reklama

Své oblíbené fotografie si můžete umístit do vzpomínkového stolečku

Zbavovat se starého a mírně pochroumaného nábytku by byl hřích, stejně tak je škoda nechávat v šuplíku ležet oblíbené fotky. Vždyť v digitálním světě jsou už i ony vzácností! Řešením, jak spojit příjemná s užitečným, je vyrobit si vzpomínkový stoleček. Fotky budete mít pořád na očích a ještě využijete kus nábytku, na který by se jen prášilo ve sklepě. A že je trochu retro? Vůbec nevadí, ba právě naopak! Retro, a pořádně oprýskané, je v kurzu.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Vyrobte si vzpomínkový stoleček (Zdroj: Prima DOMA)

Příprava na výrobu vzpomínkového stolečku 

Nejprve prohledejte půdu a sklep, případně chvíli pátrejte na internetu. Stolek, který by jinak skončil na skládce, jistě získáte za směšnou cenu, nebo rovnou zdarma za odvoz. A že nemá šuplíky? Žádný problém, jednoduše mu vyrobíte falešné! Nejprve ale stoleček důkladně očistěte a omyjte. Než oschne, připravte si šuplíkové „záplaty“. Budete potřebovat přímočarou pilu, pomocí které ze zbytků dřeva uříznete obdélníky o několik centimetrů větší, než je otvor po šuplících. Dřevěné desky následně zbruste dohladka bruskou nebo smirkovým papírem a pomocí kladiva a hřebíků je připevněte ke stolečku. 

Měření
i (Zdroj: Prima DOMA)
Odměříme si kus prkna na výrobu falešného šuplete

Co budete potřebovat:

 • starý stolek
 • skleněná deska
 • přímočará pila
 • smirkový papír nebo bruska
 • kladivo
 • hřebíky
 • bílá a tmavá křídová barva
 • štětec
 • vosk na nábytek nebo lak
 • úchytky k šuplíkům
 • fotografie na vystavení
Broušení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Očištění a broušení materiálu je důležitým krokem výroby stolku

Vytváření oprýskaného vzhledu

Teď je čas pustit se do natírání a stolek sjednotit barvou. Jestli chcete vytvořit opravdový retro skvost, vsaďte na tzv. shabby chic styl. Jde o uměle vytvořený oprýskaný vzhled, nábytek se záměrně udělá starším, než je, což ve výsledku přinese do interiéru šmrnc francouzského venkova, protože tento styl je charakteristický právě pro Provence. 


V zásadě můžete postupovat při natírání dvojím způsobem. Buď poctivě natřete některá místa tmavou barvou, po zaschnutí světlou a výsledný oprýskaný vzhled získáte obroušením, nebo zvolíte méně časově náročnou metodu ledabylého nátěru. Potom je jen na vás, kde bude barva v souvislé vrstvě a kde necháte přiznané tahy štětcem, stejně tak je možné některá místa úplně vynechat a ošuntělého vzhledu docílit několika tahy s tmavou barvou. Výhodou je, že v druhém případě už nemusíme ani brousit, výsledný vzhled je vidět hned. V obou případech je ale lepší finální nátěr navoskovat bezbarvým voskem na nábytek, případně zafixovat průhledným lakem – barva déle vydrží, nehrozí její nechtěné drolení a stolek je  též možné jednoduše udržovat čistý.

Natírání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Díky barvě se zachová přírodní vzhled celého stolku

Finální úpravy

Jakmile je stolek suchý, připevníte úchyty k falešným šuplíkům. Nemusíte se zdržovat šroubky, kladivo a hřebík bude stačit. Potom už jen rozložíte fotky na desku stolu a vzniklou koláž překryjete sklem. To by mělo být odpovídající velikosti, pokud jej nevypátráte někde ve sklepě, dá se sehnat v bazaru. Jestli zrovna nechováte důvěru ke skleněným povrchům a bojíte se, že by mohlo dojít k nějaké kalamitě, vyzkoušejte tzv. měkké sklo. Jde v podstatě o plastový ubrus, který stojí pár korun a udělá stejnou službu jako opravdové sklo.

Držadlo
Na desku přišroubujeme falešné držadlo (Zdroj: Prima DOMA)
Úprava
Desku přibijeme na boční stranu stolečku (Zdroj: Prima DOMA)

Prima tipy

Udělat umělé oprýskání je na první pohled snadné, při tvoření patiny si však uvědomíte, že i to má ale jisté zákonitosti. Nábytek se nejvíc oprýskává na hranách a v záhybech, proto je dobré tato místa po nanesení tmavého podkladu přetřít voskovou tyčinkou (stačí i svíčka z včelího vosku). Následně nanesete zvolenou barvu – nejlépe bílou nebo nějakou pastelovou, tyto odstíny jsou totiž pro provensálský styl charakteristické – a nechte zaschnout. Na navoskovaných místech půjde při broušení smirkovým papírem barva lehce dolů a vytvoříte skutečně zajímavé a hlavně přirozené oprýskání. 

Fotografie
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na horní desku položte oblíbené fotografie

V případě, že patinujete pouze samotným nátěrem, zkuste hrany a záhyby natírat jen lehounkými tahy, nebo je úplně vynechte. Tmavou barvu aplikujte na plochu a důkladně ji rozetřete. 

A ještě jedna dobrá rada na závěr, nejlépe se pracuje s křídovými barvami na dřevo. Jsou tak akorát husté a opravdu se s nimi dá malovat dle libosti.

Sklo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Desku s fotografiemi překryjte skleněnou tabulí

Publikováno: 10. 2. 2021, Autor: Iva Dušková Zemánková (text), archiv FTV Prima (foto), Profil autora: Iva Dušková Zemánková

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.