reklama

Chystáte se natírat? Stačí vybrat správnou barvu a začít

Je nejkrásnější roční období a příroda začíná hýřit barvami. Nastal čas, kdy každý kutil pookřeje, protože doma i na chalupě je potřeba mnoho věcí zrenovovat či opravit a u novostaveb dodělat.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vybrat si lze z nepřeberného množství odstínů (Zdroj: Depositphotos)

Ploty, zábradlí, vrata a vrátka, stříšky, zídky, podlahy či stěny si doslova říkají o nový nátěr, takže nezbývá než si vybrat vhodnou a oblíbenou barvu a rozhodnout se pro typ nátěrového přípravku. Na trhu je nepřeberný výběr, a to nám může někdy trochu zamotat hlavu. Ale nebojte se, chce to jen se v klidu rozmyslet, získat potřebné informace, případně se poradit se zkušenějšími. A pak se pustit do nákupu a do práce.

První rada zkušených zní: Výběr správné nátěrové hmoty je polovinou úspěchu, takže nešetřete a zvolte kvalitu, i když třeba trochu dražší. Zbytečné šetření by mohlo zkazit vaše předešlé úsilí, tedy tu někdy nepříjemnou, ale nutnou činnost předcházející natírání, kterou představuje čištění a broušení povrchů.

Dívka se štětcem
i (Zdroj: Depositphotos)
Stačí si vybrat správnou barvu a pustit se do práce

Jak se v nich vyznat?

Pokud nejste zkušený natěrač, může vás zaskočit, kolik druhů nátěrových hmot existuje. Jejich třídění se někdy může mírně lišit, záhy ale zjistíte, že je lze pro zjednodušení rozdělit do následujících skupin, které se pak dále dělí podle použitých materiálů a účelu:

Vodou ředitelné barvy

Někdy se jim říká také disperzní. Jsou složené z barevných pigmentů ve vodním základu. Mají řadu předností: rychle schnou, dobře se s nimi pracuje, nezapáchají a jsou vesměs ekologické. Vyrábějí se pro použití uvnitř i venku a mají širokou škálu využití. Natírat s nimi můžete dřevo, dřevotřísku, ocel opatřenou základním nátěrem, pozinkovaný a hliníkový plech, beton, eternit i zdivo.

Nátěr
i (Zdroj: Depositphotos)
Natírání je někdy zábava pro více generací

Syntetické barvy

Můžete narazit také na označení rozpouštědlové, protože tento typ využívá jako pojivo pryskyřice rozpuštěné v organických rozpouštědlech. Využívají se zejména pro venkovní nátěry rozličných povrchů mimo jiné proto, že dobře odolávají rozmarům počasí. Na rozdíl od předešlého typu je k jejich ředění a k mytí nástrojů zapotřebí ředidlo. Do interiérů se příliš nehodí, protože obsahují mnoho chemie a výpary z nich, včetně nepříjemného zápachu, přetrvávají v místnostech velmi dlouho.

Akrylátové barvy

Občas se používá toto označení jako synonymum vodou ředitelných barev. Není to ovšem přesné. Akrylátové se jim říká proto, že obsahují akrylátové polymery kyseliny akrylové a methakrylové a je jedno, zda jako rozpouštědlo obsahují vodu nebo syntetiku.

Lazury

V současnosti si stále větší oblibu získávají tzv. lazury určené na ošetření jakýchkoliv dřevěných ploch. V interiéru s nimi oživíte a vylepšíte vzhled nábytku a pro venkovní nábytek, plot nebo budovu jsou zase vynikající, protože zvýší jejich životnost. Podobně jako u klasických nátěrových barev se lazury dělí na ty, které zředíte vodou a na ty „syntetické“, kde k tomuto účelu potřebujete ředidlo.

Uvnitř se používají vodou ředitelné lazury, protože nezapáchají a nevzlínají z nich v nebezpečné míře škodlivé látky. Lazury lze koupit v řadě „dřevěných“ odstínů, takže si bez problému vyberete vhodnou pro jakýkoliv odstín dřeva, ale vyrábějí se i lazury bezbarvé, univerzální.

Štětec, lazura
i (Zdroj: Depositphotos)
Lazury oživí i starší dřevěný povrch

A jakou vybrat?

Až budete vybírat barvu, zvažte na co a kam ji chcete použít. Už jsme se o hlavních výhodách a nevýhodách zmínili. Vodou ředitelné barvy jsou ekologické a v interiérech nebudete muset tolik větrat. Syntetické jsou zase lepší na venkovní povrchy, protože mají lepší trvanlivost. Hodně také záleží na tom, se kterou se vám bude lépe pracovat.

Syntetické rozpouštědlo umožňuje lepší roztírání a z barev se relativně pomalu vypařuje, takže nátěr má čas vytvořit jednolitý povrch. Voda se vypařuje rychle, díky čemuž jde sice práce s ní pěkně od ruky, ale vodou ředitelné barvy právě proto velmi rychle tvrdnou.

Natírání
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro venkovní nátěry se lépe hodí syntetické barvy a lazury

Míchání nechte na odbornících

Dobře si také rozmyslete, co vše budete natírat, a podle toho si kupte potřebné balení. Na trhu jsou k mání malé, třeba půlkilové plechovky, ale pochopitelně i větší, většinou kolem 5 kg. Barvy a nátěry, u nichž se počítá se širokým využitím (nebo mají univerzální barvu), koupíte v balení ještě větším, třeba 15kg.

Všichni kvalitní výrobci nabízejí velmi bohaté vzorníky odstínů. Některé koupíte již „hotové“, ale většinou se míchají. To nemusíte dělat sami, v hobbymarketech a ve specializovaných prodejnách vám namíchají požadovaný odstín. O tuto práci se postarají moderní stroje řízené počítači. Namíchaná barva vypadá trochu světlejší než ta, kterou jste si vybrali ve vzorníku, ale ty dobré značky většinou garantují, že namíchaný odstín odpovídá tomu vzorníkovému.

Vzorník
i (Zdroj: Depositphotos)
Z bohatých vzorníků si vybere opravdu každý

Barvičky pro interiéry

Topná tělesa jsou sice kovová, ale obecně se nedoporučuje používat na jejich natírání běžné univerzální barvy. Nátěr je totiž během topné sezony vystaven vysokým teplotám. Obzvláště vodou rozpustné barvy se v takovém náročném prostředí začnou rychle olupovat a světlé odstíny začnou po čase nehezky žloutnout.

Použít můžete například vodou ředitelné barvy určené přímo na radiátory. Neobsahují syntetická rozpouštědla, takže tolik netěkají a nepáchnou. Pokud je vaším cílem skutečně trvanlivý nátěr, použijte syntetickou barvu na radiátory. Práce s ní sice vyžaduje zajištění dostatečného větrání, ale oproti vodou ředitelné se lépe nanáší a má lepší krycí schopnosti. A díky vyšší tvrdosti a otěruvzdornosti nátěru máte téměř jistotu, že nebudete muset za poměrně krátký čas tuto neoblíbenou proceduru opakovat.

Radiátor
i (Zdroj: Depositphotos)
Na radiátory použijte speciální barvy na topná tělesa

Velký výběr je i v barvách určených na malování interiérů. Mezi nejoblíbenější v současnosti patří ty disperzní, tedy vodou ředitelné. Jsou odolné vůči otěru za sucha nebo mokra, případně kombinují obě tyto vlastnosti a mají vysokou krycí schopnost. Z barev odolných vůči otěru za sucha je možné nečistoty na stěnách odstranit za pomoci jemného kartáčku. Barvy odolné proti otěru za mokra jsou omyvatelné, při čištění na ně můžete použít lehce namočený hadr.

Tam, kde v interiérech požadujete neměnící se matný lesk, použijte akrylátové barvy. Jsou určené pro více namáhané povrchy, mají vysokou propustnost vůči vodním parám a zajišťují vysokou ochranu proti napadení plísněmi a mechy.

Oranžová barva
i (Zdroj: Depositphotos)
Disperzní barvy na výmalbu interiérů jsou velmi populární

Publikováno: 15. 4. 2021, Autor: Romana Slaninová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Romana Slaninová