reklama

Postavte svým slepicím designově vyladěný kurník

I když slepice nejsou Tyrannosaurus Rex a obyčejný kurník vám asi nepodhrabou, přeci jen jim můžeme jako vděk za celoživotní zásluhy v podobě záplavy vajec poskytnout vymazlené a designově vyladěné bydlení. Postavte jim nadčasový kurník, který přežije nejen slepice, ale i vás. Nebojte se betonu a pusťte se do díla.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Postavte svým slepicím designově vyladěný kurník (Zdroj: Prima DOMA)

Stavba designového kurníku

Pepa Libický se pustil do opravdu originálně pojatého designového kurníku pro slepice. Nečekejte žádný domeček z ohoblovaných prken a výběh, přepažený tradičním pletivem. 

V prvopočátku Pepa strhnul starou polorozpadlou stavbu, vyčistil plochu, kde bude nový kurník stát a obložil obvodovou zeď stylovými obkládacími prvky. Poté se pustil do založení nového kurníku, na který použil betonový zdící systém. Teď ho čeká položení rastru, který ještě musí zespodu zateplit, aby milé slepičky v zimě nezábly nožičky. Na samotnou podlahu položil zbylé obkladové kostky, kterými vylepšil obvodové zdi.

Podklad
i (Zdroj: Prima DOMA)
Podklad tvoří zbytek obkladu stěn

Řezání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nejprve si všechny díly konstrukce nařežeme

Použijeme 2 hranolky (80×40 cm) v délce 193 cm, které budou tvořit délku celé podlahy. A dva kratší, které odměříme podle šířky překližky.

Překližka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Voděodolná překližka poslouží jako podlahová krytina

Na dno dřevěné podlahy položíme voděodolnou překližku v šířce 120 cm. Díky této míře pak dopočítáme kratší strany naší kurníkové podlahy. 

Rám
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hotový rám sešroubujeme

Rám pomocí konstrukčních vrutů sešroubujeme dohromady. Protože je rám velký, zpevníme jej středovým hranolkem. 

OSB
i (Zdroj: Prima DOMA)
OSB desky si naměříme a nařežeme

Na spodní stranu rámu pak připevníme OSB desku, ze shora se pak bude instalovat voděodolná překližka. V OSB desce pak na jedné polovině plochy vyřízneme otvor, protože v tomto místě bude slepičí snášedlo a v místě vyříznutého otvoru budeme instalovat výsuvný šuplík.

Vrtání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do trámků si předvrtáme otvory pro hmoždinky

Potom rám s připevněnou a vyříznutou OSB deskou otočíme. Na tento rastr zepředu přišroubujeme ještě další část, kterou tvoří hranolek se dvěma bočními stranami. Tato část bude sloužit jako snášedlo. Protože dno tohoto výklenku bude tvořenou vyříznutou částí OSB desky, přizpůsobíme rozměrům desky i délku hranolku a bočnic. 

Polystyren
i (Zdroj: Prima DOMA)
Polystyren řežte nejlépe odporovým drátem

Jako zateplení použijeme fasádní polystyren, který je stejně vysoký jako naše hranolky 8 cm. Je to výhoda, že nebudeme muset nic zařezávat a upravovat. Polystyren usadíme dovnitř rastru. Pokud budete potřebovat polystyren někdy řezat, zapomeňte na nůž nebo pilku. Naděláte si spoustu špatně odstranitelného nepořádku. Použijte odporovou řezačku nebo případně tavnou řezačku. Řez je čistý a bez nánosu polystyrenových kuliček po celém okolí. 

Pěna
i (Zdroj: Prima DOMA)
Mezery v izolaci vyplníme pěnou

Pomocí PUR pěny zlikvidujeme v podlaze tepelné mosty, pokud správně vypěníme všechny vzniklé spáry. 

Hmoždinky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Natloukací hmoždinky s vruty jsou velmi pevný spoj

Celý rastr připevníme na první řadu obvodových zdí nového kurníku. Do rámu vyvrtáme otvory a použijeme do nich natloukací hmoždinky. Jakmile je rastr pevně ukotvený, zaklopíme jej voděodolnou překližkou.

Zadní strana
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hotovou zadní stranu ukotvíme do rastru podlahy

Protože v místě, kde bude zadní díl kurníku, je plechová garáž, nezbývá nám než si vytvořit stejný rastr jako v případě stavby dřevěné podlahy. To znamená, opět použijeme hranolky 80×40 cm. Délka bude opět 193 cm. Jako krytí zadního dílu opět použijeme OSB desku. Opět použijeme také středovou výztuž, aby se rám neprolomil. Celý sestavený zadní díl pak ukotvíme k rastru podlahy. Výhodou je, že voděodolná překližka, kterou jsme na podlahu použili, je široká pouze 120 cm a tudíž nám na každé straně několik centimetrů zbývá. Přesně tolik, kolik měří dohromady šířka hranolku + tloušťka OSB desky. Zadní díl do spodního rastru připevníme pomocí konstrukčních vrutů. Vnitřní stranu zadního dílu kurníku pak opět vyplníme polystyrenem a zaklopíme druhou OSB deskou. 

Stojky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Přední díl bude mít dvě stojky, spojené hranolkem

Přední díl bude vypadat obdobně jako díl zadní. Tentokrát jej však sestavíme ze dvou "stojek", tedy dvou menších rastrů, které spojíme dlouhým hranolkem (délka bude opět 193 cm).

Přední díl
i (Zdroj: Prima DOMA)
Přední díl sestavíme ze dvou stojek a podélného trámku

V případě výšky zadního i předního dílu máme možnost jí přizpůsobit přímo nám a okolí kurníku. Protože plechová garáž, která stojí za kurníkem, má sedlovou střechu, bylo by ideální použít sedlovou střechu taktéž i u našeho kurníku. Jestliže se pro sedlovou střechu rozhodneme, přizpůsobíme pro ni výšku předního dílu kurníku, který by měl být cca o 13 cm nižší než díl zadní. Tím si nastavíme sklon střechy. V přední části kurníku budeme mít malá dvířka pro slepice. Proto jednu ze stojek dvířkům přizpůsobíme a do spodní části stojky nainstalujeme vodorovně hranolek pro uchycení dvířek. Do prostředního dílu přední části rastru umístíme vzpěru z dalšího hranolku a po obou stranách ukotvíme ke kolmým hranolkům stojek. Tuto vzpěru použijeme na okno. Zadní části předního rastru opět zaklopíme OSB deskou, nezapomeneme vyříznout otvor pro dvířka. OSB desku upevníme pomocí vrutů.

Bočnice
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nakonec připevníme obě bočnice

Obě boční stěny budou tvořit dva jednoduché rámy, výšku volíme podle nižší přední strany kurníku. Rámy spojíme vruty a ukotvíme do přední i zadní strany kurníku. Do jednoho z bočních rámů vpravíme vzpěry, protože v těchto místech budeme dávat dveře pro nás. 

Aplikace
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pomocí aplikace vidíme úhel sklonu střechy

Nejprve musíme zjistit, jaký máme sklon střechy. Máme dvě možnosti. Buďto klasicky podle rozměrů kurníku sklon střechy vypočítáme nebo můžeme moderně použít mobilní aplikaci.

Kostra
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hotovou kostru začnete zaklápět OSB deskami

Jednoduše položíme mobilní telefon na spojovací lať, která nám bude spojovat přední a zadní stranu kurníku jako krov a aplikace nám sama ukáže, jako je sklon střechy. Úhel střechy musíme vědět zejména ve chvíli, kdy budeme dělat sedlo střechy. 

Úhel
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sklon střechy také můžeme spočítat pomocí úhelníku

Na krovy použijeme nám již důvěrně známé hranolky 80×40 cm. Pokud máte volný prostor, je tak trochu jedno, jak sedla střechy uděláte. Měli byste je ale udělat jen do 1/3 výšky v místě, kde přední roh navazuje na krov. Naměříme si kolmici na hranolku, který bude představovat krov, a pomocí úhelníku odpočítáme vingl.

Nákres sedla
i (Zdroj: Prima DOMA)
Podle spočítaného úhlu sklonu střechy zakreslíme výřez sedla

Sedla si rozměříme tak, aby byla od sebe stejně daleko, a pevně je ukotvíme do horní části přední strany a stejně tak i do zadní strany. 

Střecha
i (Zdroj: Prima DOMA)
Střechu vyplníme izolačním polystyrenem

Na bočních stranách kurníku nám tak vzniklo volné trojúhelníkové místo mezi bočnicí a sedlem. Uřízneme ve stejném tvaru kus OSB desky a z vnitřní strany toto místo zaklopíme. V tuto chvíli bychom měli mít všechna místa a strany kurníku zavřená a ukotvená.

Krytina
i (Zdroj: Prima DOMA)
Jako krytinu použijeme trapézový plech

Z vnitřní strany podbijeme sedlové hranolky OSB deskami. Na ně již zvenku nainstalujeme polystyren jako zateplení a zajistíme střešními latěmi. Na latě potom můžeme začít připevňovat střešní krytinu, v tomto případě trapézový plech. 

Spodek snášedla
i (Zdroj: Prima DOMA)
Přední strana snášedla také musí mít podlahu

Vystupující díl na přední straně kurníku bude sloužit jako snášedlo. Protože máme už připravený půdorys, podle něj vztyčíme boční sloupky a spojíme je postranicemi. Kostru následně stejně jako v předešlých případech zaklopíme OSB deskami a vnější strany zateplíme polystyrenem. Okénko nad snášedlem zůstane volné a nezakryté. 

Snášedlo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hotovou kostru snášedla zaklopíme OSB deskami

Snášedlo uvnitř potom OSB deskou rozdělíme na dvě části, aby se slepice nedohadovaly, kdo bude snášet první. 

Obložení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Celý kurník obložíme diagonálami

Na obklad kurníku použijeme diagonály, což jsou šikmo zkosená prkna s drážkami, které na sebe nasedají. Diagonály si nařežeme na stejně dlouhé díly a začneme připevňovat pomocí vrutů zespodu, tedy od podlahy. 

Dvířka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nainstalujeme chytrá dvířka se senzorem stmívání

V jedné z předních stojek máme připravený otvor pro dvířka kurníku. Můžeme si vyrobit obyčejná dřevěná s kladkou, po níž budeme dvířka spouštět dolů a vytahovat nahoru. Ale můžeme si také už hotová chytrá dvířka objednat na eshopu. Tato dvířka mají senzor, který reaguje na stmívání, a dvířka se automaticky zavřou. Celá dvířka jsou posuvná v nerezovém rámu, samotná dvířka jsou tvořena plastovými lamelami. Dvířka mají samozřejmě i možnost ručního ovládání. 

Vnitřek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dokončíme i vnitřní část kurníku

Snášedlo pak obložíme stejně jako celý kurník a nahoru připevníme sklopné víko. To proto, abychom potom mohli pohodlně vyndávat ze snášedla vajíčka. Do otvoru pro okno vsadíme rám se zaskleným oknem a nasadíme z boku dveře. Celý kurník nakonec natřeme. Uvnitř nám pak zbude jen připevnit bidýlko, aby měly slepice kde odpočívat, a ke dvířkům přiděláme žebříček. 

Tip na závěr:

Betonové základy u stavby kurníku můžete vystavět třeba z tvárnic pro zhotovení nosného a obvodového zdiva. Pod názvem Unika je naleznete v nabídkovém katalogu společnosti Best, která již 20 let nabízí záruku na všechny BEST výrobky. Tyto tvárnice výrazně sníží náklady na vytápění při použití vnitřního zateplení tepelně izolačním komplexem. A přitom mají poměrně nízkou hmotnost a je s nimi dobrá manipulace. 

Je možné použít také ztracené bednění, což jsou dutinové zdicí tvarovky. Díky tvarovým zámkům s nimi bude jednoduchá realizaci jakékoliv stavby. 

Betonové tvarovky BEST – NATURA nabízí také několik tvarových verzí, které můžete kombinovat. Svůj plot i opěrné zdi tak snadno doladíte k dokonalosti. Tyto prvky jsou velmi oblíbené pro svou štípanou strukturu. Vyrábějí se až v 6 barevných variantách.

https://www.best.info/

Vejce uložte do originálních betonových plat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

 

Publikováno: 5. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Martina Pilzová