reklama

Koupelnové skříňky v obchodech se vám nelíbí? Vyrobte si svůj originál!

Nejeden z nás si je dobře vědom faktu, že koupě vhodného kusu nábytku se může stát během na dlouhou trať. Nabízené rozměry výrobku, proporce místnosti či cena se mohou vzájemně vylučovat. Navíc se velice často potýkáme s myšlenkou, že nabízený sortiment se nám prostě nelíbí. Jak jednoduše skloubit praktičnost s vědomím, že tento kus nábytku je naší vysněnou volbou? Jako nejjednodušší varianta se nabízí takový kus nábytku vytvořit. V tomto článku si ukážeme, že výroba vkusné designové skřínky do koupelny není nikterak náročným experimentem.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Výroba skříňky do koupelny (Zdroj: Prima DOMA)

Formátování spárovky

V tomto projektu jsme se pustili do výroby koupelnové skřínky, která dle použitého materiálu bude disponovat konečnými rozměry 1238 mm na 434 mm a hloubkou 400 mm. V prvním kroku se pustíme do přípravy materiálu. Pro naši skřínku jsme použili spárovku ze smrkového dřeva. Připraveno máme celkem pět desek, kdy první desku, o rozměrech 400 mm na 800 mm, použijeme pro poličky, Další čtyři desky o shodných rozměrech 1202 mm na 400 mm použijeme jako bočnice skříňky, dvířka a vrchní i spodní desku našeho výtvoru.

Měření
i (Zdroj: Prima DOMA)
Desky je potřeba naměřit

Jako první si vezmeme spárovku o rozměrech 400 mm na 800 mm a rozřízneme ji na dvě shodné části. Na této desce si zakreslíme střed delší strany, vezmeme si k ruce ruční okružní pilu a desku rozřízneme. Vzhledem k prořezu nám vzniknou dvě poličky o rozměrech 398 mm na 400 mm. K šířce 398 mm nově vzniklé desky připočteme dvakrát tloušťku použitého materiálu, který je 18 mm a zjistíme potřebné rozměry horní a spodní desky skřínky. Vezmeme si tedy desku o rozměru 1202 mm na 400 mm. Z této spárovky musíme uříznout dvě desky o rozměrech 434 mm na 400 mm. Za pomoci vibrační brusky začistíme všechny hrany nařezaného materiálu. Stejným přístrojem si zbrousíme i veškeré plochy. Desky tak budeme mít rovnou připravené na natírání.

Okružní pila
Okružní pilou nařežeme desky (Zdroj: Prima DOMA)
Broušení hran
Hrany desek je potřeba zahladit (Zdroj: Prima DOMA)

Frézování drážky

V dalším kroku je nutné vyfrézovat drážku pro zadní část celé naší nově vznikající skříňky. Pro vyfrézování použijeme horní frézku, kterou umístíme do stolku vyrobeného přímo pro tuto frézku. Získáme tím frézu určenou pro frézování drážky do desky, kdy rozměry této drážky budou 4 mm na 4 mm. Drážku vyfrézujeme do obou bočnic skřínky a horní i spodní desky, a to po celé jejich délce. Dále je nutné, obě poličky, které budou uvnitř naší skřínky, snížit právě o 4 mm, aby zadní sololitová deska přesně zapadla přes tyto poličky. Elektrickým hoblíkem tedy odhoblujeme potřebnou tloušťku.

Hoblovka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Desky bude potřeba protáhnout hoblovkou, aby měly stejnou tloušťku

Záda skříňky

Na záda skřínky použijeme sololitové desky. Spodní desku uřízneme ruční okružní pilou v rozměrech 613 mm na 406 mm a vrchní v rozměrech 597 mm na 406 mm. Obě tyto desky budou po obvodu zapuštěny do obvodových desek vznikajícího výtvoru.

Montáž korpusu

Pro montáž korpusu použijeme konstrukční vruty, kterými spojíme jednotlivé díly naší skříňky k sobě. Vše nám musí přesně lícovat.

Šroubování
i (Zdroj: Prima DOMA)
Všechny díly je potřeba pečlivě sešroubovat

Police a nohy

Od spodní vnitřní desky si nyní odměříme na obou bočnicích 600 mm a tužkou uděláme rysku. Určili jsme si tím místo pro uložení první poličky. Spodní strana této poličky bude lícovat s odměřeným rozměrem a poličku přišroubujeme. Od vrchní strany připevněné poličky si nyní po obou stranách bočnic odměříme 300 mm a opět zakreslíme získanou vzdálenost. Označili jsme tak místo pro uložení druhé vnitřní poličky. V tuto chvíli nám ještě vznikl prostor pro připevnění nožiček ke korpusu. Použili jsme vyfrézované nožičky zakoupení již jako hotový výrobek. Pečlivě si rozměříme všechna čtyři místa, kde budou nožičky připevněny. Vzdálenost od obou sousedících stran bude činit 50 mm a to na všech čtyřech potřebných stranách. Na zakreslená místa si nožky přiložíme a jednu po druhé pečlivě přišroubujeme.

Regál
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do skříňky nasadíme regály

Natírání korpusu

Pro naši koupelnovou skříňku jsme si nechali namíchat barvu v modro-šedém odstínu. Celý korpus bude natřen touto barvou, avšak vnitřek skříňky zůstane zcela přírodní. Aby se nám barva nedostala na místa, kam nepatří a netvořila nežádoucí efekt, zalepíme veškerá kritická místa malířskou páskou. Korpus je natřený a necháme jej pořádně zaschnout. Stejnou barvou natřeme i dřevěné lišty, které budou sloužit jako ozdobné lišty na dvířkách naší skřínky. Dvířka sice budeme posléze natírat tvrdým voskovým olejem, avšak jejich hrany budou opět modro šedé. Oblepíme si tedy veškerá místa, kam tato barva nepatří a hrany dvířek pečlivě natřeme. Vše necháme zaschnout.

Natírání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Celou skříňku důkladně natřeme

Natírání dveří

Vše nám krásně zaschlo. Strhneme ochrannou pásku a zkontrolujeme, zda se barva nedostala na místa, kam nepatří. Kdyby na některých místech barva přece jen prosákla, stačí vzít vibrační brusku a postižená místa přebrousit. Celou plochu dvířek si ještě jednou přebrousíme brusným papírem o zrnitosti 120, abychom je posléze mohli bezproblémově natřít tvrdým voskovým olejem.

Natírání olejem
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vnitřní regály natřeme voskovým olejem

Dvířka jsou připravená a v tuto chvíli přijde na řadu ozdobná lišta, natřená modro šedou barvou. Tato lišta bude tvořit celkem pět ozdobných pásů. Přesně si odměříme potřebný prostor, kde budou tyto lišty nalepené. Na zakreslená místa lištu přiložíme a zakreslíme po celé délce dvířek. Takto označená místa pak přelepíme krycí malířskou páskou.

Jak jsme se již zmínili, dvířka budeme natírat tvrdým voskovým olejem v odstínu zlatého javoru. Válečkem jej naneseme na dvířka, necháme 15 minut stát. Pak padem zapracujeme nezapuštěný vosk krouživými pohyby do plochy dvířek a necháme pořádně zaschnout.

Vezmeme si natřené lišty, pečlivě změříme šířku dvířek a lišty rozřežeme multifunkční bruskou na jednotlivé ozdobné lištičky. Jejich hrany zbrousíme a natřeme modro šedou barvou.

Lišty
i (Zdroj: Prima DOMA)
Natřít musíme i lišty

Montáž pantů

Na připravená dvířka nyní připevníme panty. Od vrchní i spodní strany si odměříme 150 mm a vyznačíme místo. Třetí pant přijde doprostřed dveří. Musíme si však dát pozor, aby tento pant nebyl v místě, kde bude uvnitř skřínky polička. Na předem vyznačených místech, do vzdálenosti 16 mm od okraje dvířek si sukovníkem navrtáme díru pro uchycení pantů, které posléze přišroubujeme.

Dekorace dvířek

Náš projekt se zdárně blíží ke svému konci. V tuto chvíli si vezmeme připravené a natřené ozdobné lištičky, naneseme na ně lepidlo na dřevo a přilepíme na předem vyznačená místa. Abychom mohli snadno a jednoduše manipulovat s dvířky naší skříňky, přišroubujeme si u horní hrany dvířek ozdobné madýlko.

Broušení lišt
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kraje řezu obrousíme smirkovým papírem

Finální úpravy

Skřínka již získává svou konečnou podobu. Stačí jen přiložit k zadní části nařezané sololitové desky a pečlivě přibít hřebíčky.

Řezání lišt
i (Zdroj: Prima DOMA)
Lišty nařežeme na míru

Dvířka si ještě vylepšíme ozdobnými nápisy, které se dají buď koupit, nebo si je můžeme hravě najít na počítači a vytisknout. Za pomoci transfer gelu si tyto nápisy přeneseme na dvířka naší nově vznikající skříňky.

Nyní už jen stačí připevnit dvířka ke skřínce a máme hotovo.

Bezpečnost práce a použité nářadí

Během celého našeho projektu je nesmírně důležité dbát na bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Musíme používat ochranné pomůcky a se svěřeným nářadím pracovat tak, aby nedoházelo k úrazům. Při výrobě stylové a designové skřínky nám bylo nápomocno nářadí české firmy ASIST. Firmy, která díky své profesionalitě a obrovskému sortimentu náhradních komponentů obsadila přední příčky na našem trhu. Příznivé ceny a obrovský důraz, který klade na kvalitu celého svého sortimentu, přesvědčily české kutily, že koupě právě tohoto nářadí je tou správnou volbou. Nářadí je velice odolné, každý kus prochází složitým certifikačním procesem a navíc firma nabízí tříletou záruku na veškeré své výrobky.

Při tomto projektu byla naším největším pomocníkem ruční okružní pila, která je báječným pomocníkem každého kutila. Má plynule nastavitelný úhel úkosu v rozmezí 0 až 45°. Díky jejímu výkonu v kombinaci s 4500 otáčkami a rovnoběžným vodítkem, můžete dosáhnout rychlého a velice přesného řezu. Dále pila disponuje ergonomickým držákem rukojeti, což zaručuje pohodlné držení i při delší práci s pilou. Dále jsme pracovali s vibrační bruskou s elektronickou regulací otáček, která se perfektně hodí do každé domácí dílny. Díky rukojeti soft grip je držení brusky pohodlné i při delším broušení. Výhodou tohoto stroje je snadná obsluha, nízká cena a velice jednoduchá výměna brusných papírů, nebo horní frézkou, která velice usnadňuje práci při horizontálním frézování dřeva. Její hlavní výhodou je její výkon a plynulá regulace otáček.  Práci nám usnadnil také elektrický hoblík, který je báječným pomocníkem při opracování dřeva i dřevěných obrobků, či je aku vrtačka s plynulou regulací mezi dvěma stupni otáček a možností nastavení utahovacího momentu. Poslední asistentem při tomto projektu byla multifunkční bruska, která je vhodná do každé dílny. Hodí se pro jak pro hrubé broušení, tak i pro řezání  dřeva, kovu, kamene i zdiva.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 2. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Beata Boháčová