reklama

K designovému kurníku vyrobte designová vrátka

Když už jste se pustili do stavby designovému kurníky pro slepice, nezapomeňte upravit také okolí kurníku a vyrobit k slepičímu výběhu také designově vymazlená vrátka. A pokud nemáte představu o tom, jak by taková vrátka měla vypadat, inspirujte se u Pepy Libického.

i (Zdroj: Prima DOMA)
K designovému kurníku vyrobte designová vrátka (Zdroj: Prima DOMA)

Vymazlená vrátka ke kurníku

V minulých dílech jsme vám ukazovali, jak postavit designově dokonalý a vymazlený kurník pro slepice. Protože slepice stejně jako ostatní hospodářská zvířata potřebují prostor, kde budou volně pobíhat, je potřeba jim tento prostor vytyčit, ohraničit a zabezpečit. A abychom do tohoto prostoru mohli za slepicemi či jinými domácími zvířaty chodit, chtělo by to vrátka. A ne vrátka ledajaká, ale vrátka designová a vymazlená.

Stavba
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nejprve si sestavíme kostru vrátek

Potřeby na výrobu

  • egalizované latě 3×5 cm
  • pletivo s malými oky
  • 2-3 ks dvoustranných pantů
  • petlici se zamykáním
  • nastřelovací pistoli a sponky
  • přímočarou pilu
  • štípačky nebo nůžky na plech
  • netoxickou barvu do exteriérů
  • konstrukční vruty

Na jejich výrobu si seženeme tzv. egalizované latě. Ty se běžně používají třeba na výrobu rastrů. Egalizace je v podstatě ohoblování nebo srovnání povrchu. Takže budete mít v ruce krásně opracované a hladké latě, zde v rozměru 3×5 cm. 

Rám
i (Zdroj: Prima DOMA)
Z egalizovaných latí sestavte rám

Pletivo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Použijte pevnější pletivo s malými oky

Latě sestavíme do tvaru obdélníku, výšku určíme podle výšky plotu a šířku tak akorát, abychom prošli sami, případně pokud slepičkám poneseme něco dobrého, abychom nemuseli do vrátek vcházet bokem. V ⅓ šířky vrátek vytvoříme kříž ve tvaru písmene X, který připevníme pomocí vrutů. Kříž nám vrátka zpevní a vrátka se nebudou "kroutit". Dále použijeme pletivo s malými oky, které běžně seženeme v hobby marketu nebo v železářství. Nepoužíváme králíkářské, které je hodně měkké, a i přes napnutí se časem prověsí a vytváří nevzhledné boule a propadliny. 

Sponkovačka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na připevnění pletiva ke kostře použijeme sponkovačku

Pletivo nastřihneme podle velikosti vrátek. K laťkové kostře jej jednoduše připevníme pomocí nastřelovací pistole. 

Nůžky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Přesahující části odstříháme

Přebytečné části pletiva odstřihneme nůžkami nebo štípačkami.

Druhý rám
i (Zdroj: Prima DOMA)
Druhý rám musí mít stejné rozměry jako ten první

Stejným způsobem, jakým jsme stavěli první obdélníkovou kostru na vrátka, postavíme ještě druhý obdélník z egalizovaných latí ve stejném rozměru jako ten první. Tento druhý díl usadíme na pletivem potaženou kostru a pomocí konstrukčních vrutů oba laťové obdélníky spojíme k sobě. Tím budou vrátka opravdu kompaktní, pevná a sponkové spoje v pletivu budou elegantně schované. V druhém obdélníku již nemusíme vytvářet zpevňovací kříž. 

Kostru vrátek bychom měli dobře natřít barvou. Použijeme jednak takovou, která bude designově ladit s kurníkem a jeho doplňky a pak takovou, která je zdravotně nezávadná. Musíme mít na paměti, že slepice mají tendenci všechno ve svém okolí ozobávat a vrátka nebudou výjimkou. Proto použijeme netoxickou barvu, která nebude pro slepice nebezpečná. Stejně tak můžeme povrchově ošetřit pletivo na vrátkách. Jednak nám déle vydrží a za další budou taková vrátka prostě dokonalá. Takto hotová a připravená vrátka pak již stačí pomocí vrutů upevnit na sloupek plotu okolo slepičího výběhu, vyzkoušet petlici a zamykání, a můžeme naše slepičky pustit do jejich nového a designově opravdu vymazleného bydlení. 

Designové bydlení pro vaši drůbež

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Martina Pilzová