reklama

Montáž dřevoplastové terasy zvládne každý šikovný kutil

Při stavbě terasy se nejvíc soustřeďujeme na výběr ideálního materiálu. Nejčastěji saháme po dřevě. Jenže dřevo potřebuje pravidelnou údržbu, zejména co se týče nátěrů. Oproti tomu dřevoplastové terasy téměř žádné povrchové ošetření nepotřebují, podtrhují přitom vzhled domu a zároveň jsou jeho plnohodnotnou součástí. Můžete zde relaxovat, užívat si čas s rodinou a přáteli. Díky jejich vysoké odolnosti se často používají jako obklad v okolí bazénů, jezírek a zahradních cestiček.

Montáž dřevoplastové terasy zvládne každý šikovný kutil (Zdroj: Deceuninck)

Kompozitní terasový materiál Twinson je ideálním spojením vzhledu dřeva s odolností PVC pro kryté i nekryté terasy nejen u rodinných domů. Twinson je vhodný i na balkony, střešní terasy nebo vysoce zátěžové terasy hotelů, restaurací apod. Systém je navržen tak, aby montáž nebyla náročná a ušetřila čas i finance svým majitelům.

Deceuninck-terasa-Majestic-Massive-Pro_před-montáží_02-2400x1600
Původní terasa, tvořená kamennou dlažbou (Zdroj: Deceuninck)

Precizní instalace je prvním krokem, který zaručí dlouhou životnost terasy. I přesto, že je sestavení komponentů terasových systémů jednoduché a rychlé, doporučují specialisté ze společnosti Deceuninck spolupracovat při plánování a montáži s certifikovanými firmami.

Deceuninck-terasa-Majestic-Massive-Pro_před-montáží_01-2400x1600
Terasa před renovací (Zdroj: Deceuninck)
Deceuninck-terasa-Majestic-Massive-Pro_před-montáží_03-1200x800
Detail dlažby, prorostlé trávou a plevelem (Zdroj: Deceuninck)

Vhodný podklad a spodní konstrukce terasy

Podklad by měl být v ideálním případě rovný a zpevněný. Nejvhodnější je beton nebo alespoň zhutněné štěrkové lože obojí o výšce alespoň 10 cm. Společnost však nabízí řešení i pro nerovné nebo nezpevněné plochy. Jak je vidět v tomto případě, odborníci si poradí i se starou dlažbou nebo dokonce s trávníkem. Ten je vhodné zakrýt geotextilií, aby tráva později neprorůstala mezi prkny nové terasy. Terasu lze postavit i jako plovoucí, například v případě střešní terasy, kde by byla kotvením k podkladu porušena hydroizolace. Od kvality a typu podkladu se odvíjí i cena terasy, potažmo také montáže.

DCK-montáž-terasy-01-2400x1600
Podklad a spodní konstrukce terasy (Zdroj: Deceuninck)

Pro podkladovou (tj. spodní) konstrukci terasy je ideální využít speciální hliníkové profily, lze však použít i jinou kovovou nebo dřevěnou konstrukci (například u výrazně atypických řešení, jako jsou visuté terasy). U těchto nesystémových řešení, a to u všech výrobců teras, však bývá problém se zárukou.

DCK-montáž-terasy-02-2400x1600
Mezi profily je ponechán prostor na drenáž a dilataci (Zdroj: Deceuninck)

Sklon spodní, nosné konstrukce terasy by měl být minimálně jeden či dva stupně, aby byl zajištěn odvod vody z terasy. Pro zajištění sklonu odborníci používají dostatečně široké podpůrné profily a podložky pod profily, které korigují úhel a správné nasměrování sklonu terasy (směrem od domu nebo od bazénu apod.). Poté se vypočítá počet potřebných palubek. Před pokládkou nosné konstrukce se určí, jakým směrem půjdou spáry (desky terasy), a poté se napříč položí podpůrné profily. Mezi profily se ponechá prostor pro drenáž a dilataci.

DCK-montáž-terasy-03-2400x1600
Kontrola správného sklonu terasy (Zdroj: Deceuninck)

Ještě než se profily zafixují, je potřeba zkontrolovat, zda má podkladová konstrukce správný sklon. 20-30 cm od okraje terasy se pokládá navíc jeden profil, který zabrání, aby se terasa na koncích zvedala a zadržovala na svém povrchu vodu. Podkladová konstrukce se k povrchu připevňuje vruty. Výškově stavitelné patky vkládané mezi podklad a nosnou konstrukci vyrovnávají výškové rozdíly.

DCK-montáž-terasy-05-2400x1600
Příprava na míru nařezaných palubek (Zdroj: Deceuninck)

Po montáži podkladové konstrukce se na ni pokládají na míru nařezané palubky. Při zkracování palubek na požadovanou délku je potřeba vždy zohlednit dilataci (pozn.: rozpínání a smršťování materiálu vlivem výkyvu vysokých a nízkých teplot). Většinou se úprava délky provádí ještě před samotným dodáním, nicméně u větších staveb je možné ji zajistit i přímo na místě.

DCK-montáž-terasy-07-2400x1600
Snadná pokládka palubek (Zdroj: Deceuninck)

Začíná se zpravidla od zdi domu, okraje bazénu apod. Palubky se k nosné konstrukci připevňují pomocí plastových spon, které dávají terase jistou míru pružnosti.

DCK-montáž-terasy-06-1-2400x1600
Přichycení ke konstrukci pomocí vrutů (Zdroj: Deceuninck)

Spony se uprostřed k podkladové konstrukci přichytí pomocí vrutů. Poslední palubka na terase se opět zafixuje speciální sponou. U každé hrany terasy, včetně zdí domů, je potřeba nechat potřebný prostor pro dilataci. Terasy namontované na hliníkové konstrukci je možné rozebrat v podstatě na jakémkoli místě – systém umožňuje vyndat jen jednu desku třeba ze středu. Není tedy nutné odmontovat všechny desky až na místo, které potřebuje opravu.

DCK-montáž-terasy-08-1-2400x1600
Zakončovací profily (Zdroj: Deceuninck)

Po montáži celého povrchu terasy se na viditelné hrany terasy nasadí zakončovací profily. V nabídce jsou buď hliníkové profily, sokly nebo koncové krytky na jednotlivé desky. Po dokončení montáže terasy je možné zbytky materiálu a nečistoty odstranit jemným kartáčem a vodou smíchanou s malým množstvím běžného saponátu používaného v domácnosti nebo použitím vysokotlakého čističe. Nikdy však nepoužívejte abrazivní prostředky. Hotovou terasu je také třeba ostříkat vysokotlakým čističem.

Doporučuje se nepokládat na čerstvě položenou terasu rohožku nebo větší předměty, jelikož povrch terasy pod vlivem UV záření a povětrnostních vlivů po nainstalování ještě několik týdnů světlá. Pak se tento proces zastaví a terasa zůstává stálobarevná po mnoho let.

Majestic Massive Pro

Na povrch prken Majestic Massive Pro je dodatečně nanesena polymerová ochranná vrstva, což umožňuje snazší údržbu. Díky této úpravě je povrch extrémně odolný vůči skvrnám a poškrábání. Čištění je pak mimořádně jednoduché a roztažnost materiálu velmi nízká. Desky Majestic Massive působí na pohled jako dřevěné, jsou ideální pro všechny terasy a balkony, obzvláště pro zastřešené plochy a zimní zahrady. Díky certifikaci požární odolnosti BROOF (t1) je možné používat tyto palubky na střechách či venkovních schodištích.

Novou terasu si osázejte netradičními rostlinami

DCK-montáž-terasy-04-2400x1600
Připevnění podkladové konstrukce k povrchu (Zdroj: Deceuninck)

Publikováno: 11. 6. 2021, Autor: Deceuninck (text a foto) , Profil autora: Redakce