reklama

Našli jste starou cívku na kabely? Vyrobte si z ní praktický a stylový stolek!

Nový život je možné vdechnout téměř každé věci. I stará dřevěná kabelová cívka, která již neslouží svému účelu, může ve vaší domácnosti najít nové využití. A to nejen tak ledajaké. S trochou zručnosti a času bude totiž ještě dlouho sloužit jako stylový a praktický stoleček z cívky, který vám doma ozdobí ložnici, pracovnu nebo čtecí koutek. Kromě cívky budete pro její přeměnu potřebovat jen základní nářadí, lepidlo, kousek překližky a několik prkýnek.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Vyrobte si praktický a stylový stoleček ze staré cívky (Zdroj: Archiv FTV Prima)

První kroky na cestě k novému stolečku

Pokud vás nápad na výrobu stolečku z cívky zaujal, ale v dílně vám zrovna žádná stará kabelová cívka nepřebývá, není třeba zoufat. Nové dřevěné cívky je možné zakoupit v nejrůznějších rozměrech. A mnoho starších kousků, které pro účel stolečku poslouží stejně dobře se dá snadno koupit na nejrůznějších internetových bazarech. Pak už jen stačí vydat se do dílny, kde je jako první nutné cívku důkladně vyčistit, uhladit a obrousit její hrany. Na tom ale není nic záludného.

Potřeby
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Připravte si smirkový papír různé zrnitosti a barvu, lazuru nebo olej

Pomocník jménem překližka

Velikost nehraje při výrobě stolečku z cívky velkou roli, a proto můžete k výrobě využít cívky nejrůznějších rozměrů. Jen musíte myslet na to, aby se vám stolek vešel ke křeslu nebo vedle postele. Když je cívka očištěná, změřte si průměr její kulaté strany a z překližky vyřízněte dva stejně velké kruhy. Ty se následně nalepí, jeden na horní a druhý na spodní stranu staré cívky. Díky překližce se zvýší životnost stolku a usnadní se jeho používání. K lepení vám postačí tradiční lepidlo na dřevo.

Dřevo
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Kromě cívky budeme potřebovat rovné desky

Vylepšení na nohu od stolu

Jedním z dalších kroků je nový nátěr. Ten dostane jak stoleček z cívky, tak poličky, které do něj ještě vyrobíme. Natřít můžete také prostředek stolečku z cívky, tedy část, kolem které byl předtím omotaný kabel. S trochou odvahy pro tuto část ale najdete lepší využití, Stačí ji obalit látkou ze starého gauče nebo třeba džínovinou z riflí, které už vám nesedí. S výrobou takového rukávu vám pomůže metr, nůžky a ideálně šicí stroj. Nejen že bude noha stolečku s takovým vylepšovákem skvěle vypadat, ale může mít také praktické využití. Na látku nebo džínovinu si můžete přišít kapsy, do kterých schováte nejrůznější drobnosti. A jako malý bonus také ušetříte trochu barvy. 

Broušení
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Cívku obrousíme a zbavíme nánosu nečistot a barev

Poličky udělají stolek praktičtější

Aby byl stoleček z cívky co nejpraktičtější, vyrobte si do jeho prostřední otevřené části několik svislých poliček, které vám vytvoří ideální odkládací prostor třeba na knížky. Ke zhotovení poliček není třeba nic víc než několik prkýnek, které uříznete na potřebnou délku, aby se tak akorát vešla mezi obě hrany cívky. Myslete také na to, aby vám mezi poličkou a středem cívky zůstala malá mezera. Ta bude nejen dobře vypadat, ale také vám umožní manipulovat s prostředkem cívky a látkovým rukávem. Poliček můžete do stolečku vložit kolik chcete, nejpraktičtější volbou jsou ale čtyři.

Obroušení
Začistíme všechny hrany do hladka (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Řezání
Z desek nařežeme přímočarou pilou potřebné díky na stolek (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Chvíle jako stvořená pro designery

Cívka je očištěná, poličky i rukáv z látky nebo džínoviny jsou připravené. Je nejvyšší čas poskládat stoleček z cívky dohromady. Ještě předtím je ale potřeba kabelovou cívku s přilepenou překližkou i poličky natřít, aby spolu krásně ladily. V tomto kroku se fantazii meze nekladou, a vy si tak můžete vyrobit opravdu jedinečné designové kousky. Vybraný nátěr aplikujte podle návodu, abyste dosáhly krásně syté barvy a nemuseli stoleček za chvíli natírat znovu. A poté jen počkejte, až barva zaschne.

Nátěr
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Povrch stolku natřeme

Poskládejte vše dohromady

Když už barva na stolečku z cívky zaschla, zbývá jen omotat nohu od stolu vyrobeným rukávem a přilepit poličky. Zatímco s látkovým rukávem je práce snadná, u poliček si musíte dát dobrý pozor, abyste je do cívky usadili a připevnili hezky rovně. Upevnit poličky na místě vám pomůže lepidlo na dřevo. Pokud se vám to podaří, bude vám odměnou povedený kousek nábytku, který už jen vzdáleně připomíná, že dříve sloužil k úplně jinému účelu. Ale ještě předtím, než pro hotový stoleček najdete v domě vhodné místo, můžete přidat ještě jedno malé vylepšení.

Šití
Pod stolek budeme dávat látkové kapsy, můžeme je ušít ze zbytků látek (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Kompletace
Stolek sestavíme a sešroubujeme (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Poslední vychytávka na závěr

Líbí se vám váš nový stoleček z cívky natolik, že byste ho rádi využívali na více místech v domě? Na to je jednoduchý trik – kolečka. Stačí si pořídit sadu nábytkových koleček, připravit vrtačku a pustit se do vůbec poslední práce na stolečku. Kolečka podle návodu snadno přimontujete ke spodní straně stolu, a poté už vám nic nebrání, aby s vámi pojízdný stoleček cestoval po domě. A to i s veškerým svým obsahem, ať už jde o kávu, knížky, něco dobrého na zub nebo třeba potřeby k pletení či šití. Protože zatímco návod na výrobu pro vás máme my, využití stolečku už je opravdu jen a jen na vás.

Publikováno: 16. 2. 2021, Autor: Marek Hadrbolec, Profil autora: Marek Hadrbolec

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.