Najít doma to pravé místo pro sjezdové lyže nebo běžky může být oříšek. Stylový a jednoduchý stojan na lyže, který si hravě zvládnete vyrobit sami, však nabízí pohodlné řešení tohoto problému. A navíc ještě dobře vypadá.
Nenechávejte už lyže zapíchnuté v hromadě sněhu před domem nebo opřené o stěnu v garáži. Díky stojanu získá vaše sportovní náčiní, hůlky nevyjímaje bezpečné a jasné místo v domě. Už nikdy se tak nebudete muset ptát: kam jsme zase opřeli ty běžky?
Příprava je základem dobře odvedené práce
Výroba stojanu na lyže je snadná a nejsou při ní potřeba žádné speciální materiály ani nástroje. Prostě to není žádná věda. Stojan se skládá z jednoho silnějšího prkna a dlouhé kulatiny s malým průměrem. Zatímco prkno poslouží jako základní deska a opěrná plocha, nařezané kusy kulatiny budou fungovat jako zarážky, ale také jako věšák pro hůlky nebo třeba lyžařskou zimní bundu.
Z nářadí budete ke zhotovení stojanu potřebovat:
- pilu
- metr
- lepidlo na dřevo
- brusný papír
- vrtačku s vrtákem do dřeva a průměrem tak velkým, aby dokázal vyvrtat díru pro připravenou kulatinu

První krok: řezat a brousit
Ideální šířka stojanu na lyže je půl metru, uřízněte proto z prkna 50 centimetrů, což poslouží jako základ. V případě, že máte velkou rodinu plnou lyžařů můžete samozřejmě několik centimetrů přidat. Myslete ale na to, abyste měli pro stojan v domě stěnu s dostatkem místa. Nařezat je nutné také kulatinku, a to na 4 kousky dlouhé 15 centimetrů.

Všechny řezy následně uhlaďte brusným papírem. To platí nejvíce pro oříznutý okraj prkna, který bude dobře vidět. Jednotlivé dřevěné části můžete samozřejmě také nalakovat, barevné fantazii se meze nekladou. Jen v takovém případě nesmíte zapomenout, že barva potřebuje nějaký čas, aby před dalšími kroky zaschla.


Po pile se chopte vrtačky
Do připraveného prkna je nyní třeba vyvrtat čtyři otvory, jeden pro každou kulatinku. Místa, kde budete vrtat si na stojanu na lyže označte tak, aby mezi kulatinami byla vždy stejná mezera. Ideální rozměr je mezi 10-15 centimetry. Na okrajích může být mezera mezi kulatinou a koncem prkna menší, tam už samozřejmě nic opírat nebudete. Čím více místa budete mít mezi kulatinami, tím snadněji se bude s lyžemi ve stojanu manipulovat. Otvory vyvrtejte skrz celé prkno. Až do nich zarážky později vsadíte, nebudou se vám díky tomu v otvorech viklat.

Je čas slepit stojan na lyže dohromady
Jak vidíte, zatím není výroba domácího stojanu na lyže žádná věda. A to už máte to nejtěžší za sebou. Nyní se nejprve přesvědčte, že vám kulatinky do vyvrtaných otvorů krásně zapadnou. V případě, že se zarážka do vyvrtané díry nevejde určitě ji rozšiřte dřív, než kulatinky namažete lepidlem na dřevo. Pokud ale vše zapadá do sebe, pusťte se do lepení. Lepidlo naneste po obvodu kulatinky, a tu následně zasuňte do připraveného otvoru. Postup opakujte ještě třikrát, a poté dejte lepidlu chvíli, aby zaschlo. A máte téměř hotovo.

Umístěte hotový stojan na lyže na své místo
Kulatinky pevně drží na svém místě a těch několik kousků dřeva už skutečně připomíná opravdový stojan na lyže? Tedy už nezbývá než svůj výrobek umístit na vybrané místo na zdi. Ještě předtím ale v prkně vyvrtejte dva otvory pro šrouby, kterými budete stojan přichytávat k podkladu. Rozměry otvorů závisí na šroubech, které pro upevnění zvolíte. Ty je zase vhodné vybírat přiměřeně k podkladu, na který se chystáte poličku připevnit. Pak už jen stojan nadobro připevněte ke stěně.

Maličkostmi ke spokojenému bydlení
Ačkoliv se zdá být stojan na lyže možná až nepotřebnou maličkostí, uvidíte, jak si ho doma oblíbíte. Právě takové drobnosti vám totiž skvěle pomohou zkrášlit a zorganizovat si svůj domov. A udělají ještě větší radost, když si je vyrobíte sami. A až budete na dalším rodinném lyžařském výletě, bude vás kromě pohybu na čerstvém vzduchu hřát také vědomí, že vaše sjezdové lyže, běžky i hůlky mají u vás doma své jasné místo.

Publikováno: 22. 2. 2021, Autor: Marek Hadrbolec (text), Prima DOMA (foto)
, Profil autora: Marek Hadrbolec