reklama

Seřízení pohybového čidla není žádná věda

Seřídit si světlo vybavené pohybovým čidlem není nic složitého. Dokonce k tomu nepotřebujete ani speciální zařízení. Postup je přitom stejný jak pro světla, která už v sobě čidlo zabudované mají, tak pro samostatná externí čidla. Základní nastavení proveďte za světla, jemnější doladění při soumraku. Světlo se senzorem je praktická věc, která zajistí automatické spínání a zhasínání svítidla. Hodí se třeba před vchodové dveře nebo k příjezdové cestě do garáže.

Jak seřídit pohybové čidlo (Zdroj: Depositphotos)

Všechny čidla mají alespoň dva otočné knoflíky pro nastavení. Jedním se určuje délka zapnutí světla a druhým citlivost čidla na světlo. Některé výrobky mají ještě třetí nastavení, kterým se upravuje citlivost čidla na pohyb. V první kroku je všechny nastavte na maximum.

Seřízení pohybového čidla osvětlení garáže
Čidla mají různé tvary, základní nastavení je ale většinou stejné (Zdroj: Prima DOMA)

Jako první si nastavte citlivost čidla na světlo, aby se při pohybu rozsvítilo pouze za soumraku nebo v noci a žárovka zbytečně nesvítila přes den. Základní doporučení je nastavit knoflík zhruba na první čtvrtinu.

Některá světla už mají čidlo integrované. Pohybové senzory se ale dají dokoupit i samostatně. Výhodou odděleného řešení je, že při poruše čidla nemusíte měnit celé osvětlení. Nevýhodou je o něco pracnější montáž.

Světlo s integrovaným čidlem
Některá světla už mají čidlo integrované (Zdroj: Depositphotos)

Teď si můžete otočným voličem upravit délku svitu světla. Obvykle se pohybuje od několika sekund až třeba po pět minut. Pokud máte světlo s čidlem u garáže, nastavte si takový čas, abyste stihli pohodlně dojít k autu nebo od vozu ke vchodovým dveřím.

Nastavení čidla
Nejprve nastavte dobu, po kterou bude světlo svítit (Zdroj: Prima DOMA)

Některá čidla mají speciální ovladač pro nastavení citlivosti světla na pohyb, aby ho nemohla aktivovat třeba jen probíhající kočka nebo pes. Tento ovladač je vhodné nastavit zhruba na polovinu jeho rozsahu. Některé výrobky mají hlavu s PIR čidlem pohyblivou. Můžete tak přesněji určit místo, které má čidlo snímat.

Pohybové čidlo
Některá čidla mají speciální ovladač pro nastavení citlivosti světla na pohyb (Zdroj: Prima DOMA)

Jemné doladění všech nastavených prvků dokončete večer. Pokud máte čidlo na fasádě domu dostupné jen ze žebříku, pozvěte si pomocníka. Jeden z vás může obsluhovat čidlo, druhý přímo v terénu ověří provedená nastavení.

Tipy:

  • samotné zapojení čidla by měl provést elektrikář
  • pokud máte pohybové čidlo zvlášť, je nutné konkrétnímu tipu PIR senzoru přizpůsobit výkon připojeného svítidla
Hlavice se PIR čidlem
Hlavice se PIR čidlem se dá v případě některých výrobků naklopit (Zdroj: Depositphotos)
  • pohybové čidlo by mělo být umístěné na vyvýšeném místě a zároveň alespoň zčásti chráněno před nepřízní počasí, třeba kroupy ho dokážou snadno poškodit

Nebojte se drobných oprav

Čidlo na pohyb
Reakce čidla na pohyb (Zdroj: Prima DOMA)
Otočení hlavice čidla
Seřízení čidla je práce na několik minut a dá se zvládnout bez speciálního nářadí (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 23. 5. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text) , Prima DOMA, Depositphotos (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč