Vistárie si právem zaslouží označení královna popínavých rostlin. Za květu je neodolatelná. Její dlouhá hroznovitá květenství mohou dosahovat až 80 cm délky a pří průchodu loubím porostlým vistárií si připadáme jako v pohádce. Protože je vistárie popínavá rostlina, musíme jí vytvořit odpovídající opěrnou konstrukci, která ji podpoří v růstu.
Pravé popínavé rostliny, jako je právě vistárie, podražec nebo akébie, nemají specifický tvar a jsou předurčené k tomu, aby se pnuly nebo plazily. A pokud mají možnost, mohou po své opoře šplhat mnoho metrů do výšky. Některé popínavky, jako je např. břečťan a přísavník, používají ke svému pnutí pomocné mechanismy, jako jsou příchytné destičky a příčepivé kořínky. Z toho důvodu doslova kopírují tvar podkladu, po kterém se pnou a stačí jim i obyčejná zeď. Vistárie ke svému popínavému růstu používá jinou techniku. Má tzv. otáčivý růst a okolo svého opory se ovíjí, a to oběma směry, pravotočivě i levotočivě. A ve vhodných podmínkách může dorůstat až do 20m výšky, to je opravdu hodně.
Vistárie podobně jako štědřenec pochází z čeledi bobovitých (Fabaceae) a 7 druhů, které známe, pocházejí z Asie – doma jsou v Číně, Koreji a Japonsku, a na východě USA. Jejich listy jsou lichospeřené se střídavými listy a mohou být až 35 cm dlouhé. Impozantní květy se v našich podmínkách otevírají v květnu a mohou být v barvě namodralé, růžové, fialové nebo bílé. Druhy pocházející z Asie kvetou na jaře před olistěním nebo krátce po něm. Druhy pocházející z USA pak kvetou koncem léta. Plodem vistárie je chlupatý lusk. Dřevina je opadavá a listy shazuje každoročně na podzim.
V zahradnictví je nesmírně oblíbená a setkáme se s ní po celém světě. Nejčastěji se pěstuje druh vistárie čínské (Wisteria sinensis), která má fialové květy a hrozny květů dlouhé až 30 cm.
Má ráda vlhčí propustné půdy s mírně kyselým pH. Preferuje chráněné teplejší lokality, vadí jí větrné stanoviště a vlhké severní strany. Vyhovuje jí plné slunce, pak se odmění opravdu bohatým kvetením. Výsadbu provádíme nejlépe na jaře před rašením a nezapomeneme na pravidelnou zálivku. Velmi zajímavá je vistárie květnatá (Wisteria floribunda ‚Macrobotrys‘), jejíž květenství dosahuje délky až 90 cm.
Řez
Vistárie roste opravdu bujně a rychle a je potřeba ji udržovat pravidelným řezem. Řez ji udrží ve výšce a tvaru, který potřebujeme, a také podpoří bohaté kvetení.
Řežeme každoročně v době vegetačního klidu, v chladnějších lokalitách pak na jaře ve chvíli, kdy se otepluje, ale rostliny ještě neraší. V případě potřeby můžeme provést i druhý řez v létě. Mladé rostliny jsou náchylné k namrzání, proto je první zimu obalíme do netkané textilie a spodek rostliny zakryjeme chvojím. Starší rostliny jsou zpravidla dobře mrazuvzdorné, a pokud namrznou, po seříznutí opět rychle regenerují.
Opora pro vistárii
Již jen podle samotného charakteru růstu můžeme usoudit, jaká konstrukce bude pro vistárii nejlepší. Protože se jedná o bujně a rychle rostoucí dřevinu, musí konstrukce být dostatečně robustní, aby unesla váhu celé rostliny a určitě je potřeba počítat i s dostatkem místa. Řezem samozřejmě můžeme růst hodně redukovat, ale berme v úvahu možnosti rostliny. Naprosto ideální jsou dřevěné konstrukce se svisle vedenými latěmi nebo kůly. Vhodné jsou také mřížové treláže, ale raději volíme silnější a robustnější typy.
Velmi efektním způsobem, jak použít vistárii, je, vytvořit tunel nebo pokrýt část cesty treláží, která má trámy či tyče vedené i ve vodorovném směru. Průchod pod takovou střechou v době květu je nezapomenutelným zážitkem. S vistárií ale můžeme i perfektně tvořit, můžeme ji nechat porůst i nejrůznější tvarované prvky v zahradě. Velmi dobře se pne i po vyztužovací kari síti, která sama o sobě není nejestetičtější, ale při vhodném použití může být velmi dobrou volbou.
Vistárie se jistě může pnout i po stabilním dřevěném plotě, jen počítáme s tím, že ve chvíli, kdy prkna plotu budou potřebovat vyměnit, musíme vistárii silně seříznout. Toto opatření samozřejmě neděláme každoročně, ale ve chvíli, kdy plot opravdu potřebuje obměnu. Vistárie je pěkná i u zdi domu, kde jí dobře poslouží silné svisle tažené dráty. Velmi pěkný způsobem je, nechat vistárii pnout po silných trámech, které zapustíme do země. Můžeme tak vytvořit třeba zahradní dělicí stěnu.
Jak vyrobit vhodnou oporu
Publikováno: 15. 6. 2021, Autor: Daniela Dušková (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Daniela Dušková