněte za drážku, až pak ji můžete namotat

Konce struny prostrčte otvory v plastovém dílci a vložte zpět do těla žací hlavy. Díly do sebe musí přesně zapadnout. Pomocí štípacích kleští upravte délku přesahů strun na stejnou míru. Tím je výměna struny v poloautomatické hlavě hotová. Můžete zapojit svíčku, vložit baterii a sekat.

Plastové díly hlavy
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Plastové díly hlavy jdou do sebe jednoduše zacvaknout

Tipy a triky:

  • Pracujte v rukavicích.
  • Jak najít polovinu délky struny? Strunu si provlečte třeba přes plotový slupek nebo jinou tyč, napnutím pak oba konce lehce srovnáte.
  • Když už strunu měníte, dbejte na vyčištění žací hlavy, zajistíte tak její správný chod.
  • Koupit se dají různé průměry žací struny. Konkrétní tip je uveden v návodu k žací hlavě.
  • Na buřiny, bodláky a další tvrdé traviny se hodí silnější hranatá struna. Ujistěte se však, že se do vašeho stroje vejde.

Jak na vyvýšený záhon, německou kopu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 6. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč